Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE mówi Ukrainie, że to nie czas na nałożenie sankcji na Rosję

  • Ukraina chce teraz sankcji UE
  • UE mówi, że chce skupić się na dyplomacji
  • Unia Europejska zatwierdza pakiet pomocy finansowej
  • Zgadza się co do zasady doradzać w zakresie szkolnictwa wojskowego

BRUKSELA (Reuters) – Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej powiedział w poniedziałek, że Unia Europejska nie nałoży jeszcze sankcji na Rosję, odrzucając wezwanie Kijowa do podjęcia takich kroków teraz, aby uniknąć wojny, zamiast czekać, aż pojawią się potencjalni Rosjanie. Najechać.

Kraje zachodnie obawiają się, że koncentracja sił rosyjskich w pobliżu Ukrainy w ostatnich tygodniach jest wstępem do inwazji, zarzutowi Moskwa zaprzecza. Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy twierdzą, że jakikolwiek atak skutkowałby nałożeniem surowych sankcji na Moskwę, ale Kijów chce je teraz nałożyć. Czytaj więcej

„Oczekujemy decyzji” – powiedział w Brukseli ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba przed przemówieniem na regularnie zaplanowanym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Uważamy, że istnieją dobre i uzasadnione powody dla przynajmniej niektórych sankcji, aby pokazać, że UE nie tylko mówi o sankcjach, ale także idzie drogą”.

Ministrowie UE poparli plany ogłoszone w zeszłym miesiącu dotyczące pakietu pożyczki finansowej dla Ukrainy w wysokości 1,2 miliarda euro, a także zasadniczo zgodzili się z długoletnim ukraińskim wnioskiem o małą misję instruktorów wojskowych w celu pomocy w szkoleniu oficerów.

Minister spraw zagranicznych Litwy powiedział, że UE „musi szukać czegoś więcej niż inwazji” jako iskry sankcji, ponieważ Ukraina już cierpi z powodu ekonomicznych i innych skutków rosyjskiej rozbudowy militarnej na jej granicach.

„Są pewne rzeczy, które już się rozpoczęły i które mają już swoją cenę i muszą gwarantować odpowiedź” – powiedział dziennikarzom w Brukseli Gabrielius Lansbergis.

Unia Europejska wezwała też do nałożenia dodatkowych sankcji na Białoruś za przyjmowanie sił rosyjskich na swojej ziemi i wypełnianie luk wykorzystywanych przez Mińsk do kontynuacji eksportu ropy i potażu.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska – na żywo: Kula ognia eksploduje w rosyjskiej fabryce czołgów, gdy Putin ponosi rekordowe straty w konflikcie

Jednak Josep Borrell, koordynator ds. polityki zagranicznej Unii Europejskiej, a także niektórzy ze zgromadzonych ministrów spraw zagranicznych, dali jasno do zrozumienia, że ​​blok nie planuje jeszcze nałożenia sankcji na Rosję.

Borrell powiedział dziennikarzom, że zwoła nadzwyczajne posiedzenie Unii Europejskiej, aby uzgodnić sankcje tylko „we właściwym czasie”.

Na razie, powiedział Borrell, UE popiera ostatnie próby zorganizowania dalszych rozmów, po tym, jak Francja oświadczyła, że ​​prezydent USA Joe Biden i prezydent Rosji Władimir Putin zgodzili się co do zasady na zorganizowanie szczytu w sprawie Ukrainy.

„Istnieje pilna potrzeba spotkań na szczycie, na poziomie przywódców, na poziomie ministrów, cokolwiek podejmą, w jakikolwiek sposób rozmawiamy i usiądziemy przy stole i spróbujemy uniknąć wojny” – powiedział Borrell. Czytaj więcej

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalina Barbuk oskarżyła Rosję o prowadzenie „nieodpowiedzialnej” gry z ludnością cywilną wschodniej Ukrainy i wezwała ją do powrotu do stołu negocjacyjnego.

Szkolnictwo wojskowe i pomoc finansowa

Sporadyczne bombardowania na linii między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie nasiliły się od czwartku, a kraje zachodnie twierdzą, że obawiają się, że Moskwa próbuje stworzyć pretekst do inwazji. Czytaj więcej

Kuleba, przemawiając po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z UE, z zadowoleniem przyjął porozumienie o wysłaniu trenerów wojskowych i powiedział, że nie są to żołnierze bojowi.

„Szczegóły, kamienie milowe i harmonogram tego uruchomienia wciąż są przedmiotem dyskusji. Ale jest to kluczowe, gdy otwieramy ten nowy etap w naszych relacjach” – powiedział.

Dyplomata z UE powiedział, że misja będzie miała ograniczony zakres i nie nastąpi w najbliższym czasie.

Dodatkowe raporty Maren Strauss i Johna Chalmersa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.