Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pierścienie Saturna znikają i oto dlaczego

Pierścienie Saturna znikają i oto dlaczego

Saturn traci swoje pierścienie w wyniku erozji cząstek lodu, które tworzą każdą z siedmiu warstw.

Napisane przez Jessicę Jodrolet | opublikowany

Wygląda na to, że Ziemia nie jest jedyną planetą w naszym wszechświecie z problemami – odpowiednio Saturn traci swoje pierścienie Space.com. Wewnętrzne pierścienie zużywają się od jakiegoś czasu, więc NASA planuje dowiedzieć się, ile dokładnie im zostało. Może to być od 100 milionów lat do 300 milionów lat, więc naukowcy będą mieli mnóstwo czasu na ocenę szkód.

Saturn, który jest szóstą najdalszą planetą od Słońca, ma siedem pierścieni otaczających planetę. Najbardziej wewnętrzne pierścienie są zbudowane z lodu, więc powoli ulegają erozji, powodując ulewne deszcze na gazowej planecie. Naukowcy wiedzą, że pierścienie ulegają erozji od lat 80. XX wieku, ale wciąż nie są pewni, ile czasu im zostało.

Aby dowiedzieć się więcej o erozji pierścieni Saturna, naukowcy zaczną korzystać z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i Keck Hawaiian Observatory, aby lepiej przyjrzeć się temu, co dokładnie dzieje się w odległości 939,06 milionów mil. Korzystając ze swoich teleskopów, naukowcy będą mogli lepiej mierzyć emisje z cząsteczki wodoru w atmosferze Saturna. Emisje te pomogą określić ilość opadów pochodzących z pierścieni lodowych.

Naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się, dlaczego pierścienie Saturna ulegają erozji. Ich obecna teoria wskazuje palcem na kosmiczne skały i promieniowanie słoneczne.

Kiedy skały kosmiczne i promieniowanie słoneczne zakłócają pierścienie Saturna, cząsteczki w nich zawarte otrzymują ładunek elektryczny, co powoduje, że wiążą się z polem magnetycznym planety. Następnie grawitacja planety przyciąga te lodowe cząsteczki do wewnątrz, co oznacza, że ​​zasadniczo ulegają one samozniszczeniu. Chociaż prawdopodobnie nie możemy nic zrobić, aby zapobiec erozji pierścieni, nadal ważne jest, aby naukowcy lepiej zrozumieli nasz wszechświat.

READ  Jak pobrać sadzonkę fuksji, aby za darmo wyhodować nową roślinę

Naukowcy nie są pewni, jak długie są pierścienie Saturna, ale nie są też całkiem pewni, jak długo tam były. Niektóre z danych wykazały, że pierścienie zawsze były częścią planety, co oznacza, że ​​sięgają czasów, gdy Układ Słoneczny powstał 4,5 miliarda lat temu. Ale nowe dane z sondy Cassini sugerują, że pierścienie mogą być nowe od 10 do 100 milionów lat temu.

W innych wiadomościach z kosmosu oficjalnie przygotowywana jest misja na Marsa. NASA zwerbowała czterech ochotników, którzy porzucą swoje zwykłe życie na Ziemi, aby zamieszkać w symulowanym środowisku, aby przetestować wody pod kątem życia na Marsie. Doświadczenie przeniesie nudę i izolację na zupełnie nowy poziom, ponieważ wolontariusze muszą pozostać w swoich schronach przez cały rok, wychodząc tylko na okazjonalny spacer kosmiczny.

Tymczasem na Ziemi możemy spodziewać się ogromnej asteroidy niebezpiecznie blisko naszej planety. Asteroida zbliży się do nas tak blisko jak księżyc, mając zaledwie 262 790 mil średnicy, więc możemy spać spokojnie, wiedząc, że minie tak samo blisko nas, jeśli nie spłonie w naszej atmosferze. Od Ziemi po Marsa i Saturna, nasz Układ Słoneczny wciąż jest pełen tajemnic czekających na odkrycie.