Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Anglia spodziewa się jeszcze większego hałasu, gdy gracze w Polsce padają na kolana

Podczas wrogich scen gracze z Anglii próbowali rzucić światło na nadużycia, z którymi się zmierzyli. Kiedy Bellingham, rozgrzany w dotyku, skonfrontował się z hasłami małpy, wskazał z powrotem na swoich oprawców. Wcześniej zarówno Declan Rice, jak i Jack Grilish udawali, że zbierają żetony, gdy rzucali nimi papierowe kubki, podczas gdy Sterling świętował swój cel.

W piątek premier zażądał jednak od FIFA podjęcia działań, ponieważ „nadużycia rasowe żołnierzy brytyjskich na Węgrzech są całkowicie nie do przyjęcia”. „Wzywam FIFA do podjęcia surowych działań przeciwko osobom odpowiedzialnym za zapewnienie, że tego rodzaju upokarzające zachowanie zostanie wyeliminowane z gry w pozytywny sposób” – dodał.

Sekretarz sprawiedliwości Robert Buckland potępił rasizm „głębokiej depresji” wymierzony w brytyjskich żołnierzy.

W lipcu 2020 r. UEFA – europejski organ zarządzający piłką nożną orzekł, że Węgry powinny rozegrać swoje następne trzy mecze u siebie za zamkniętymi drzwiami na dyskryminujących hasłach i transparentach podczas Euro 2020.

Jednakże, ponieważ zakaz nie miał wpływu na następne siedem meczów w kraju, nadużycia dla angielskich graczy, dowodzonych przez węgierską drużynę ultras Carpathian Brigade, maszerowały za bramką w czarnym T-shircie.

Zasady FIFA pozwalają wielokrotnym przestępcom odejmować punkty, nakazywać im grę za zamkniętymi drzwiami i wycofywanie się z meczów.

W piątek wieczorem Gareth Southgate przyznał, że miał własne problemy z „dinozaurami” na brytyjskich tarasach, sugerując, że nie ma sensu krytykować UEFA i Fify, ponieważ sytuacja jest poza jego kontrolą.

„Myślę, że muszę skoncentrować się na tym, co mogę i mogę kontrolować, przekazach, które dostarczam, przekazach dostarczanych przez graczy i sposobie, w jaki gracze reprezentują Anglię i różnorodność naszego kraju” – powiedział. „Inne rzeczy, które urzędnicy i ludzie muszą objąć na stanowiskach wpływowych i władzy”.

Dlaczego władze wielokrotnie nie radziły sobie z rasizmem w międzynarodowej piłce nożnej?

Kary były wcześniej słabe. Do niedawna władzom krajowym często groziły kary zamiast zamykania stadionu.

READ  Hokej na lodzie: Wielka Brytania pokonuje Polskę w dogrywce w Mistrzostwach Świata Division I

W 2004 roku hiszpański FA został ukarany grzywną w wysokości zaledwie 100 000 franków szwajcarskich – równowartość 44 750 funtów w tamtym czasie – a zawodnicy z Anglii, w tym Ashley Cole i Shawn Wright-Phillips, byli wielokrotnie przynętą i skandowanymi małpami przez madrycki tłum. W tym kontekście FA Kamerunu musiał zapłacić dwa razy za umożliwienie swojej drużynie narodowej gry nieuznanego kotka w Pucharze Narodów Afryki w 2004 roku.

Siedem lat później bułgarski związek piłkarski został ukarany grzywną w wysokości 40 40 000 (34 250 funtów) za prowadzenie małpich sloganów na temat Ashley Young, Cole’a i Theo Walcotta, podczas gdy w 2012 r. serbski FA został ukarany grzywną w wysokości 80 000 (65 000 euro). Po tym, jak angielscy gracze w wieku poniżej 21 lat zmierzyli się z rasistowskimi hasłami, były kapitan reprezentacji Anglii Rio Ferdinand powiedział, że wyrok „nie jest poważny w sprawie rasizmu UEFA”.

Ostatnio UEFA przyjęła bardziej regularne podejście do zakazu stadionów, ale w 2019 roku, po tym, jak angielscy gracze byli rasowo wykorzystywani przez swoich kibiców, Czarnogórze i Bułgarii nakazano rozegranie eliminacji do Mistrzostw Europy za zamkniętymi drzwiami.

Teraz, ujawniając w czwartek w Budapeszcie rasistowskie problemy związane z „biurokratyzacją”, skierowane przeciwko graczom z Anglii, UEFA była w stanie jedynie zabronić kibicom udziału w ich meczach. Dyrektor generalny Kick It Out, Tony Burnett, skierował ostrą krytykę pod adresem FIFA i UEFA za niepowodzenie we wprowadzeniu zintegrowanej strategii.

