Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Na Ukrainie handel elektroniczny napędza biznes firmy świadczącej usługi IT

Na Ukrainie handel elektroniczny napędza biznes firmy świadczącej usługi IT

Sigma Software Group, szwedzka i ukraińska firma świadcząca usługi IT, obsługująca rosnące zapotrzebowanie na technologię e-commerce na Ukrainie i w sąsiedniej Polsce, nie jest obca radzeniu sobie z zawirowaniami rynkowymi.

Mając tak wielu pracowników IT na Ukrainie, Sigma Software korzysta z powrotu ukraińskiego e-commerce do wzrostu w tym roku po gwałtownym spadku w 2022 roku. Firma rozszerza swoje usługi technologii cyfrowej dla producentów markowych i innych firm zaangażowanych w e-commerce , pomagając im w dokonywaniu transakcji Z trudnymi potrzebami w zakresie zarządzania danymi i tworzeniu niestandardowych katalogów online i witryn sklepowych.

„To jak bycie na szczycie cyfryzacji — fala innowacji” — powiedział Vlad Khodzinsky, wiceprezes, podczas rozmowy wideo online. „Jednym z obszarów, którym jesteśmy bardzo podekscytowani, są dane, ponieważ ilość danych, które są produkowane każdego dnia, jest oszałamiająca. Dla nas stwarza to wiele możliwości rozwoju usług i platform danych”.

Personel usług IT dla Sigma Software.

Dodaje, że dzięki nowym systemom danych, w tym obsłudze systemów zarządzania informacjami o produktach, które stanowią podstawę internetowych katalogów produktów i platform e-commerce, Sigma Software dostrzega również rosnące zapotrzebowanie na tworzenie witryn e-commerce.

Pomimo niszczycielskich skutków wojny — wolumen handlu elektronicznego na samej Ukrainie spadł w zeszłym roku ponad 12 razy, do mniej niż 300 milionów dolarów — Sigma Software twierdzi, że utrzymuje projekty technologiczne na stałym poziomie. Cytuje prognozę firmy badawczej Statista, według której handel detaliczny na Ukrainie wzrośnie w tym roku do około 2,6 miliarda dolarów, mniej więcej tyle samo co w 2020 roku. (Dane dotyczące handlu elektronicznego B2B nie były od razu dostępne).

Sigma Software wykonuje większość swojej pracy w zakresie technologii cyfrowych dla producentów marek i widzi zapotrzebowanie na tworzenie niestandardowych witryn e-commerce na Shopify i innych platformach oprogramowania, w tym w wersjach bezobsługowych.

READ  Polski bohater Holokaustu i „jedyny powód” istnienia brytyjskiej rodziny został uhonorowany

„Coraz bardziej angażujemy się w niektóre branże, takie jak opieka zdrowotna i technologia restauracyjna” – powiedział Khodzinsky.

Przygotowanie do rozwoju e-commerce

Sigma Software otworzyła w ubiegłym roku 17 biur, zrealizowała ponad 50 nowych projektów i pozyskała 40 klientów. Wiele nowych biur znajduje się na Ukrainie, a sześć kolejnych w Polsce, Bułgarii i Portugalii. Reszta znajduje się na Węgrzech, w Czechach, Brazylii, Meksyku, Kolumbii i Argentynie.

„Ogólnie rzecz biorąc, odnotowaliśmy wzrost biznesu o 37% w 2022 roku i planujemy wzrost o 20-25% w 2023 roku” — powiedział Dean Smirnoff, dyrektor ds. globalnej komunikacji w firmie świadczącej usługi IT.

Zdolność firmy Sigma Software do utrzymania personelu i infrastruktury technologicznej w warunkach ciągłych działań wojennych ma swoje korzenie w doświadczeniu firmy w radzeniu sobie z poważnymi zakłóceniami.

Personel IT Sigma Software.

Kiedy na początku 2020 roku koronawirus COVID-19 uderzył w biznes, Sigma szybko przestawiła swoich pracowników technologicznych, głównie na Ukrainie, z komputerów stacjonarnych na laptopy, umożliwiając im pracę z dowolnego miejsca iw dowolnym czasie.

Ale zanim uderzył Covid, Sigma Software dokonała już gruntownej przebudowy swojej działalności wiele lat wcześniej, w 2014 roku, kiedy Rosja zaanektowała Krym i wybuchła wojna na wschodniej Ukrainie.

„W ramach naszego planu ciągłości biznesowej rozpoczęliśmy przenoszenie naszej infrastruktury do centrum danych w Holandii i migrację niektórych zasobów do chmury” — powiedział Khodzinsky. „Chcieliśmy mieć pewność, że nasza infrastruktura IT jest wystarczająco elastyczna i niezależna od fizycznej dostępności naszych biur”.

