Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna rosyjska na Ukrainie na żywo: Putin „traci całą swoją brygadę”, podczas gdy Moskwa ponosi bolesne straty w ostatecznej bitwie

Wojna rosyjska na Ukrainie na żywo: Putin „traci całą swoją brygadę”, podczas gdy Moskwa ponosi bolesne straty w ostatecznej bitwie

Skutki rosyjskiego ataku rakietowego na magazyn pocztowy na Ukrainie, w wyniku którego zginęło sześć osób

Siły rosyjskie straciły „co najmniej brygadę żołnierzy” podczas ostatniej ofensywy w zdewastowanym mieście Awdijówka, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że poniosły „bolesne straty”.

Dzieje się tak w momencie, gdy pojawiły się doniesienia o egzekucji sił Putina w związku z ich wycofaniem się z ataku we wschodnim Doniecku – podaje Biały Dom.

„Mamy informacje, że rosyjskie wojsko wykonuje już egzekucje na żołnierzach, którzy odmawiają wykonania rozkazów” – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik Białego Domu John Kirby.

Od połowy października siły ukraińskie odpierają rosyjski atak na linii frontu w Doniecku od kilku tygodni.

W rozmowie telefonicznej z Riszim Sunakiem Zełenski powiedział: „Najeźdźcy podejmowali kilka prób oblężenia Awdijiwki, ale za każdym razem nasi żołnierze zatrzymywali ich i odrzucali, powodując dotkliwe straty. W tych przypadkach wróg stracił co najmniej jedną brygadę.”

Tymczasem Oleksandr Sztubun, rzecznik południowych grup żołnierzy Ukrainy, powiedział w zeszłym tygodniu, że siły rosyjskie poniosły dziennie ponad 400 ofiar w swojej kampanii, która opierała się na małych grupach szturmowych liczących od 30 do 40 ludzi.

1698375637

Ameryka uważa egzekucję swoich żołnierzy za czyn barbarzyński

Rosja dokonuje egzekucji na żołnierzach, którzy nie wykonali rozkazów i grozi śmiercią całym jednostkom, jeśli wycofają się przed ostrzałem ukraińskiej artylerii – oznajmił w czwartek Biały Dom.

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, powiedział, że jest to rozwój sytuacji, który według urzędników bezpieczeństwa narodowego USA odzwierciedla problemy morale Rosji 20 miesięcy po jej miażdżącej inwazji na Ukrainę.

„To godne ubolewania myśleć, że zamierzasz rozstrzelać własnych żołnierzy, ponieważ nie chcieli wykonać rozkazów, a teraz grożą egzekucją całych jednostek. To barbarzyństwo” – powiedziała Kirby reporterom. „Ale myślę, że jest to symptom tego, jak słabo przywódcy wojskowi w Rosji wiedzą, co robią i jak słabo radzą sobie z tym z wojskowego punktu widzenia”.

Biały Dom obniżył ocenę i opublikował ustalenia wywiadu dotyczące działań Rosji w trakcie wojny. W przeszłości administracja oznajmiała, że ​​podjęła decyzję o ujawnieniu danych wywiadowczych, aby rzucić światło na rosyjskie plany dezinformacji i inne działania, aby sojusznicy mogli mieć jasność co do zamiarów Moskwy i aby Rosja zastanowiła się dwa razy przed przeprowadzeniem jakiejkolwiek operacji.

Przystanek autobusowy z plakatem reklamującym pobór do wojska, przedstawiającym rosyjskiego żołnierza z hasłem „Istnieje taki zawód jak obrona Ojczyzny”. Prawdziwy interes” w Moskwie

(Agencja Ochrony Środowiska)

Sama Rakiny27 października 2023 o godzinie 04:00

1698476627

Prezydent Francji Macron potępia uścisk dłoni Orbana i Putina

francuski prezydent, Emmanuela MacronaPotępił niedawne spotkanie i uścisk dłoni między węgierskim przywódcą Wiktorem Orbánem a Władimirem Putinem.

„Chcę go potępić[ponownespotkaniezprezydentemRosjiiwyrazićtobardzojasnoNiemogępowiedziećcopowiedziałem[الاجتماعمعالرئيسالروسيمرةأخرىوأنأوضحذلكتمامًاأستطيعأنأقوللكماقلتهل[themeetingwiththeRussianpresidentonceagainandmakeitveryclearIcantellyouwhatIsaidtoWiktor Orbán Publicznie przy stole”. „Przede wszystkim szanuję wszystkich szefów państw i rządów, którzy są przy stole i mają tę suwerenność.

Absolutnie nie ma potrzeby powstrzymywać głowy państwa lub rządu przed podążaniem w tym czy innym kierunku. To nas nie szokuje. Z szacunku i lojalności proszę o koordynację wcześniej i koordynację później oraz o to, abyśmy nie wykorzystywali tych dwustronnych kontaktów, szczególnie w sytuacji, w której znajdujemy się z Rosją, do negocjowania dotyczących nas spraw, które osłabiłyby naszą jedność.

