Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Protesty w Iranie: Żałobnicy gromadzą się przy grobie Mahsy Aminiego w trakcie represji |  Iran

Protesty w Iranie: Żałobnicy gromadzą się przy grobie Mahsy Aminiego w trakcie represji | Iran

Żałobnicy zebrali się przy grobie Mohasy Amini, aby uczcić 40. rocznicę jej śmierci wbrew rygorystycznym środkom bezpieczeństwa w kraju. Iran W ramach krwawej rozprawy z protestami prowadzonymi przez kobiety.

Dziesiątki mężczyzn i kobiet skandowały „Kobieta, życie, wolność” i „Śmierć dyktatorowi” na cmentarzu Aichi w Sakkazie, rodzinnym mieście Amini w zachodnim regionie Kurdystanu, w filmach udostępnianych online.

Amini, 22-letnia Irańczyk pochodzenia kurdyjskiego, zmarła 16 września, trzy dni po tym, jak została aresztowana przez policję moralności podczas wizyty w Teheranie z młodszym bratem.

Gniew wybuchł na jej pogrzebie w zeszłym miesiącu i wywołał największą falę protestów w Republice Islamskiej od prawie trzech lat. Młode kobiety i uczennice prowadziły demonstracje, zdejmowały chusty, paliły je i konfrontowały się z siłami bezpieczeństwa na ulicy.

Żałobnicy udali się do grobu Amini w środę rano, chociaż służby bezpieczeństwa ostrzegły jej rodzinę przed odbyciem ceremonii, grożąc „troską o życie ich syna”, jak mówią aktywiści.

W środę przypada czterdziesty dzień od śmierci Aminiego i zakończenia tradycyjnego okresu żałoby w Iranie.

Zdjęcia opublikowane przez grupę praw człowieka Hengaw ukazywały silną obecność sił bezpieczeństwa w nocy w Saqqaz, które podobno zablokowały wejścia do miasta.

Mimo to, dziesiątki ludzi widziano wjeżdżających do miasta samochodami i motocyklami, a także spacerujących po drogach i polach, w materiałach zamieszczonych przez Hengaw w Internecie.

„Kurdystan, Kurdystan, cmentarz faszystów”, słyszano skandowanie grupy w innym filmie opublikowanym przez aktywistów na Twitterze. Agencja France-Presse nie była w stanie od razu zweryfikować materiału.

„Miasta Sanandaj, Saqqaz, Dewandar, Marivan i Kamiran rozpoczęły strajk na dużą skalę” w regionie Kurdystanu, napisał Hengao na Twitterze.

Grupa, która monitoruje łamanie praw w Kurdystanie, powiedziała, że ​​irańscy piłkarze Ali Daei i Hamid Lak pojechali do Saqqez na pogrzeb Arbaeenów i zatrzymali się w hotelu Kurds, ale zostali zabrani do rządowego pensjonatu… pod nadzorem sił bezpieczeństwa , powiedział Hengao.

READ  Radość, rzeczywiście: szczęśliwe spotkanie wypełnia lotnisko w Auckland, gdy bańka zaczyna się przez Tasman | Nowa Zelandia

Daei wcześniej miał kłopoty z władzami w związku z jego wsparciem online dla protestów Aminiego.

Niezweryfikowany materiał filmowy opublikowany przez Irańską Organizację Praw Człowieka (IHR) z siedzibą w Oslo pokazał ludzi gromadzących się przed hotelem Kurds w Saqqaz na nocne protesty.

Gazeta Hamihan zacytowała gubernatora Kurdystanu Ismaila Zari Kosheha, który powiedział, że Da’i i inne osobistości były w Teheranie, a „w Sakkazie wszystko jest cicho”.

Organizacja praw człowieka poinformowała, że ​​141 protestujących zginęło podczas tłumienia protestów Amini, według zaktualizowanej liczby ofiar śmiertelnych we wtorek.

Amnesty International poinformowała, że ​​zginęło co najmniej 23 dzieci, podczas gdy przepisy we wtorek określają tę liczbę na 29.