Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Brytyjscy naukowcy poszukują „księżycowych drzew” zasadzonych z nasion podczas misji NASA Apollo 14 w 1971 roku

W całej Wielkiej Brytanii może być 15 drzew zasadzonych z nasion, które NASA przetransportowała wokół Księżyca podczas misji Apollo 14, a naukowcy próbują je znaleźć.

Według Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego drzewa księżycowe, które wyrosły z nasion krążących po orbicie w 1971 roku, mogą znajdować się w dowolnym miejscu w Wielkiej Brytanii, w tym w prywatnych ogrodach.

Astronauta NASA Stuart Rosa zabrał ze sobą 500 nasion jaworu, sosny lobluli i innych rodzajów drzew, podczas gdy kapsuła Apollo 14 krążyła wokół Księżyca.

Większość z nich została umieszczona w USA, ale uważa się, że około 15 osób przybyło do Wielkiej Brytanii – a teraz Królewskie Towarzystwo Astronomiczne (RAS) i Brytyjska Agencja Kosmiczna próbują je znaleźć.

Pomysł na 15 nasion przywiezionych do Wielkiej Brytanii wyszedł od Christine Wakeden, prezenterki tury pytań ogrodnika, ale nie znaleziono jeszcze żadnych dalszych dowodów.

Astronauta NASA Stuart Rosa zabrał ze sobą 500 nasion jaworu, sosny lobluli i innych rodzajów drzew, podczas gdy kapsuła Apollo 14 krążyła wokół Księżyca.

Widok na Drzewo Dwustulecia Księżyca, położone w północno-wschodnim narożniku Washington Square, Filadelfia, Pensylwania.  Wyrosła z nasion, które zostały przetransportowane na Księżyc na Apollo 14 w 1971 roku

Zdjęcie loblolly moon sosny przed Sebastian County, Arkansas, Court

Większość z nich została wszczepiona w USA, ale przypuszcza się, że 15 osób przybyło do Wielkiej Brytanii, dlatego Królewskie Towarzystwo Astronomiczne (RAS) i Brytyjska Agencja Kosmiczna próbują je znaleźć.

Apollo 14: Trzecia misja lądowania na Księżycu NASA

Misja Apollo 14 była ósmą załogową misją programu Apollo i trzecią, która wylądowała na Księżycu.

Został zwodowany 31 stycznia 1971 roku i przetrwał w kosmosie do 9 lutego 1971 roku.

Spędzili dwa dni na powierzchni księżyca, w tym spacer po powierzchni księżyca.

Zostało opóźnione o rok, począwszy od 1970 roku, podczas gdy NASA badała niepowodzenie misji Apollo 13, jak pokazano w filmie Toma Hanksa o tej samej nazwie.

Zatrudnianie załogi:

Komandor Alan Shepard

Wniosek o pilota jednostki Stuarta Rosę

Pilot modułu księżycowego Edgar Mitchell

Shepherd i Mitchell wylądowali na powierzchni Księżyca 5 lutego w formacji Fra Mauro i zebrali 94 funty skały.

Jest to również wycieczka, podczas której Shepherd grał w golfa na Księżycu, uderzając dwie piłki prowizorycznym kijem.

Rosa pozostała sama na orbicie, aby przeprowadzić eksperymenty naukowe, w tym zebrać setki nasion na kilka orbit na Księżycu.

Został później zasadzony i zaowocował wzrostem nie mniej niż 60 księżycowych drzew na Ziemi.

W kolekcji znajdują się sekwoje, jodła Douglas, jawor, cukierki i orzeszki piniowe, ale jedna trzecia z nich wymarła od czasu posadzenia w latach 70.

READ  W Argentynie odkryto skamieniałość sprzed 231 milionów lat, która jest przodkiem większości gadów

Misja była częścią Apollo 14 i podczas gdy astronauci Alan Shepard i Edgar Mitchell chodzili po powierzchni Księżyca, Stuart Roosa kręcił się na szczycie modułu dowodzenia z nasionami znajdującymi się w jego osobistym zestawie.

Nasiona zostały wysłane w kosmos w celu sprawdzenia, czy iw jakim stopniu grawitacja Ziemi wpływa na rośliny, co jest eksperymentem powtarzanym regularnie od 1971 roku.

Steve Miller, wiceprezes Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (RAS), powiedział ogrodnikowi tury pytań, że gdyby można było śledzić drzewa, sadzenie z nich sadzonek byłoby dobrym i odroczonym sposobem uczczenia dwusetnej rocznicy RAS, obchodzonej w 2020 roku.

Profesor Miller podjął wiele wskazówek w ciągu ostatniego miesiąca od czasu swojego wystąpienia w The Gardening Show w BBC Radio 4, ale bez powodzenia.

