Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zełenski: „Rosja skorzysta na wszelkich wątpliwościach, które pojawią się w konflikcie na Ukrainie”

Zełenski: „Rosja skorzysta na wszelkich wątpliwościach, które pojawią się w konflikcie na Ukrainie”

Ukraiński prezydent starał się pozyskać dalsze poparcie dla swojego kraju w wojnie z Kremlem.

Według prezydenta Moskwa wykorzysta wszelkie wątpliwości i podziały, jakie wykazuje kolektywny Zachód, jeśli chodzi o konflikt na Ukrainie.

Wołodymyr Zełenski przemawiał na drugim spotkaniu europejskiej pankontynentalnej grupy politycznej (EPC) w Mołdawii, której celem jest wzmocnienie odpowiedzi kontynentu na agresję Kremla.

Chociaż ze spotkania nie wyniknęło nic konkretnego, stanowi ono doskonałą okazję do rzadkich spotkań europejskich przywódców, a także okazję do zgromadzenia poparcia dla ukraińskiego prezydenta.

„Każda wątpliwość, którą pokazujemy tutaj w Europie, jest fosą, którą Rosja z pewnością będzie próbowała zająć” – powiedział Zełenski w czwartek.

„Niezależnie od tego, czy są to wątpliwości co do istotnych kroków bezpieczeństwa, czy wątpliwości co do naszej jedności, a może co do naszej zdolności do sprostania wyzwaniom naszych czasów, każda wątpliwość przynosi więcej niepewności”.

Głównym tematem dyskusji było to, jak dać Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa, a Zełenski publicznie naciskał na członkostwo w NATO.

Ale droga do przystąpienia nie będzie łatwa, zwłaszcza że część członków koalicji nie popiera tego pomysłu.

Jest to również główna czerwona linia dla Kremla i może być cenną kartą podczas ewentualnych negocjacji pokojowych.

Podczas szczytu Kaja Kalas, premier Estonii, dała do zrozumienia, że ​​poparcie dla Ukrainy na razie jest niesłabnące.

„Myślę, że to ważne, aby dać Ukraińcom nadzieję, a także pokazać Rosji, że jesteśmy za Ukrainą i że miejsce Ukrainy jest w NATO” – powiedziała.

„Oczywiście wszyscy rozumieją, że nie może się to zdarzyć podczas wojny, ale ważne jest, aby uzyskać bardzo jasny sygnał, że Ukraina należy do NATO, a my jesteśmy za Ukrainą”.

Decyzja o zorganizowaniu szczytu w Mołdawii była również postrzegana jako wiadomość dla Kremla.

READ  Brexit dodał 1,50 GBP do ceny butelki europejskiego wina, szacują wiodący detaliści

Odbyła się ona zaledwie 20 kilometrów od granicy i towarzyszy również krajowi, któremu w czerwcu ubiegłego roku, w tym samym czasie co Ukraina, przyznano status kandydata do UE.

Następnym krokiem jest teraz próba wypracowania konsensusu co do tego, co dokładnie zostanie zaoferowane Ukrainie w ciągu najbliższych sześciu tygodni, kiedy przywódcy NATO spotkają się w Wilnie na Litwie.

Podczas gdy Francja podjęła pewne kroki w odniesieniu do sformułowań wzywających do wyznaczenia Ukrainie jasnej ścieżki do członkostwa, nie dotyczy to krajów takich jak Niemcy, które są ostrożne w oferowaniu jakichkolwiek konkretnych ram czasowych.