Zdjęcie Wiktora Orbana ściskającego dłoń Putinowi

(Sputnik)

Holly Evans28 października 2023 08:03

1698472818

Rosja zbombardowała Chersoń, raniąc osiem osób i niszcząc budynki

W piątek siły rosyjskie zbombardowały centrum Chersoniu na południu Ukrainy, raniąc osiem osób i niszcząc lub uszkadzając co najmniej 15 budynków – poinformował wyższy rangą urzędnik miejski.

Zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych przedstawiają co najmniej trzy miejsca wypełnione stosami gruzu, a wnętrze jednego budynku zaśmiecone połamanymi materiałami budowlanymi i innym gruzem.

Szef administracji wojskowej miasta Roman Mrochko poinformował za pośrednictwem komunikatora Telegram, że trzech rannych przebywa w szpitalu. Dodał, że dwa budynki zostały zniszczone, trzy doznały poważnych uszkodzeń, a 10 doznało mniejszych uszkodzeń.

„Wieczorem całe miasto się zatrząsło” – poinformowały ukraińskie służby ratunkowe za pośrednictwem aplikacji Telegram. „Wróg obrał za cel centrum Chersoniu”.

W poście napisano, że ratownicy uratowali dwie kobiety w wieku 70 i 80 lat, które były uwięzione w budynku, a także udało się opanować pożar na obszarze wypełnionym gruzami.

Ukraiński nadawca publiczny Sospilny powiedział, że siły rosyjskie zbombardowały także miasto Beresław położone dalej na północ nad rzeką Dniepr w obwodzie chersońskim, raniąc jedną osobę.

Siły rosyjskie przejęły kontrolę nad Chersoniem już w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, jednak pod koniec ubiegłego roku opuściły miasto i zachodni brzeg Dniepru. Obecnie regularnie bombardują te obszary z miejsc na wschodnim brzegu.

Sama Rakiny28 października 2023 o godzinie 07:00

1698469200

Szczyt UE odwraca uwagę od Ukrainy, pomimo zobowiązania do utrzymania kursu przyjętego przez Zełenskiego

Dobrze się stało, że premier Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie wideo na szczyt UE zaplanowany wcześniej na sesję inauguracyjną.

Po zdominowaniu kolejnych szczytów od czasu, gdy Moskwa rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego 2022 r., sam moment, choć anegdotyczny, uwypuklił głębszą prawdę: Zełenskiemu będzie trudniej przyciągnąć całą uwagę polityczną. Pomoc gospodarcza i militarna, jakiej pragnie Ukraina.

Joe Middletona28 października 2023 o godzinie 06:00

1698465600

Rosja bez Putina? Uważaj o co prosisz…

W miarę jak rozeszły się pogłoski o stanie zdrowia prezydenta Rosji. Marii Dejewskiej Wyjaśnia, co śmierć Putina może oznaczać dla Rosji, Ukrainy i reszty świata

Joe Middletona28 października 2023 o godzinie 05:00

1698462000

Stany Zjednoczone twierdzą, że Rosja dokonuje egzekucji na wycofujących się żołnierzach w związku z niepowodzeniem ofensywy na Ukrainie

Biały Dom podał, że posiada informacje, że Rosja wykonuje egzekucje na swoich żołnierzach, którzy wycofali się z ataku na Ukrainie lub odmówili wykonania rozkazów.

„Mamy informacje, że rosyjskie wojsko wykonuje już egzekucje na żołnierzach, którzy odmawiają wykonania rozkazów” – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik Białego Domu John Kirby.

„To godne ubolewania myśleć, że zamierzasz rozstrzelać własnych żołnierzy, ponieważ nie chcieli wykonać rozkazów, a teraz grożą egzekucją całych jednostek. To barbarzyństwo” – stwierdziła Kirby.

Joe Middletona28 października 2023 o godzinie 04:00

1698458400

Ograniczenia dotyczące aborcji w Rosji wywołują oburzenie, ponieważ kraj przyjmuje konserwatywny zwrot

Chociaż spotkanie, które w ostatniej chwili zostało przełożone, odbyło się w bibliotece w Kaliningradzie na dalekim zachodzie Rosji, i tak zgromadziło około 60 osób, a wiele z nich było oburzonych wysiłkami ustawodawcy zmierzającymi do wprowadzenia zakazu aborcji w lokalnych prywatnych klinikach.

Frekwencja podczas weekendu zaskoczyła i dodała otuchy Daszy Jakowlewej, jednej z organizatorek, w kontekście niedawnych ataków na działalność polityczną za czasów prezydenta Władimira Putina.