Dwóch potencjalnych odbiorców, Kew Gardens i Jodrell Bank Arboretum, nie ma żadnych danych o nasionach, które rzekomo przybyły do ​​Wielkiej Brytanii.

Powiedział MailOnline: „Na pewno nie byłem w stanie niczego ujawnić. Więc gonimy trochę w ciemności. Mamy nadzieję, że jakikolwiek rozgłos, jaki otrzymamy na temat naszego pościgu, przyniesie pewne wspomnienia.

RAS obiecuje wyciąć księżycowe drzewo drugiej generacji, które rośnie w prywatnym ogrodzie we Flamstead Village w Chiltern Hills.

„Jesteśmy za to bardzo wdzięczni” – powiedział profesor Miller. „Ale nadal chcemy wiedzieć, czy któryś z nasion Apollo 14 przybył do Wielkiej Brytanii – a jeśli tak – co się z nimi stało?”

Kosmiczne nasiona zostały umieszczone w kolekcji Rossa, ale skrzynka eksplodowała podczas procesu odkażania po powrocie załogi na Ziemię, pozostawiając wiele z nich bezużytecznych do eksperymentu.

Misja była częścią Apollo 14, a gdy astronauci Alan Shepard i Edgar Mitchell spacerowali po Księżycu, Stuart Rosa kręcił się na szczycie modułu dowodzenia, a nasiona osiadły w jego osobistej kolekcji.

Misja była częścią Apollo 14, a gdy astronauci Alan Shepard i Edgar Mitchell spacerowali po Księżycu, Stuart Rosa kręcił się na szczycie modułu dowodzenia, a nasiona osiadły w jego osobistej kolekcji.

NASA umieściła nasiona pod opieką Służby Leśnej Stanów Zjednoczonych, która monitorowała je, dopóki nie wykiełkowały - ale niektóre zostały zasadzone dopiero po latach od misji.

NASA umieściła nasiona pod opieką Służby Leśnej Stanów Zjednoczonych, która monitorowała je, dopóki nie wykiełkowały – ale niektóre zostały zasadzone dopiero po latach od misji.

Powstałe sadzonki były sadzone w całych Stanach Zjednoczonych (często w ramach dwustulecia narodu w 1976 r.) I na całym świecie. Są hołdem dla astronauty Rosy i programu Apollo ”- powiedziała NASA w oświadczeniu.

NASA umieściła nasiona pod opieką Służby Leśnej Stanów Zjednoczonych, która monitorowała je, dopóki nie wykiełkowały – ale niektóre zostały zasadzone dopiero lata po misji.

READ  Pierwszy prywatny zespół astronautów, który udał się na Międzynarodową Stację Kosmiczną lotem SpaceX | Próżnia

W 2015 roku prawie cztery i pół funta nasion rakiet spędziło sześć miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej orbitującej wokół Ziemi wraz z astronautą Brytyjskiej Europejskiej Agencji Kosmicznej Timem Peckiem.

Kiedy nasiona powróciły na Ziemię w 2016 r., Dzieci ze szkół i grup w całej Wielkiej Brytanii wzięły udział w eksperymencie, aby sprawdzić, czy promieniowanie w kosmosie, które jest do 100 razy silniejsze od Ziemi, wpłynie na kiełkowanie nasion.

Wyniki pokazały, że chociaż nasiona rzeżuchy rosną wolniej i są bardziej wrażliwe na starzenie, są nadal żywotne.

Według RAS, Wielka Brytania jest domem dla siedmiu jabłoni, które również odbyły misję swojego życia, kiedy poleciały z Peake na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Brytyjska Agencja Kosmiczna, która wspiera poszukiwania księżycowych drzew, posadziła nasiona jabłoni z tego samego drzewa, które zainspirowało Newtona do odkrycia grawitacji.

Około 500 nasion różnych rodzajów drzew zostało wystrzelonych w kosmos w 1971 roku i okrążyło Księżyc 34 razy, zanim powróciło na Ziemię, gdzie zostały następnie zasadzone w różnych regionach na całym świecie.  Na zdjęciu wyrósł jawor

Około 500 nasion różnych rodzajów drzew zostało wystrzelonych w kosmos w 1971 roku i okrążyło Księżyc 34 razy, zanim powróciło na Ziemię, gdzie zostały następnie zasadzone w różnych regionach na całym świecie. Na zdjęciu jawor wyhodowany z „kosmicznego ziarna”. Został wszczepiony w 1975 roku na Uniwersytecie Stanowym Mississippi

Libby Jackson, dyrektor ds. Eksploracji ludzi w Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, powiedziała, że ​​wysłanie nasion w kosmos daje nam wgląd w wyjątkowy wpływ na środowisko.

Zrozumienie wpływu kosmosu na niedojrzałe nasiona będzie miało kluczowe znaczenie dla przyszłych misji kosmicznych, w tym gdy spojrzymy na trwałość ludzkiego życia poza Ziemią.

