Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wielka Brytania poszukuje „księżycowych drzew” wyhodowanych z nasion wysłanych w kosmos

Brytyjska Agencja Kosmiczna rozpoczęła poszukiwania brytyjskich „drzew księżycowych” wyhodowanych z nasion wysłanych w kosmos.

NASA wysłała około 500 różnego rodzaju nasion na misję Apollo 14 w 1971 r., Aby przetestować wpływ przestrzeni kosmicznej na wzrost przyszłych misji ludzkich.

Kapsuła prowadzona przez astronautę Stuarta Rosę okrążyła Księżyc, zanim zwróciła na Ziemię sosnę Loblolly, słodką gumę, sekwoję, daglezji i jawor, sadząc co najmniej 60 drzew, głównie w Stanach Zjednoczonych.

Jednak wiele nasion zostało utraconych w ciągu dziesięcioleci, co skłoniło Królewskie Towarzystwo Astronomiczne (RAS) i Brytyjską Agencję Kosmiczną do błagania opinii publicznej o zidentyfikowanie wszelkich „żywych części historii kosmosu” w Wielkiej Brytanii.

Pojawiło się po tym, jak prezenterka telewizyjna zajmująca się ogrodnictwem, Christine Wookden, powiedziała w czasie sesji pytań ogrodników BBC Radio 4, że w kraju tym może znajdować się 15 księżycowych drzew.

„Jesteśmy zaintrygowani i to trochę tajemnicze” – powiedział The Telegraph profesor Steve Miller, wiceprezes RAS.

„Jeśli te nasiona przybyły do ​​Wielkiej Brytanii i produkują drzewa, to gdzie są na ziemi? Nie wydaje się, abyśmy byli w stanie je wytropić”.

Jedynym drzewem księżycowym znanym w Wielkiej Brytanii jest drzewko drugiej generacji w prywatnym ogrodzie we Flamstead, wiosce Hertfordshire.

Kew Gardens i Jodrell Punk Arboretum nie mają żadnych informacji o nasionach Apollo 14.

„Zrozumienie wpływu przestrzeni kosmicznej na niedojrzałe nasiona będzie miało kluczowe znaczenie dla przyszłych misji kosmicznych, w tym dla ochrony życia ludzkiego poza Ziemią” – powiedziała Libby Jackson z Brytyjskiej Agencji Kosmicznej.

„Chciałabym dowiedzieć się, czy jakikolwiek Moon Seed przybył do Wielkiej Brytanii i co się z nim stało” – dodała.

W 2015 roku naukowcy odkryli, że 2 kg nasion rakiet jest nadal żywotnych, ale ich wzrost był wolniejszy po spędzeniu sześciu miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z majorem Timem Beckiem, pomimo poziomu promieniowania 100 razy wyższego niż na Ziemi.

READ  Koronalny wyrzut masy uderza w sondę kosmiczną na orbicie słonecznej przed wspomaganym grawitacyjnie przelotem Wenus

Siedem jabłoni wyrosło w Wielkiej Brytanii po przeniesieniu się na Międzynarodową Stację Kosmiczną i zostało posadzonych z drzewa, które zainspirowało brytyjskiego fizyka Sir Isaaca Newtona do zbadania wpływu grawitacji.