Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna na Ukrainie: Sekretarz Generalny ONZ potępia inwazję przed rocznicą

wyjaśnij wideo,

ZOBACZ: Sekretarz Generalny ONZ potępia wojnę na Ukrainie na prywatnym spotkaniu

Szef Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres potępił rosyjską inwazję na Ukrainę jako „obrazę” globalnego zbiorowego sumienia na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego prawie rok później.

Spotkanie dotyczyło propozycji popieranej przez Ukrainę i jej sojuszników, która wzywa do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania się Rosji.

Ukraina ma nadzieję, że kraje okażą solidarność, wspierając propozycję.

Kreml oskarżył Zachód o chęć pokonania Rosji za wszelką cenę.

Wasilij Nebenzia, ambasador Kremla przy ONZ, powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy są gotowi pogrążyć cały świat w wojnie.

Wyniszczająca wojna, która potem nastąpiła, doprowadziła do śmierci co najmniej 7199 cywilów i zranienia kolejnych tysięcy uznanie ONZJednak liczba ta prawdopodobnie będzie znacznie wyższa.

Burmistrz ukraińskiego miasta Mariupol, w którym rzekomo miały miejsce masowe egzekucje, oszacował w kwietniu, że tylko tam zginęło 21 tys. osób.

Ponad 13 milionów ludzi zostało uchodźcami za granicą lub zostało przesiedlonych na Ukrainie.

Ukraina i jej sojusznicy odrzucili twierdzenie Putina, że ​​jego operacja była konieczna do „rozbrojenia i rozbrojenia” Ukrainy, kraju mającego historyczne powiązania z Rosją, jako sztuczkę mającą na celu rozpoczęcie niesprowokowanego ataku.

„Ta inwazja jest zniewagą dla naszego zbiorowego sumienia” – powiedział Guterres na Zgromadzeniu Ogólnym. „To pogwałcenie Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego” – dodał.

Powiedział, że potencjalne konsekwencje „eskalacji konfliktu” stanowią „wyraźne i obecne zagrożenie”.

Pan Guterres powiedział, że wojna „zaostrza niestabilność regionalną i podsyca globalne napięcia i podziały, jednocześnie odwracając uwagę i zasoby od innych kryzysów i palących problemów globalnych”.

Powiedział, że istnieją „ukryte groźby użycia broni jądrowej”.

„Nadszedł czas, aby cofnąć się z krawędzi” – powiedział.

„Bezczynność tylko pogłębi kryzys, niszcząc jednocześnie nasze wspólne zasady ogłoszone w Karcie. Wojna nie jest rozwiązaniem. Wojna jest problemem. Ludność Ukrainy ogromnie cierpi. Ukraińcy, Rosjanie i narody, które nie potrzebują pokoju”.

Sześćdziesiąt krajów było współwnioskodawcami rezolucji, w której podkreślono „potrzebę jak najszybszego osiągnięcia wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie zgodnie z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych prawdopodobnie zatwierdzi rezolucję, która nie jest prawnie wiążąca, ale ma znaczenie polityczne. Głosowanie raczej nie będzie miało istotnego wpływu na działania Rosji na Ukrainie.

Głosowanie odbędzie się później, w czwartek, w przeddzień pierwszej rocznicy inwazji.

W ciągu ostatniego roku Zgromadzenie Ogólne głosowało nad podobnymi rezolucjami sprzeciwiającymi się rosyjskiej inwazji. W październiku 143 państwa członkowskie głosowały za potępieniem nielegalnej aneksji części Ukrainy przez Moskwę. Rosja, Białoruś, Syria i Korea Północna sprzeciwiły się wnioskowi, podczas gdy Indie i Chiny znalazły się wśród 35 krajów, które wstrzymały się od głosu.

wyjaśnij wideo,

Świadek: nasilenie walk o miasto Bachmut

We wtorkowym przemówieniu do narodu Putin ogłosił również decyzję Rosji o zawieszeniu kluczowego traktatu o broni nuklearnej po tym, jak prezydent USA Joe Biden, po niespodziewanej wizycie w Kijowie, pochwalił zachodnią demokrację za przeciwstawienie się rosyjskiej agresji.

Biden nazwał decyzję o zawieszeniu traktatu, który Stany Zjednoczone i Rosja opracowały w 2010 roku, aby zapobiec wojnie nuklearnej, wielkim błędem.

W środę Putin spotkał się w Moskwie z najwyższym urzędnikiem ds. polityki zagranicznej Chin, Wang Yi, i powiedział, że współpraca z Pekinem jest „bardzo ważna dla ustabilizowania sytuacji międzynarodowej”. Wizyta oznaczała koniec roszczeń Chin do neutralności wobec wojny na Ukrainie.

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

W tym miesiącu rodzina zbiera złom przed zniszczonymi mieszkaniami w Izyum na Ukrainie

READ  Dzisiaj katastrofa samolotu w Chinach: samolot przewożący 132 osoby rozbił się w prowincji Guangxi