Dodał: „W chwili obecnej w Rosji nie ma miejsca na działania polityczne. „Jedyne miejsce, jakie pozostało, to nasze kuchnie” – powiedziała The Associated Press Jakowlewa, współzałożycielka kobiecej grupy Women’s Community. „Tutaj było to publiczne i znane miejsce w Kaliningradzie i wszyscy otwarcie mówili, jak widzą tę akcję i dlaczego uważają ją za nieuzasadnioną i niewłaściwą”.

Joe Middletona28 października 2023 03:00

1698454800

Sukcesja Moskwy: co się stanie, jeśli Putin umrze?

Rak tarczycy, choroba Parkinsona, trąd czy stan po udarze – to tylko kilka z wielu niepotwierdzonych chorób, o których krążą pogłoski, że w ostatnich latach dotykają rosyjskiego przywódcę.

Tylko w tym tygodniu Kreml był zmuszony zdementować pogłoski, jakoby Władimir Putin doznał zatrzymania akcji serca w swojej sypialni, kilka miesięcy po tym, jak zmuszono go do zaprzeczenia, jakoby się zbrudził.

Od objęcia władzy w 1999 r. Putin dał się poznać jako jeden z najbardziej znanych polityków we współczesnej historii, mający władzę nad Rosją.

Jednakże od czasu jego inwazji na Ukrainę i utraty dziesiątek tysięcy żołnierzy skutki jego militarnego hazardu spowodowały, że po raz pierwszy pod jego dwudziestoletnim przywództwem pojawiły się pęknięcia. Starzejącego się tyrana niepokoiły także spekulacje o pogarszającym się stanie zdrowia i niepewność co do przyszłości Rosji po jego śmierci.

Joe Middletona28 października 2023 02:00

1698451200

Putin traci „co najmniej brygadę” w ataku na ukraińskie miasto

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Władimir Putin stracił „co najmniej brygadę” żołnierzy w ofensywie w kierunku ukraińskiego miasta Awdijówka.

„Najeźdźcy podejmowali kilka prób oblężenia Awdijiwki, ale za każdym razem nasi żołnierze zatrzymywali ich i odrzucali, powodując ciężkie straty. W tych przypadkach wróg stracił co najmniej jedną brygadę” – powiedział Zełenski.

Według władz lokalnych i wojskowych Ukrainy Rosja wznowiła atak na oblężone miasto w połowie października i próbowała pokonać pozycje ukraińskie ciągłym ostrzałem artylerii oraz falami żołnierzy i wozów bojowych.

Brygady różnią się wielkością i mogą liczyć od 1500 do 8000 żołnierzy. Ofiary na polach bitew są tajemnicą państwową w Rosji i na Ukrainie, chociaż uważa się, że po obu stronach liczą się w dziesiątkach tysięcy, odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r.

Joe Middletona28 października 2023 01:00

1698447598

Słowacki partner koalicyjny spodziewa się kontynuacji komercyjnej sprzedaży sprzętu wojskowego na Ukrainę

W piątek przewodniczący parlamentu i lider drugiej co do wielkości partii rządzącej na Słowacji Petera Pellegriniego zacytowano wypowiedź, że zobowiązanie nowego słowackiego rządu do zaprzestania pomocy wojskowej dla Ukrainy powinno dotyczyć jedynie dostaw dla armii, a nie sprzedaży komercyjnej.

Premier Robert Fico wziął w czwartek i piątek dwudniowy szczyt UE, na którym oświadczył, że Słowacja przestanie wspierać militarnie sąsiadującą Ukrainę, pozostając jednocześnie w zakresie pomocy humanitarnej.

Fico wygrał wybory w zeszłym miesiącu, w swoim oświadczeniu obiecując zaprzestanie pomocy wojskowej dla Ukrainy. W tym tygodniu został mianowany premierem po raz czwarty, kierując trójpartyjnym rządem.

Komentując otrzymany w piątek list, w mediach cytowano Pellegriniego, przywódcę centrolewicowej partii Halas, który oświadczył, że opowiada się za zezwoleniem na kontynuację zamówień składanych na zasadach komercyjnych.

„Jeśli ktoś zamówi te systemy i za nie zapłaci, będzie to wsparcie dla słowackiego przemysłu” – cytuje jego wypowiedź Denik.

Słowacyjny przemysł obronny, podobnie jak inne podmioty w Europie Środkowo-Wschodniej, odnotował ożywienie w wyniku wysiłków mających na celu pomoc Ukrainie w walce z rosyjską inwazją.

Niemcy, Dania i Norwegia oświadczyły rok temu, że kupią dla Ukrainy 16 słowackich haubic Zuzana-2.

Dennik N powiedział, że pierwsza partia została dostarczona w sierpniu.

Fico powiedział komisji parlamentarnej przed szczytem, ​​że nie widzi militarnego rozwiązania konfliktu, twierdząc, że zapasy dla armii się wyczerpały i że armia musi skoncentrować się na swoich zapasach.

Joe Middletona27 października 2023 o godzinie 23:59