Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Wszystko przed nami”: Ukraina przełamuje pierwszą linię obrony rosyjskiej twierdzy |  Ukraina

„Wszystko przed nami”: Ukraina przełamuje pierwszą linię obrony rosyjskiej twierdzy | Ukraina

Generał prowadzący południowy kontratak powiedział, że siły ukraińskie zdecydowanie przełamały pierwszą linię obronną Rosji w pobliżu Zaporoża po tygodniach żmudnego usuwania min i spodziewają się szybszych zysków, napierając na słabszą drugą linię.

Generał brygady Oleksandr Tarnawski oszacował, że Rosja poświęciła 60% swojego czasu i zasobów na budowę pierwszej linii obronnej, a tylko 20% na każdą z drugiej i trzeciej linii, ponieważ Moskwa nie spodziewała się przejścia sił ukraińskich.

Wykres Ukrainy

„Jesteśmy teraz pomiędzy pierwszą a drugą linią obrony” – powiedział w oświadczeniu dla Asharqa Al-Awsata. obserwator W swoim pierwszym wywiadzie od czasu włamania. Dodał, że siły ukraińskie posuwają się obecnie po obu stronach wyłomu i umacniają swoją pozycję na terenach zajętych w niedawnych walkach.

Dodał: „W centrum ataku kończymy teraz niszczenie jednostek wroga, które zapewniają osłonę dla odwrotu sił rosyjskich za drugą linię obrony”.

Rozległe pole minowe otaczało siły ukraińskie przez tygodnie, podczas gdy saperzy piechoty powoli oczyszczali pieszo trasę ataku. Dodał, że stojące za nimi siły rosyjskie „stały i czekały na armię ukraińską” oraz zajmowały pojazdy wyposażone w rakiety i drony.

Ale teraz, gdy punkt kontrolny został przekroczony, Rosjanie musieli manewrować, a Ukraińcy wrócili do swoich czołgów i innych pojazdów opancerzonych. Dodał, że na znak, że Moskwa czuje presję, przerzuciła swoje siły w regionie z linii frontu na okupowanej Ukrainie – Chersoń na zachodzie i Łyman na północnym wschodzie – a także z wnętrza Rosji.

Dodał: „Wróg wycofuje rezerwy nie tylko z Ukrainy, ale także z Rosji. Ale prędzej czy później Rosjanom zabraknie najlepszych żołnierzy. „To będzie dla nas zachęta do częstszych i szybszych ataków” – powiedział Tarnowski. „Wszystko jeszcze przed nami”.

Tarnawski, z wykształcenia specjalista od czołgów, ma imponujący rekord w walce z siłami rosyjskimi od chwili przekroczenia przez nie granicy w 2022 r. We wrześniu ubiegłego roku został mianowany dowódcą sił walczących o wyzwolenie Chersoniu; Dwa miesiące później miasto zostało wyzwolone.

READ  Austria kończy restrykcje związane z blokadą Covid dla osób zaszczepionych | Austria

Na podobnie szybki postęp wiązano nadzieje w letniej kontrofensywie, która miała na celu przedostanie się w stronę Morza Azowskiego, odcięcie sił rosyjskich w Chersoniu i okupowanym Krymie od innych sił oraz odcięcie ich linii zaopatrzenia.

„Prędzej czy później Rosjanom zabraknie najlepszych żołnierzy”: To zdjęcie zostało zrobione generałowi brygady Oleksandrowi Tarnawskiemu w ten weekend. Foto: Oleg Solokha/The Observer

Zamiast tego utknęła w martwym punkcie na miesiące, straty rosły, ale linie frontu wydawały się statyczne, co wzbudziło niezadowolenie i krytykę w zachodnich stolicach, które zapewniały broń i szkolenia.

Tarnowski zlekceważył tę krytykę, stwierdzając, że woli ocenić zadanie, gdy zostanie ono wykonane, i podziękował Wielkiej Brytanii i innym sojusznikom za wsparcie w zakresie szkoleń i uzbrojenia, w tym czołgów Challenger znajdujących się już w polu. „Kiedy rozpoczęliśmy kontratak… spędziliśmy więcej czasu, niż się spodziewaliśmy, na rozminowywaniu terenów” – przyznał. „Niestety ewakuacja rannych była dla nas trudna. To również komplikuje nasz postęp.

