Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyjątkowa wycieczka, która przybliża chrześcijanom tysiącletnią żydowską historię Polski

Wyjątkowa wycieczka, która przybliża chrześcijanom tysiącletnią żydowską historię Polski

WARSZAWA, Tychocin, Polska Większość ludzi słyszała o okropnościach Holokaustu, choć wielu nie zdaje sobie sprawy, że zakończył on żywą społeczność żydowską w Polsce, istniejącą od tysiąca lat.

CBN News pojechało do Polski, aby poznać tę historię i jej dzisiejsze lekcje podczas wyjątkowej trasy o nazwie Narrow Bridge.

Jest to fraza z chasydzkiej (żydowskiej) pieśni ludowej, która mówi: „Cały świat jest wąskim mostem. „Najważniejsze to się nie bać” – powiedział ks. David Pileggi, prymas Kościoła anglikańskiego w Jerozolimie.

„To, co charakteryzuje życie Żydów i chrześcijan w tej części świata, zwłaszcza w ciągu ostatnich 100 lat, to to, że życie jest bardzo niepewne, przerażające i niebezpieczne. W rzeczywistości jest to sprawa życia i śmierci. Jednocześnie czas, nie powinniśmy się bać” – powiedział Bilge dla CBC. The News.

Każdego roku chrześcijanie z całego świata przybywają tutaj, aby poznać tysiącletnią historię narodu żydowskiego w tym kraju i wpływ, jaki nadal wywierają na społeczności żydowskie na całym świecie i państwo Izrael.

„Przyjeżdżamy do tego kraju, aby studiować życie Żydów, relacje judeochrześcijańskie, Holokaust, a w szczególności naprawdę chcę zadać pytanie:„ Dlaczego tak wielu zwykłych ludzi zrobiło tak straszne rzeczy? A jednocześnie „dlaczego tak wielu zwykłych ludzi, takie odważne rzeczy”.

CBN News dołączył do Pileggiego i około 20 chrześcijan z różnych środowisk podczas jego ostatniej trasy koncertowej.

„To nie jest zwykła wycieczka turystyczna, aby przyjechać do Europy i zobaczyć zamki, ogrody i piękne rzeczy. Jest trochę inna. Jest zupełnie inna” – powiedział Raymond Dagh, doradca anglikańskiej diecezji Żywego Słowa, jeden z uczestników wycieczki .

Dotknięcie pozostałości muru getta warszawskiego, stanie na chodniku, którym wkrótce Żydzi wkraczają do obozu zagłady w Sobiborze, przejście przez las wzdłuż torów kolejowych do obozu zagłady w Treblince czy wizyta w śmiercionośnym obozie koncentracyjnym w Madjaniku – to było otwierające oczy i rozdzierające serce doświadczenie.

READ  Akcje rosną po sześciu dniach spadków spowodowanych wzrostem technologicznym w Hongkongu; Naprawiono efekty

Chodzi o to, co stało się ze społecznością żydowską, społecznością żydowską w Polsce, która od tysiąca lat dobrze radzi sobie z nie-Żydami. A potem, kiedy wybuchła II wojna światowa, został całkowicie wykorzeniony z tego narodu” – powiedział Dagh w rozmowie z CBN News.

Zawiera opowieści o społecznościach żydowskich opowiadane w miastach i miasteczkach, w których żyli we wschodniej Polsce, takie jak historia Tykocina.

„Stoimy w mieście Tykocin w północno-wschodniej Polsce i jesteśmy tutaj nad rzeką Narew. Jesteśmy w tym mieście, jako grupa, aby dowiedzieć się, dlaczego Żydzi są tutaj tak liczni. To znaczy, jesteśmy w bardzo wiejskim część świata” – powiedział Bilgi w rozmowie z CBN News.

Zaproszeni tutaj przez polską szlachtę ponad 800 lat temu, aby pomóc w rozwoju kraju, ci Żydzi prosperowali i do II wojny światowej powiększyli się do 3,5 miliona, co czyni polską społeczność żydowską największą na świecie.

Wielu polskich arystokratów miało majątki na obszarach wiejskich, a Żydzi nimi zarządzali, pobierali od nich podatki, robili różne rzeczy i ostatecznie pomagali polskiej arystokracji uprawiać żywność i dostarczać ją do polskiego systemu rzecznego i eksportować do różnych miejsc na całym świecie. świat — wyjaśnił Pelegy.

