Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE zatwierdza finansowanie dla Polski po reformie sądownictwa

UE zatwierdza finansowanie dla Polski po reformie sądownictwa

Bruksela w czwartek formalnie zatwierdziła udostępnienie Polsce do 137 miliardów euro (148 miliardów dolarów) funduszy unijnych po tym, jak Warszawa poczyniła postępy w zakresie reform sądownictwa.

Decyzja odzwierciedla zmianę tonu od czasu objęcia urzędu przez prounijnego premiera Donalda Tuska w grudniu.

Tusk dąży do odwrócenia kontrowersyjnej polityki poprzedniej administracji nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), którą Bruksela postrzega jako odwrót do demokracji.

Polityka ta obejmuje kontrowersyjną izbę regulacyjną posiadającą władzę nad sędziami Sądu Najwyższego w Polsce oraz odmowę uznania prawa UE za nadrzędne wobec prawa krajowego.

Kwestionowali takie polityki UE, jak praworządność, codzienne kary dla Polski i fundusz odbudowy po covidu oraz zamrożenie miliardów euro przeznaczonych dla kraju z budżetu na rozwój, rolnictwo, sprawy wewnętrzne i morskie.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Komisja Europejska uruchomiła także ostatnią deskę ratunku, która teoretycznie mogłaby zawiesić prawo Polski do głosowania na posiedzeniach rządów UE.

Rząd Tuska rozwiązał izbę dyscyplinarną i zobowiązał się do przestrzegania prawa UE.

Zgodziła się także na przyłączenie się do Prokuratury Europejskiej (EPPO), która prowadzi dochodzenia i ściga przestępstwa transgraniczne z udziałem funduszy UE.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Podsumowując, Bruksela uznała zmiany za wystarczające, aby odblokować pierwsze wypłaty 60 miliardów euro z zamrożonych środków na ratowanie Covid przeznaczonych dla Polski do 2027 r. oraz około 76,5 miliarda euro z innych funduszy UE.

Polska „osiągnęła” trzy ważne „kamienie milowe”, wzmacniając niezależność sędziów oraz krajowe systemy audytu i kontroli.

Gdy państwa członkowskie UE zgodzą się na decyzję Komisji, Bruksela będzie mogła w nadchodzących tygodniach uwolnić 6,3 miliarda euro z funduszu naprawczego Covid – powiedział dyrektor UE.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Polska powinna otrzymać w tym samym okresie około 600 mln euro z innych programów UE – powiedział unijny urzędnik.

READ  Ambasador RP w Wielkiej Brytanii otwiera nową Ambasadę Spółdzielczą w Trobridge, obsługującą Południowy Zachód

Oczekuje się, że prokuratorzy wyznaczeni przez Prokuraturę Europejską rozpoczną pracę w Polsce latem – dodał urzędnik, dodając, że całość finansowania jest zgodna z obietnicami Warszawy dotyczącymi reform.

Choć Tusk dążył do reintegracji Polski z przepisami i polityką UE, rzuca mu wyzwanie konserwatywny prezydent kraju Andrzej Duda, sojusznik PiS.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Duda musi podpisać nowe ustawy.

Perspektywa zablokowania przez niego reform nowego rządu skłoniła Tuska na początku lutego.

rmb/ec/gil