Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna rosyjsko-ukraińska, dzień 682: Polska wzywa Rosję do zdecydowanej reakcji w związku z ciągłymi atakami rakietowymi

Wojna rosyjsko-ukraińska, dzień 682: Polska wzywa Rosję do zdecydowanej reakcji w związku z ciągłymi atakami rakietowymi

Armia

W rosyjskim ataku rakietowym w obwodzie pokrowskim w Doniecku zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci. Rannych zostało także co najmniej ośmiu cywilów.

Jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne w wyniku ostrzału rosyjskiej artylerii w obwodzie dniepropietrowskim. W wyniku ostrzału zginął 45-letni mężczyzna, a dwóch innych cywilów, w tym 16-letni młodzieniec, zostało rannych.

Wojsko: Ukraińskie naloty uderzyły w lotnisko na okupowanym Krymie. Siły ukraińskie zaatakowały stanowisko dowodzenia na lotnisku wojskowym Czaki w Nowofedorówce, położonym na okupowanym przez Rosję Krymie.

ISW: W nadchodzących tygodniach rosyjskie wojska prawdopodobnie zintensyfikują ofensywę na Kubiańsk. Wojska rosyjskie mogą zintensyfikować wysiłki zmierzające do zajęcia miasta Kubiańsk w obwodzie charkowskim, kluczowego węzła logistycznego na wschodzie, wyzwolonego przez siły ukraińskie we wrześniu 2022 roku.

Inteligencja i technologia

Brytyjski wywiad: Ukraina zestrzeliła trzy bombowce Su-34, osłabiając przewagę powietrzną Rosji w południowym regionie. Choć w ostatnich dniach Rosja wznowiła taktyczne naloty wokół przyczółka, częstotliwość i intensywność tych operacji jest mniejsza niż przed strzelaninami.

Międzynarodowy

Meloni zadeklarował wsparcie dla Ukrainy w swoim pierwszym telefonie do międzynarodowego przywódcy Zełenskiego jako prezydenta G7.. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowę telefoniczną z premier Giorgią Meloni po tym, jak Włochy przejęły rotacyjne przewodnictwo w G7, w skład której wchodzą Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Włochy.

Berlingske: Dania opóźnia dostawę samolotów F-16 na Ukrainę. Dostawa początkowo planowana na koniec 2023 r., pierwszych sześć samolotów ma przybyć na Ukrainę w drugim kwartale 2024 r.

Zełenski i Erdogan rozmawiają telefonicznie o powrocie ukraińskiego jeńca wojennego i bezpieczeństwie na Morzu Czarnym. „Pośrednictwo Turgijewa miało kluczowe znaczenie dla uwolnienia wszystkich rosyjskich jeńców, dorosłych i dzieci, wojskowych i cywilów, w tym Tatarów krymskich i innych” – powiedział Zełenski.

Wpływ humanitarny i społeczny

Rosyjski ostrzał niszczy skład pomocy humanitarnej w obwodzie chersońskim (zdjęcia). Ostrzał zniszczył także budynek rady wiejskiej, domy modułowe, w których mieszkali wewnętrzni przesiedleńcy i kilka pojazdów.

READ  Vestas planuje budowę drugiej fabryki offshore w Polsce

Unia Europejska nałożyła sankcje na rosyjską firmę Alrosa, największego na świecie wydobywającego diamenty. W odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę Unia Europejska nałożyła sankcje na rosyjską państwową spółkę diamentową „Alrosa” i jej dyrektora generalnego Pawła Aleksiejewicza Marinychewa.

Minister spraw zagranicznych Polski wzywa Europę, aby odpowiedziała na ataki rakietowe Rosji na Ukrainę „w języku zrozumiałym dla Putina”. Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski powiedział, że Europa powinna rozszerzyć sankcje nałożone na Rosję i zmniejszyć jej zdolność do produkcji broni przy użyciu zagranicznych komponentów w odpowiedzi na ostatni atak rakietowy na Ukrainę.

Rzecznik Praw Obywatelskich: Niedawny transfer więźniów ujawnia tortury stosowane wobec ukraińskich jeńców wojennych. Według UkrInform, podczas ich niewoli Rosja torturowała wszystkich ukraińskich jeńców wojennych, którzy niedawno powrócili do ojczyzny w ramach wymiany jeńców, twierdzi ukraiński rzecznik praw obywatelskich Dmytro Lubinets.

Przeczytaj naszą poprzednią codzienną recenzję tutaj.

Jak 06 stycznia 2024 rPrzybliżone straty w broni i sprzęcie wojskowym Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej od początku inwazji do chwili obecnej:

  • Pracownicy: 363870 (+800)
  • Czołgi: 6018 (+7)
  • ABV: 11158 (+16)
  • Systemy artyleryjskie: 8617 (+13)
  • MLRS: 950 (+1)
  • Systemy przeciwlotnicze: 633 (+2)
  • Lot: 329
  • Helikoptery: 324
  • UAV: 6787 (+16)
  • Pociski manewrujące: 1786
  • Okręty/łodzie wojenne: 23
  • Okręty podwodne: 1
  • Pojazdy i zbiorniki paliwa: 11478 (+15)
Zamknij tę stronę. Możesz też dołączyć do naszej społeczności i pomóc nam tworzyć więcej takich rzeczy.
Ponieważ wierzymy w siłę bezpłatnych informacji, dbamy o to, aby nasz raport był otwarty i dostępny dla każdego. Dlatego nasz mały, ekonomiczny zespół polega na wsparciu czytelników takich jak Ty, którzy dostarczają aktualne wiadomości, wysokiej jakości analizy i raporty z terenu na temat wojny Rosji z Ukrainą i walki Ukrainy o budowę społeczeństwa demokratycznego. Niewiele to daje: za cenę filiżanki kawy miesięcznie możesz pomóc w budowaniu mostów między Ukrainą a resztą świata, a także zostać współtwórcą i głosować na tematy, które powinniśmy poruszyć w następnej kolejności. . Zostań gospodarzem Lub spójrz na inne opcje Wsparcie.
Zostań patronem!