Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Reporterzy bez Granic potępiają przetrzymywanie ukraińskich dziennikarzy w Polsce

Reporterzy bez Granic potępiają przetrzymywanie ukraińskich dziennikarzy w Polsce

Reporterzy bez GranicMiędzynarodowa Organizacja Ochrony Wolności Słowa i Praw Informacyjnych potępiła zatrzymanie przez polskie organy ścigania dziennikarza ukraińskich mediów „Ukraińska Prawda”.

28 lutego polskie władze aresztowały Mychajło Tkacza i kamerzystę Jarosława Bondarenko w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. Grupa dziennikarzy dokumentowała część transportu towarów pomiędzy Polską, Rosją i Białorusią w związku z blokadą transportu polskich rolników z Ukrainą.

Od listopada 2023 r. polscy truckerzy zaczęli blokować ruch ciężarówek na trzech przejściach granicznych z Ukrainą. Rolnicy z kraju protestowali na punkcie kontrolnym Shehini-Medika. Po tymczasowym zawieszeniu w styczniu 2024 r. polscy truckerzy wznowili blokadę. 9 lutego polscy rolnicy rozpoczęli ogólnokrajowy strajk, wznawiając blokadę granic, która ma trwać co najmniej do 10 marca.

Rosyjska blokada morska praktycznie uniemożliwia ukraiński handel morski, polskie blokady graniczne uzupełniają rosyjskie embargo, dławią ukraińską gospodarkę i zakłócają dostawy do kraju broniącego się obecnie przed rosyjską agresją.

„Dwóch dziennikarzy ukraińskich mediów „Ukraińska Prawda” zostało wczoraj zatrzymanych przez polską policję na kilka godzin podczas reportażu w pobliżu granicy z Białorusią.

Ich sprzęt był przeszukiwany przez kilka godzin i skonfiskowany. RSF potępia wszelką ingerencję w ich pracę” – napisali Reporterzy bez Granic w X.

Według dziennikarza zostali oni dowiezieni na komisariat straży granicznej i przesłuchiwani przez co najmniej cztery godziny nie tylko przez policję, ale także przez przedstawicieli służb specjalnych. Na stacji ukraińskim dziennikarzom nie wolno było się z nikim kontaktować. Później Tkach powiedział, że ich sceny zostały częściowo usunięte.

Czytaj więcej:

Zamknij tę stronę. Możesz też dołączyć do naszej społeczności i pomóc nam tworzyć więcej takich rzeczy.
Ponieważ wierzymy w siłę bezpłatnych informacji, dbamy o to, aby nasz raport był otwarty i dostępny dla każdego. Dlatego nasz mały, ekonomiczny zespół polega na wsparciu czytelników takich jak Ty, którzy dostarczają aktualne wiadomości, wysokiej jakości analizy i raporty z terenu na temat wojny Rosji z Ukrainą i walki Ukrainy o budowę społeczeństwa demokratycznego. Niewiele to daje: za cenę filiżanki kawy miesięcznie możesz pomóc w budowaniu mostów między Ukrainą a resztą świata, a także zostać współtwórcą i głosować na tematy, które powinniśmy poruszyć w następnej kolejności. . Zostań gospodarzem Lub spójrz na inne opcje Wsparcie.
Zostań patronem!