Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Xi Jinping wychodzi na całość w 1984 roku

„Ten, kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość, kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość”.

Slogan ten przedstawiał złowrogi spisek partii, by zdobyć władzę poprzez napisanie historii na nowo w klasycznej powieści George’a Orwella. 1984. I to właśnie chce teraz zrobić rządząca partia komunistyczna w Chinach, gdzie „Wielki Brat” Xi Jinping już nadzoruje Autorytarne państwo techno-cenzury Pod wieloma względami wykracza to poza szturm na dystopijną przyszłość Orwella.


Wewnętrzny kampus Komunistycznej Partii Chin spotyka się w tym tygodniu w Pekinie Na swoim corocznym spotkaniu ma na celu omówienie szerokiego zakresu zagadnień. Ale pierwszy punkt porządku obrad jest szeroki rewizja z historycznej narracji Chin w ich epoce, aby dostosować ją do refleksji Xi na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości tego kraju. Tekst będzie odzwierciedlał pogląd Xi na „prawidłową” historyczną interpretację wszelkich wcześniejszych wydarzeń.

To, co przyniesie partia, będzie nie tylko wewnętrznym dokumentem, który będzie miał obsesję na punkcie frajerów z KPCh. Zrewiduję swoją historię Efekt wszystko W Chinach – od polityki zagranicznej, przez to, co jest nauczane w szkołach, pokazywane w telewizji i filmach, po to, co stanowi zbrodnię nielojalności wobec partii – przez całe pokolenie, jeśli nie dłużej.

Od Mao do Denga do Xi. Od pewnego czasu wiemy, że Xi jest najbardziej wpływowym chińskim przywódcą od czasów Deng Xiaopinga i można to powiedzieć od czasów Mao Zedonga. Przed Xi tylko Mao i Deng byli w stanie napisać na nowo historię partii na własnych warunkach w ciągu stuletniej historii KPCh.

Mao Zedong zrobił to w 1945 roku, aby zostać niekwestionowanym liderem partii, a następnie wygrał wojnę domową i cofnął wszystkie decyzje na trzy dekady. Deng Xiaoping zrobił to w 1981 r., aby powołać się na ekscesy Mao podczas Wielkiego Skoku i Rewolucji Kulturalnej oraz usprawiedliwić ryzykowne reformy, które później przekształciły Chiny w ekonomiczną potęgę tyrańską, jaką są dzisiaj.

READ  Dlaczego zatrzymana ofensywa ukraińska może być ogromnym problemem politycznym USA

Już niedługo coś będzie na ich poziomie na zawsze. Dokument partii z tego tygodnia da mu ostateczną wiarygodność Komunistycznej Partii Chin w kierowaniu Chinami w pożądanym przez niego kierunku w nadchodzących latach.

W 2021 r. Xi reformuje przeszłość Chin – i ich teraźniejszość – w celu pilotowania ich przyszłości. Uznał się za naturalnego spadkobiercę wagi ciężkiej Mao i Denga, nie zrywając ich związku, aby odebrać coś obojgu.

Mówi się, że Mao zrobił Chiny Wstań (zwrot, z którego był sławny, ale którego nigdy nie wypowiedział), a Ding stworzył Chiny być bogatym. Następnym krokiem dla Xi jest budowanie na swoim dziedzictwie, aby uczynić Chiny „silnymi” – wielką potęgą samą w sobie.

Czekaj, dlaczego Xi musi to robić, skoro ma już nadludzką siłę? W końcu on zmiażdżyć wszelką opozycję W partii, po ściganiu gigantów technologicznych, o których myślał, że stali się zbyt bogaci i potężni, i przesuwaniu granic kadencji prezydenckich, chińskie dzieci studiują teraz, jak „myśli” Xi.

Jednak na krótką metę Xi nie może sobie pozwolić na dwuznaczność, ponieważ rozpoczyna swoje wielkie plany transformacji Chin. Gdyby nikt nie kwestionował Mao czy Denga, gdy byli u szczytu władzy, to gdy partia (oficjalnie) widzi Xi na tym samym poziomie, nikt nie odważyłby się rzucić mu wyzwania, gdyby zdecydował, powiedzmy, że chińska gospodarka musi się rozwijać. trochę mniej, aby stać się społeczeństwem, bardziej równym.

Co więcej, Xi wie, że jako „historyczny” przywódca nie będzie potrzebował nawet oficjalnego tytułu, aby pozostać Wielkim Wodzem po tym, jak ostatecznie ustąpi. (Ciekawostka: w latach 90. Ding używał więcej Wpływ za kulisy Jako prezes Chińskiego Stowarzyszenia Mostów Jiang Zemina jako prezes).

Jednak z najnowszej historii Chin dowiedzieliśmy się, że przepisywanie jej może mieć niezamierzone konsekwencje. Za każdym razem, gdy partia przeglądała swoją przeszłość, zaczynała również poruszać inne rzeczy, które prawie wyrwały jej władzę: wielki skok Mao do przodu spowodował Najgorszy głód w historiiReformy gospodarcze Denga doprowadziły do ​​ruchu prodemokratycznego, który wstrząsnął Chińską Partią Komunistyczną, aż został brutalnie stłumiony na ulicach Tiananmen w 1989 roku.

READ  Łukaszenka mówi urzędnikom, co mają robić z firmami pozostawionymi przez zagranicznych właścicieli

Bez względu na to, co silny przywódca Chin ma na myśli w najbliższej przyszłości, wiele rzeczy może pójść na południe. Błędne obliczenia na Tajwanie lub krach finansowy w przypadku załamania się lub upadku sektora nieruchomości Strategia wolna od COVID Wszystkie one mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego – a Xi będzie miał kłopoty.