Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Apple umieszcza złącza USB-C w iPhone’ach, aby były zgodne z przepisami UE |  Iphone

Apple umieszcza złącza USB-C w iPhone’ach, aby były zgodne z przepisami UE | Iphone

Firma potwierdziła, że ​​Apple zrezygnuje ze złącza Lightning w swoich iPhone’ach, po tym jak europejscy regulatorzy zdecydowali, że w ciągu dwóch lat wszystkie smartfony powinny być standardowo wyposażone w ładowanie USB.

Nowe przepisy UE wymagają, aby wszystkie telefony sprzedawane po jesieni 2024 r. korzystały ze złącza USB-C w portach ładowania. Owalne wtyczki są już standardem w innych urządzeniach elektroniki użytkowej, takich jak e-czytniki, konsole do gier, laptopy i zdecydowana większość nowych telefonów z systemem Android.

Apple przekształciło już większość swojej linii produktów do standardu, który może przesyłać do 240 watów mocy i 40 gigabitów na sekundę danych przez ten sam kabel. Pierwszym laptopem, który używał USB-C do ładowania, był 12-calowy MacBook w 2015 roku, podczas gdy iPady zaczęły przełączać się ze złącza Lightning w 2018 roku.

Ale firma wycofała się z wymogu przełączenia swoich telefonów na standard, mówiąc, że „ścisłe przepisy nakazujące tylko jeden typ złącza raczej tłumią niż zachęcają do innowacji, co z kolei zaszkodzi konsumentom w Europie i na całym świecie”.

Owalne złącze USB-C jest już szeroko stosowane w innych urządzeniach elektronicznych, w tym w wielu produktach Apple. Zdjęcia: Jebbie Gustafson/Rex/Shutterstock

Obrońcy złącza Lightning powołali się na jego mniejszy rozmiar i szeroką gamę adapterów i akcesoriów opartych na Lightning, które mają użytkownicy na całym świecie. Konieczność wymiany tych kabli może prowadzić do znacznego wzrostu ilości odpadów elektronicznych, pomimo deklarowanego przez przepisy celu ograniczenia ilości zużytej elektroniki.

Teraz Greg Jose Joswiak, dyrektor ds. marketingu Apple, mówi, że firma przyznaje się do porażki. „Oczywiście będziemy musieli się dostosować, nie mamy wyboru” – powiedział na konferencji technologicznej w Kalifornii.

Powiedział jednak: „Byłoby lepiej z punktu widzenia ochrony środowiska i lepiej dla naszych klientów, gdyby nie mieli rządu o tak daleko idącym kierunku”.

READ  Umowa Microsoft Activision Blizzard została zatwierdzona przez brytyjskie organy regulacyjne

Joswiak odmówił odpowiedzi na pytania o terminy lub o to, czy firma będzie próbowała zrobić iPhone’y USB-C na wyłączność w Unii Europejskiej. Jednak biorąc pod uwagę roczny harmonogram wydań firmy dla iPhone’ów, prawdopodobnie też Iphone 15, oczekiwany we wrześniu 2023 r. lub jego kontynuacja, oczekiwana we wrześniu 2024 r., jako pierwszy będzie zawierał dyrygenta. „To Europejczycy wyznaczają czas dla europejskich klientów” – dodał Joswiak.