„Moim zdaniem Rosjanie myśleli, że Ukraińcy nie będą w stanie przebić się przez tę linię obrony. Do występu przygotowywali się ponad rok. Zrobili wszystko, żeby ten region był dobrze przygotowany.

Dodał, że siły rosyjskie zaszyły się w betonowych bunkrach za minami-pułapkami przeciwpancernymi i na zewnątrz pola minowego wypełnionego materiałami wybuchowymi, tak odsłonięte, że każdy pojazd – oczyszczający lub atakujący – zbliżający się do tego obszaru, był poddawany ciężkiemu bombardowaniu ze stałych, wzmocnionych pozycje. . Jednak Ukraińcy, którzy wielokrotnie zaskakiwali świat swoimi sukcesami przeciwko potędze militarnej Rosji, parli dalej. Piechota wychodziła nocą, aby oczyścić ścieżkę przez miny, poruszając się metr po metrze w ciemności.

Gdy tylko pojawił się tam jakikolwiek sprzęt, Rosjanie natychmiast zaczęli go ostrzeliwać i niszczyć. Z tego powodu miny usuwała tylko piechota i tylko w nocy.

Teraz, gdy pole minowe zostało naruszone, Rosjanie stracili wiele z niegdyś posiadanych przewag. „Jest bardzo duża różnica między pierwszą a drugą linią obrony” – powiedział Tarnowski.

READ  Amerykańscy prokuratorzy federalni oskarżyli republikańskiego kongresmana George'a Santosa

Druga linia nie jest dobrze zbudowana, więc Ukraińcy mogą korzystać ze swoich pojazdów, chociaż nadal są tam pola minowe. A ponieważ na tym obszarze działają także siły rosyjskie, to mają one formę oddziałów, a nie pojedynczego kordonu obronnego.

Zapytany o powolny postęp w penetrowaniu linii rosyjskich w kolejnym ataku na wschód wzdłuż linii obronnej wroga, stwierdził, że są inne cele i dodał, że Ukraina przygotowuje się do kolejnych niespodziewanych ataków mających na celu wyczerpanie sił Moskwy.

„Aby odnieść sukces w jednym kierunku, musisz zawsze wprowadzić wroga w błąd. Głównym celem [offensive near the] „Wieś Wielka Nowoselka miała inny cel” – powiedział Tarnowski. Odmówił podania harmonogramu dotarcia do dużych celów, takich jak Melitopol czy wybrzeże Morza Azowskiego, ale powiedział, że walki będą kontynuowane.

Powolny postęp militarny, jaki nastąpił latem, wzmocnił tych w zachodnich stolicach, którzy opowiadają się za negocjacjami z Władimirem Putinem w sprawie zakończenia wojny. Stanowisko to jest zdecydowanie odrzucane na Ukrainie, gdzie wielu uważa, że ​​jedynie całkowita porażka Rosji może zapobiec kolejnej inwazji; Jakakolwiek ugoda nagradzająca Moskwę za użycie siły dałaby jej powód do ponownej próby w przyszłości. Dodał: „Jeśli przestaniemy nacierać, wróg zgromadzi nowe siły i stanie się silniejszy. Dotrzemy do granic Ukrainy w 1991 roku… Nie chcemy, aby nasze dzieci, a nawet wnuki walczyły z Rosjanami i kto ich powstrzyma? Tylko my.

Tarnawski jest dowódcą Operacyjno-Strategicznej Grupy Sił w Tawrii, nazwanej na cześć historycznego regionu obejmującego Krym, i przypomina o zobowiązaniach militarnych Ukrainy, obecnie zaostrzonych przez straty poniesione przez nią w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

„Im bliżej jesteśmy zwycięstwa, tym jest to trudniejsze. Dlaczego? Niestety tracimy najsilniejszych i najlepszych. Więc teraz musimy skupić się na pewnych obszarach i dokończyć robotę. Nieważne, jak trudne jest to dla nas wszystkich. „

READ  Ostatnia wojna między Rosją a Ukrainą: co wiemy w 190 dniu inwazji | Ukraina