Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wezwanie księcia Williama do zaprzestania walk w Gazie grozi rozłamem dyplomatycznym z Izraelem

Wezwanie księcia Williama do zaprzestania walk w Gazie grozi rozłamem dyplomatycznym z Izraelem

Przemawiał w przededniu kluczowego głosowania w parlamencie, w którym Sir Keir Starmer próbował uniknąć niszczycielskiego buntu parlamentarzystów Partii Pracy, popierając „natychmiastowe humanitarne zawieszenie broni”. Rząd odpowiedział własną poprawką, która nie poszła zbyt daleko, wspierając zamiast tego „posunięcia w kierunku trwałego zawieszenia broni”.

We wtorek wieczorem źródło z Downing Street potwierdziło, że zespół Pałacu Kensington skontaktował się z nim wcześniej w sprawie oświadczenia księcia, mówiąc: „Widzieliśmy to wcześniej i nie przeszkadzało nam to”.

Rzecznik premiera powiedział, że rząd z zadowoleniem przyjmuje te uwagi, które wpisują się w rosnące na całym świecie wezwania do zawieszenia broni. Zapytany, czy Rishi Sunak zgadza się z oceną Williama na temat wojny między Izraelem a Hamasem, rzecznik powiedział: „Tak, jego uwagi odzwierciedlają te, które usłyszeliście wcześniej od premiera.

Dodał: „Chcemy jak najszybciej zakończyć walki w Gazie, więc jest to zgodne ze stanowiskiem rządu i z zadowoleniem przyjmujemy tę interwencję”.

Dobór słów księcia Williama nawiązuje do przemówienia Sunaka wygłoszonego w londyńskim Guildhall w listopadzie, w którym ostrzegł, że w konflikcie życie traci zbyt wielu cywilów.

Jego interwencja nastąpiła po tym, jak amerykańska administracja Joe Bidena nie zgodziła się w tym tygodniu z izraelskim rządem, który ostrzegał, że planowana inwazja na miasto Rafah w Gazie „nie powinna być kontynuowana w obecnych okolicznościach”.

W projekcie rezolucji ONZ wezwała do głosowania w sprawie „tymczasowego zawieszenia broni” i stwierdziła, że ​​inwazja na miasto, w którym mieszka ponad milion Palestyńczyków, będzie miała „poważne konsekwencje dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie”.

Izraelski minister Amichai Shekli powiedział we wtorek, że próba zwrócenia się o pomoc do Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu powstrzymania ataku na Rafah jest „moralnie naganna”, a wezwania do zawieszenia broni określił jako „strategiczne szaleństwo”.

Wcześniej Stany Zjednoczone, jako jedyny członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, zawetowały projekt rezolucji Algierii na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych wzywającej do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy, ostrzegając, że zagroziłoby to „wrażliwym” negocjacjom między Stanami Zjednoczonymi a Egiptem. i Katarem w sprawie umowy o uwolnieniu zakładników.

READ  Najnowsze wiadomości dotyczące podróży: rząd USA wezwał do przemyślenia zakazu podróżowania w Wielkiej Brytanii