Dodał: „Czynniki te w znacznym stopniu przyczyniły się do naszej zdolności do wytrzymania zakłóceń i niezależności od fizycznych lokalizacji, co okazało się kluczowe, gdy nadszedł czas na ewakuację”.

Wysoki wynik promotora netto

Modyfikacje technologii i operacji firmy Sigma Software umożliwiły jej załodze szybką reakcję, gdy siły rosyjskie zaatakowały Ukrainę na początku 2022 roku.

READ  Raport z postępów w pierwszej połowie 2021 r.: Zielony

„Zapewniliśmy dyspozycyjność naszego zespołu, a nie tylko infrastruktury, aby nasza firma mogła działać nawet w przypadku całkowitego odcięcia Ukrainy od prądu” – powiedział Smirnow. „Zaledwie dwa tygodnie po rozpoczęciu wojny totalnej wróciliśmy na pełnych obrotach. Żadne projekty nie zostały wstrzymane ani przełożone.”

„Ogromne poświęcenie naszych ludzi pomogło nam realizować i uruchamiać projekty zgodnie z planem, nawet w trudnych pierwszych tygodniach wojny” — powiedział Smirnow. „Zapewniliśmy dostępność samego zespołu, a nie tylko infrastruktury, co oznacza, że ​​nasza firma będzie działać, nawet jeśli Ukraina mogłaby obejść się całkowicie bez prądu”.

„Jako dowód, w 2022 roku osiągnęliśmy najwyższy w historii wynik Net Promoter wynoszący 65”.

Dziś Sigma Software utrzymuje również generatory diesla z długoterminowym magazynowaniem zapasów paliwa we wszystkich swoich ukraińskich biurach i rezerwowymi kanałami dostępu do Internetu, w tym Starlink, satelitarną usługą dostępu do Internetu SpaceX.

obsługujących rozwijający się rynek

Idąc dalej, liczby Sigma Software wskazują, że będzie ona obsługiwała rosnące zapotrzebowanie na e-commerce i inne projekty technologiczne na sąsiedniej Ukrainie iw Polsce, gdzie wiele ukraińskich firm otworzyło lub rozszerzyło działalność w ciągu ostatniego roku.

Na przykład Rozetka, największy rynek internetowy na Ukrainie, niedawno wszedł na polski rynek, zauważył Smirnow.

Khodzinsky powiedział, że duża część rozwoju Sigma Software będzie dotyczyła projektów zarządzania danymi korporacyjnymi online.

„Jesteśmy gotowi pomóc im w określeniu ich preferencji dotyczących danych dzięki naszym inżynierom danych i centrum doskonałości dużych zbiorów danych” — powiedział. „Sposób, w jaki zarządzasz i przechowujesz dane – jeśli nie zrobisz tego dobrze, może Cię to kosztować fortunę”.

Świadczenie usług poprzez działalność społeczną i charytatywną

Sigma Software aktywnie wspiera również projekty społeczne, w tym:

  • Gwiazda na całe życie Ukrainaktóra została uruchomiona w 2022 roku jako lokalna ukraińska wersja międzynarodowej organizacji charytatywnej Star for Life, aby uczyć uczniów poczucia własnej wartości i motywacji.
  • Szwedzi dla UkrainyPlatforma internetowa zaprojektowana i rozwijana przez Sigmę w celu kojarzenia Szwedów z rodzinami ukraińskich uchodźców poszukujących mieszkania. Platforma połączyła uchodźców z ponad 700 Szwedami, którzy zapewnili im bezpłatne tymczasowe zakwaterowanie.
  • ukraińska wersja aplikacji wspomagającej zdrowie psychiczne Bezyl, którą Sigma początkowo pomogła zaprojektować dla weteranów armii amerykańskiej cierpiących na zespół stresu pourazowego; Wersja ukraińska zostanie wydana w maju 2022 roku.
  • Chatbot został opracowany dla miasta Charków na Ukrainie jako narzędzie mające pomóc Ukraińcom przesiedlonym w wyniku wojny w uzyskaniu informacji o domach, które pozostawili. Około 30 kilometrów od granicy z Rosją Charków jest miejscem, w którym Sigma Software narodziła się jako firma.
READ  Ukraina została członkiem Stowarzyszenia MAE

Paul Demery jest Redaktor współpracujący w Digital Commerce 360 ​​zajmujący się technologią i strategią handlu cyfrowego B2B. [email protected].

Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Digital Commerce 360 ​​​​B2B News, publikowanych 4 razy w tygodniu, obejmujących trendy technologiczne i biznesowe w rozwijającej się branży e-commerce B2B.

Podążaj za nami Linkedin I bądź pierwszą osobą, która dowie się, kiedy opublikowana zostanie nowa treść w Digital Commerce 360 ​​​​B2B News.

ulubiony