Ale 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa i jednym z celów niemieckiego przywódcy Adolfa Hitlera było uwolnienie świata od Żydów.

W sierpniu 1941 r., tylko w jednym przypadku na tysiące, tekosińscy Żydzi zostali przyprowadzeni na rynek i poinformowani, że jadą do getta w Białymstoku. Zamiast tego naziści maszerują lub wypędzają ich z miasta do pobliskiego lasu.

Tam naziści zabili ponad 2400 Żydów i pochowali ich tam, gdzie zostali zrzuceni. Społeczność, która pomagała budować polską gospodarkę – zniszczona w jeden dzień.

„Bardzo trudno jest patrzeć na Holokaust i myśleć o ludziach, którzy cierpią. Myślę, że jedną ze wspaniałych rzeczy w tej konkretnej podróży jest to, że badamy również miejsca dziedzictwa żydowskiego. Chcemy zrozumieć społeczność żydowską i jej żywotność w okresie przed -wojennej Polsce” — powiedział inny uczestnik wycieczki, Tłumacz Biblii, Brad H. Young z Towarzystwa Biblijnego Dziedzictwa Hebrajskiego.

READ  Unia Europejska nałożyła dotychczas na Białoruś surowe sankcje

Tysiące tych masowych grobów można zobaczyć w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Jeszcze przed powstaniem obozów zagłady lub komór gazowych mordowanie milionów Żydów i innych osób stało się znane jako Holokaust przez ostrzał.

W niektórych z tych miejsc uczestnicy wycieczki odmawiali kadisz, żydowską modlitwę żałobników głoszącą wielkość Boga.

Lekcja, którą widzi, mówi Dag, polega na tym, że może się to powtórzyć.

To przerażająca perspektywa. Wszyscy mówimy sobie: „Och, nigdy bym tego nie zrobił”. Nigdy nie mogłem tam być, „ale ludzką naturą jest być wiecznie czujnym, że takie rzeczy mogą się zdarzyć, i tak się stało, i to z zemstą” – ostrzegł Dag.

Są też historie heroiczne, jak choćby słynny Oskar Schindler, który ratował Żydów, upierając się, że muszą pracować w swojej fabryce, w której dziś mieści się muzeum.

W Krakowie Tadeusz Pankiewicz był właścicielem apteki na terenie określanym jako getto. Jako nie-Żyd, on i jego pracownicy mieli wyjechać, ale walczył o przetrwanie. Obserwowali, jak naziści łapali Żydów, poniżali ich i rozstrzeliwali.

Pod karą śmierci potajemnie starali się pomagać chorym i głodującym Żydom, a nawet ukrywali niektórych Żydów w aptece.

Young mówi, że ważne jest, aby być tam, gdzie coś się wydarzyło, aby w pełni zrozumieć historię.

„Musimy poznać historię narodu żydowskiego i zrozumieć związek, jaki mamy jako chrześcijanie z cierpieniem narodu żydowskiego w historii. Nadszedł czas, kiedy szukamy uzdrowienia, pojednania i poznania prawdziwych historycznych korzeni” – Young powiedział CBN News.

Biskup Julian Dobbs, biskup anglikańskiej diecezji Żywego Słowa i długoletni badacz historii Żydów, mówi, że przyjechał do Polski, ponieważ tak wiele z tej historii wydarzyło się tutaj.

„Myślę, że w pełni rozumiemy naszą chrześcijańską wiarę, gdy robimy to przez hebrajski pryzmat, a tym samym rozumiemy miejsce narodu żydowskiego, zarówno w naszej wierze poprzez pisma święte, ale także w historii narodu żydowskiego przed Jezusem, przed Jozuem , a potem pogłębia nasze zrozumienie naszej podróży wiary” — wyjaśnił Dobbs.

READ  Analiza konkurencyjna polskiego rynku marmurów i granitów do 2031 roku

Bilgi mówi, że przez lata nauczał ludzi o judaizmie Jezusa i żydowskich korzeniach chrześcijaństwa, ale wydawało się sztuczne, że zainteresowanie narodem żydowskim ustało, gdy został napisany Nowy Testament.

„Oczywiście, Bóg nadal ma swoje cele wobec narodu żydowskiego. Nadal ma z nimi przymierze. Myślę, że bardzo ważne jest, abyśmy mieli podstawowe zrozumienie ich historii”.