„Pytanie do nas brzmi, dlaczego FIFA nie pracuje, aby temu zapobiec i dlaczego Mistrzostwa Świata nie współpracują ze sobą, aby temu zapobiec” – powiedział. „To, co do tej pory słyszałem, to tylko wymówka, kto powinien złożyć dokumenty, a kto złożyć zezwolenie na X, Y i Z.

„Gracze i Gareth Southgate ponownie muszą porozmawiać o dylematach, ponieważ funkcjonariusze nie wykonują swojej pracy”.

READ  Lubelski szpital wykorzystuje pierwszą w Polsce protezę biodra wydrukowaną w 3D - The First News

„Biurokracja – jeśli to biurokracja – uniemożliwia działanie systemu” – powiedział. „(Gdybyśmy wiedzieli, że istnieje ryzyko rasistowskich nadużyć w meczu) FIFA by o tym wiedziała”.

Gdy wydaje się, że zakazy stadionowe nie powiodły się, następną opcją władz jest odjęcie punktów, a nawet meczów. Burnett poparł twierdzenie Iana Wrighta, że ​​FIFA nalega na podejście „zero tolerancji” do rasizmu, ale rządzące elity nie są wystarczająco zainteresowane walką z rasizmem.

„W mieście naprawdę kwestionuję wolę, motywację i wolę wyeliminowania dyskryminacji, jeśli nie możesz chronić graczy w środowisku, w którym mocno wierzysz, że 90 procent z nich będzie nadużywanych” – dodał.

„Jeśli jakiś kraj zostanie uznany za winnego dyskryminacji, a stadion zostanie zamknięty w pobliżu kibiców, będzie to obowiązywać niezależnie od meczu, w którym ten kraj gra, ponieważ przesłanie jest bardzo proste. Nie ma dla mnie znaczenia, czy jest to europejski mecz lub kwalifikację do Mistrzostw Świata.”

Keith Hockett: Sędzia powinien był podjąć działania

To, co widzieliśmy w meczu mundialu pomiędzy Węgrami i Anglią, było, szczerze mówiąc, całkowicie nie do przyjęcia.

Były dwa rodzaje nadużyć – fizyczne, w postaci pocisków wystrzeliwanych w brytyjskich żołnierzy (rzucane plastikowe kubki mogły zakryć przedmiot łatwo mogący spowodować poważne obrażenia) oraz słowne, w postaci rasistowskich haseł. Oba są nie do przyjęcia, ale jest to szczególnie przerażające.

Jeśli słucha małpich piosenek lub wie o nich, to rozczarowuje, że sędzia Kunit Ghagir nie wdrożył trzystopniowych wytycznych stosowanych przez FIFA. Ta dotacja daje możliwość wcześniejszego zatrzymania gry, jeśli zachowania rasistowskie będą się utrzymywać, odrzucą konkurencję.

Pierwszym krokiem jest zatrzymanie gry, jeśli sędzia dowie się o rasistowskim zachowaniu lub zostanie poinformowany przez czwartego sędziego. Będzie żądał, aby odwiedzający wydali zawiadomienie w systemie nagłaśniającym, prosząc ich o natychmiastowe zaprzestanie wszelkich zachowań rasistowskich.

READ  Polska zaostrza zasady izolacji COVID dla podróżnych z Wielkiej Brytanii

Po drugie, jeśli zachowanie rasistowskie nie ustanie po wznowieniu gry, sędzia zawiesza mecz na rozsądny czas – na przykład na 5-10 minut i prosi drużyny o udanie się do szatni. Kolejne zawiadomienie jest wydawane w systemie nagłośnieniowym.

Trzeci krok to efekt końcowy

Przedstawiciel FIFA odpowiedzialny za rozgrywkę, poprzez czwartego sędziego, powinien pomóc sędziemu w ustaleniu, czy rasistowskie zachowanie ustało. Jakakolwiek decyzja o przerwaniu zawodów zostanie podjęta dopiero po wdrożeniu wszystkich innych możliwych środków i ocenie wpływu przerwania zawodów na bezpieczeństwo graczy i publiczności. Po meczu sprawa została przekazana władzom dyscyplinarnym FIFA.

Kakir miał tę broń w swoim posiadaniu, ale jej nie używał, co było złe. Gdyby nie wiedział o rasistowskich nadużyciach z trybun, jeden z przedstawicieli meczu kazałby mu to zrobić. Ważna jest praca zespołowa wśród funkcjonariuszy.

Zachowanie węgierskich kibiców nadszarpnęło wartość meczu zeszłej nocy. To nie może się powtórzyć.