Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

X/Twitter banuje wdowę po Aleksieju Nawalnym, Julię Nawalną, za naruszenie jego zasad

X/Twitter banuje wdowę po Aleksieju Nawalnym, Julię Nawalną, za naruszenie jego zasad

Firma X, wcześniej znana jako Twitter, na krótko zablokowała konto wdowy po Aleksieju Nawalnym.

Julia Nawalna założyła swoje konto w poniedziałek, kilka dni po ogłoszeniu śmierci Nawalnego. Od tego czasu wykorzystała go, aby zobowiązać się do pociągnięcia prezydenta Rosji Władimira Putina do odpowiedzialności.

Jednak we wtorek po południu konto zniknęło. Został on zastąpiony komunikatem wskazującym, że został zawieszony z powodu naruszenia regulaminu serwisu.

(AP)

Komunikat, który pojawia się za każdym razem, gdy użytkownik zostanie zablokowany w serwisie, nie zawiera żadnej informacji o tym, które zasady X zostały naruszone. Zawiera link do strony, na której twierdzi się, że zasada ma na celu umożliwienie „wszystkim ludziom swobodnego i bezpiecznego udziału w dyskusjach publicznych”, co zabrania zachowań takich jak agresywne wypowiedzi i molestowanie.

Ostatni wpis na koncie, zanim został usunięty, przedstawiał matkę Nawalnego przed kolonią karną, w której zginął jej syn, wzywającą Władimira Putina do uwolnienia jego ciała. Post wideo pojawił się na krótko przed usunięciem konta.

Po około godzinie wydawało się, że konto zostało przywrócone i było ponownie dostępne, a wszystkie jego posty były nienaruszone.

X nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz, jedynie wysłał automatyczną wiadomość o treści: „Teraz zajęty, sprawdź później”. Musk zwolnił zespół dziennikarski Twittera po przejęciu firmy w 2022 r.

Zamiast tego Musk wykorzystał swoje konto X i konta swoich fanów do ogłoszenia nowych zasad i decyzji w firmie. Jednak po wzmożonej aktywności w poniedziałkowy wieczór nie napisał tweeta przez cztery godziny, kiedy konto pani Nawalnej zostało usunięte.

Fundacja Antykorupcyjna, organizacja założona przez Nawalnego, była jednym z dużej liczby użytkowników X, którzy skontaktowali się z Elonem Muskiem w celu wyjaśnienia zakazu.

READ  Po śmiertelnej strzelaninie w Long Island Stop & Shop aresztowany zostaje bandyta

„Hej, Elon Musk! Proszę dokładnie wyjaśnić, jakie zasady zostały naruszone @yulia_navalnaya„, napisał X na swoim koncie.

Wielu z tych krytyków wskazywało na deklarowane przez Muska zaangażowanie na rzecz wolności słowa, które uczynił kluczową częścią swoich działań marketingowych dla Firmy X. Na przykład pod koniec ubiegłego roku napisał na Twitterze: „Wolność słowa jest podstawą demokracji”.