Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Żyje koronawirus: 248 000 dzieci nie uczęszcza do szkoły w Anglii z powodu Covid; Przypadki greckie ustanowiły nowy rekord | wiadomości ze świata

Po wybuchu wirusa Covid i niezwykle ulewnych deszczach, które spowodowały gwałtowny wzrost cen warzyw, rząd chiński zwrócił się do rodzin o przechowywanie artykułów pierwszej potrzeby na wypadek sytuacji nadzwyczajnej, co budzi obawy dotyczące niedoborów dostaw, donosi Reuters.

Dyrektywa Departamentu Handlu pod koniec poniedziałku wzbudziła pewne obawy w lokalnych mediach społecznościowych, że mogło to być spowodowane rosnącymi napięciami z TajwanPodczas gdy niektórzy twierdzą, że ludzie spieszą się, aby zaopatrzyć się w ryż, olej do gotowania i sól.

Jeden z użytkowników napisał na Weibo: „Kiedy tylko ta wiadomość się ukazała, wszyscy starzy ludzie w pobliżu oszaleli kupując w supermarkecie”.

Lokalne media również niedawno opublikowały listę zalecanych produktów do przechowywania w domu, w tym ciastek, makaronów błyskawicznych, witamin, radia i żarówek.

Reakcja publiczna zmusiła we wtorek państwowe media do próby rozwiania obaw i wyjaśnienia oświadczenia ministerstwa.

The Economic Daily, gazeta wspierana przez partię komunistyczną, powiedział internautom, aby nie mieli „zbyt dużej nadaktywnej wyobraźni” i że celem dyrektywy jest zapewnienie, aby obywatele nie byli zaskoczeni, jeśli na ich obszarze nastąpi blokada.

The People’s Daily powiedział, że ministerstwo wydaje takie powiadomienia co roku, ale wydał swoje instrukcje na początku tego roku z powodu klęsk żywiołowych, wysokich cen warzyw i niedawnych przypadków Covid.

W oświadczeniu ministerstwa pod koniec poniedziałku wezwano władze lokalne do wykonania dobrej pracy w zapewnianiu dostaw i stabilności cen oraz do wczesnego ostrzegania o wszelkich problemach z dostawami.

Rząd zazwyczaj podejmuje dodatkowe wysiłki, aby zwiększyć podaż świeżych warzyw i wieprzowiny przed najważniejszym świętem w Chinach, Księżycowym Nowym Rokiem, który przypada na 2022 r. na początku lutego.

Ale te wysiłki stały się jeszcze pilniejsze w tym roku po trudnej pogodzie na początku października Uprawy zniszczone w Shandong – Największy obszar uprawy warzyw w kraju – wybuch epidemii Covid rozciągający się z północnego zachodu na północny wschód grozi zakłóceniem dostaw żywności.

READ  Mężczyzna umiera po zassaniu do basenu

W minionym tygodniu ceny ogórków, szpinaku i brokułów wzrosły ponad dwukrotnie od początku października. Według indeksu cen warzyw w Shouguang, centrum handlowym w Shandong, szpinak był droższy niż niektóre kotlety wieprzowe – 16,67 juanów (2,60 dolara) za kilogram.

Pomimo spadku cen w ostatnich dniach, ekonomiści spodziewają się znaczącego wzrostu inflacji cen konsumpcyjnych w ujęciu rocznym za październik, pierwszy od pięciu miesięcy.

Pandemia przyniosła większy nacisk na bezpieczeństwo żywnościowe, a rząd opracował i nakreślił ustawę o bezpieczeństwie żywnościowym Wysiłki mające na celu ograniczenie marnowania żywności.

Ministerstwo Handlu stwierdziło, że lokalne władze powinny kupować warzywa, które można przechowywać z wyprzedzeniem, a także wzmacniać sieci dostaw na wypadek sytuacji awaryjnych. Dodała, że ​​informacje o cenach, podaży i popycie na towary powinny być publikowane w odpowiednim czasie, aby ustabilizować oczekiwania ludzi.

Chiny planują również uwolnić rezerwy warzyw „na czas”, aby przeciwdziałać podwyżkom cen, zgodnie z rządowym raportem telewizyjnym pod koniec poniedziałku. Nie jest jasne, które warzywa Chiny Ma rezerwy i jak duże są te rezerwy.

Według raportu, stanowy organ planistyczny wezwał do terminowego ponownego sadzenia warzyw, wzywając samorządy lokalne do wspierania szybko rosnących produktów.

Ministerstwo Rolnictwa podało, że Chiny mają około 100 milionów mu (6,7 miliona hektarów) obsadzone warzywami.