Przestrzeń kosmiczna ma „wspaniały sposób na inspirowanie ludzi”, powiedział Jackson, co widać podczas podróży Tima Pecka na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a także kosmicznych sadzonek wyrosłych z jabłoni Newtona.

Sycamore Moon Tree w Goddard Facility NASA w Maryland

Drzewo Półksiężyca stoi na straży przed budynkiem 4708 podczas lotu Marshalla NASA w Huntsville w Alabamie

W telegramie do obchodów dwustulecia sadzenia Księżycowego Drzewa w Stanach Zjednoczonych ówczesny prezydent Gerald Ford powiedział: „ To drzewo, które astronauci Stuart Rosa, Alan Shepard i Edgar Mitchell przeprowadzili na Księżycu, jest żywym symbolem naszego wspaniały człowiek. I osiągnięcia naukowe

„Chciałabym dowiedzieć się, czy jakikolwiek Moon Seed przybył do Wielkiej Brytanii i co się z nim stało” – dodała.

Obecnie na Ziemi żyje ponad 60 księżycowych drzew, wyhodowanych z nasion misji Apollo z 1971 roku, większość z nich w Stanach Zjednoczonych.

Inne potwierdzone lokalizacje drzew księżycowych znajdują się w Brazylii, Włoszech i Szwajcarii.

Witryny amerykańskie obejmują uniwersytety, szkoły, ogrody botaniczne, parki stanowe, sądy i ośrodki kosmiczne, a jedno w Białym Domu – sosna Loblelli posadzona w styczniu 1977 r., Sześć lat po powrocie nasion na Ziemię.

READ  Głodni astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po pizzę, owoce i ser | nowości naukowe i technologiczne

Co to jest program Apollo?

Zdjęcie NASA wykonane 16 lipca 1969 r. Pokazuje masywną sondę kosmiczną Apollo 11 107 / Lunar Module S / Saturn 506) o wysokości 363 stóp, wystrzeloną z Pad A, Launch Complex 39. Kennedy Space Center (KSC) o godzinie 9:32. (EST).

Zdjęcie NASA wykonane 16 lipca 1969 r. Pokazuje masywną sondę kosmiczną Apollo 11 107 / Lunar Module S / Saturn 506) o wysokości 363 stóp, wystrzeloną z Pad A, Launch Complex 39. Kennedy Space Center (KSC) o godzinie 9:32. (EST).

Apollo był programem NASA, który wystartował w 1961 roku i miał pierwszego człowieka na Księżycu od ośmiu lat.

Pierwsze cztery loty testowały sprzęt programu Apollo, a sześć z pozostałych siedmiu było w stanie wylądować na Księżycu.

Pierwszą załogową misją na Księżyc był Apollo 8, który okrążył go w Wigilię 1968 roku, ale nie wylądował.

Załoga Apollo 9 spędziła dziesięć dni na orbicie Ziemi i ukończyła pierwszy załogowy lot Modułu Księżycowego – części pocisku Apollo, która później wyląduje Neila Armstronga na Księżycu.

Misja Apollo 11 była pierwszą, która wylądowała na powierzchni Księżyca 20 lipca 1969 roku.

Kapsuła wylądowała na Morzu Spokoju z dowódcą misji Neilem Armstrongiem i pilotem Buzzem Aldrinem na pokładzie.

Armstrong i Aldrin szli po powierzchni Księżyca, podczas gdy Michael Collins pozostał na orbicie księżycowej.

Kiedy Armstrong jako pierwszy chodził po Księżycu, powiedział: „To mały krok dla człowieka; ogromny skok dla ludzkości”.

Jak pisze, Apollo 12 wylądował później tego samego roku, 19 listopada na oceanie burz NASA.

Apollo 13 miał być trzecią misją lądowania na Księżycu, ale niecałe 56 godzin po locie eksplozja zbiornika z tlenem zmusiła załogę do anulowania lądowania na Księżycu i przeniesienia się na statek kosmiczny Lunar Aquarius, aby powrócić na Ziemię.

Apollo 15 była dziewiątą załogową misją księżycową w programie kosmicznym Apollo i została uznana w tamtym czasie za najbardziej udany załogowy lot kosmiczny do tego momentu ze względu na długi czas trwania i większy nacisk na eksplorację naukową, niż było to możliwe w poprzednich misjach.

Ostatnie lądowanie na Księżycu Apollo miało miejsce w 1972 roku, po tym, jak w sumie 12 astronautów wylądowało na powierzchni Księżyca.

Astronauta Edwin

Astronauta Edwin „Buzz” Aldrin wyrzuca moduł księżycowy Eksperymenty na Księżycu podczas misji Apollo 11 Zdjęcie Neil Armstrong, 20 lipca 1969 r.