Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Biden zasadniczo zgadza się na szczyt Ukrainy z Putinem

  • Macron proponuje szczyt Biden-Putin
  • Biały Dom mówi, że szczyt jest możliwy tylko wtedy, gdy Rosja nie dokona inwazji
  • Okresowe bombardowania na linii podziału na wschodzie

21 lutego (Reuters) – Prezydent Francji Joe Biden powiedział w poniedziałek, że prezydent USA Joe Biden i prezydent Rosji Władimir Putin zasadniczo zgodzili się na szczyt w sprawie Ukrainy, oferując potencjalną drogę wyjścia z jednego z najpoważniejszych kryzysów w Europie od dziesięcioleci.

Biuro francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona poinformowało w oświadczeniu, że zaoferowało dwóm przywódcom szczyt na temat „bezpieczeństwa i strategicznej stabilności w Europie”. Biały Dom powiedział w oświadczeniu, że Biden zgodził się spotkać „w zasadzie”, ale tylko „jeśli nie będzie inwazji”.

„Zawsze jesteśmy gotowi do dyplomacji” – powiedziała sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki. Jesteśmy również gotowi do narzucenia poważnych i szybkich konsekwencji, jeśli Rosja zamiast tego zdecyduje się na wojnę”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Pisma z prośbą o komentarz z Kremla oraz z urzędu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego we wczesnych godzinach poniedziałkowych nie zostały od razu zwrócone.

Wiele szczegółów dotyczących proponowanego szczytu – ogłoszonych po serii telefonów między Macronem, Bidenem, Putinem, Zełenskim i brytyjskim premierem Borisem Johnsonem – jest niejasnych.

Biuro Macrona i Biały Dom poinformowały, że o treści szczytu zadecydują podczas spotkania zaplanowanego na 24 lutego sekretarz stanu USA Anthony Blinken i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Niepewne było również, czy i jaką rolę Ukraina odegra na szczycie.

Urzędnik administracji Bidena powiedział w e-mailu, że szczyt był „całkowicie wirtualny”, ponieważ termin i format nie zostały jeszcze ustalone.

Michael McFaul, były ambasador USA w Rosji, powiedział, że jest sceptycznie nastawiony do zorganizowania szczytu.

„Ale jeśli Biden i Putin się spotkają, powinni zaprosić (Zełenskiego) do przyłączenia się” – powiedział w wiadomości na Twitterze.

READ  Dominic Raab „będzie toastem po zakończeniu śledztwa w sprawie zastraszania”

Wiadomość o propozycji Macrona pojawiła się po tygodniu wzmożonego napięcia wywołanego przez rosyjską armię na granicach Ukrainy. Siły rosyjskie gromadzą się wokół sąsiada od końca zeszłego roku, co według krajów zachodnich jest preludium do inwazji, która może nadejść w każdej chwili.

Rosja zaprzecza jakimkolwiek zamiarom inwazji, ale nerwy nabrały tempa, gdy białoruskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że Rosja przedłuży ćwiczenia wojskowe na Białorusi, które mają się zakończyć w niedzielę.

Amerykańska firma Maxar zajmująca się obrazami satelitarnymi poinformowała o wielu nowych rozmieszczeniach rosyjskich jednostek wojskowych w lasach, gospodarstwach rolnych i obszarach przemysłowych 15 kilometrów (9 mil) od granicy z Ukrainą. Czytaj więcej

W niedzielę Blinken powiedział, że przedłużenie ćwiczeń na Białorusi, która graniczy z Ukrainą od północy, wzbudziło w nim większe obawy, że Rosja jest na krawędzi ataku.

„Dopóki czołgi naprawdę się nie toczą, a samoloty będą latać, będziemy wykorzystywać każdą okazję i co minutę musimy sprawdzać, czy dyplomacja może nadal odwieść prezydenta Putina od posuwania się naprzód” – powiedział CNN. Czytaj więcej

W liście do koordynatorki ONZ ds. praw człowieka, Michelle Bachelet, którą Reuters zobaczył w niedzielę, Stany Zjednoczone wyraziły obawy, że „dalsza rosyjska inwazja na Ukrainę może spowodować katastrofę w zakresie praw człowieka”.

„W szczególności mamy wiarygodne informacje wskazujące, że siły rosyjskie przygotowują listy Ukraińców, którzy zostali zidentyfikowani do zabójstwa lub zesłani do obozów po okupacji wojskowej” – napisał ambasador USA przy ONZ w Genewie Bathsheba Neil Crocker.

Powiedział również, że Waszyngton ma wiarygodne informacje, że siły rosyjskie prawdopodobnie użyją śmiertelnych środków, aby rozproszyć protesty lub przeciwdziałać „pokojowym ćwiczeniom oporu ludności cywilnej”.

READ  Francja zapowiada „bezlitosną walkę” z antysemityzmem po tym, jak w Paryżu znaleziono antyżydowskie graffiti

porozrzucane muszle

Od czwartku na granicy między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy nasiliły się okresowe ostrzały. Odgłosy walk trwały do ​​poniedziałku, kiedy w centrum Doniecka, zajętego przez separatystów, zabrzmiała eksplozja. Powód nie był znany.

Rebelianci powiedzieli w poniedziałek, że cywile zginęli podczas ostrzału przez siły rządowe w Kijowie, podała agencja informacyjna RIA.

Kijów oskarżył siły prorosyjskie o bombardowanie własnych obywateli w separatystycznym regionie, obwiniając ataki na ukraińskie siły rządowe.

Kraje zachodnie przygotowują się do sankcji, które, jak mówią, zostaną nałożone na rosyjskie firmy i osoby prywatne w przypadku inwazji. Czytaj więcej

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział BBC, że takie środki mogą obejmować ograniczenia w dostępie rosyjskich firm do dolarów i funta szterlinga.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała niemieckiemu radiu ARD, że Rosja będzie „zasadniczo odizolowana od międzynarodowych rynków finansowych” i zakazana w głównym europejskim eksporcie. Czytaj więcej

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że nadszedł czas, aby Zachód wprowadził przynajmniej część przygotowanych przez siebie sankcji.

Administracja Bidena odmówiła, twierdząc, że jego odstraszający efekt zostanie utracony, jeśli zostanie użyty zbyt wcześnie. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Raphaela Sattera i Stephena Coatesa; Montaż przez Roberta Persella

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.