Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna na Ukrainie: Prezydent Zełenski potępia ścięcie wideo

Wojna na Ukrainie: Prezydent Zełenski potępia ścięcie wideo

  • Napisane przez Olgę Robinson, Shaiana Sardarizadeha i Adama Robinsona
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Prezydent Ukrainy potępił wideo, mówiąc: „Musimy pokonać terroryzm”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał światowych przywódców do odpowiedzi po pojawieniu się wideo pokazującego ścięcie ukraińskiego żołnierza przez rosyjskiego żołnierza.

„Każdy musi odpowiedzieć. Każdy lider. Nie czekaj, aby o tym zapomnieć” – powiedział w przemówieniu wideo.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że ​​prowadzi śledztwo w sprawie „zbrodni wojennej”.

Kreml powiedział, że wideo jest „przerażające”, ale jego autentyczność musi zostać zweryfikowana, a także kto za nim stoi.

Wydaje się, że szorstkie, ziarniste wideo zostało nakręcone telefonem komórkowym, prawdopodobnie w miesiącach letnich. Przedstawia mężczyznę w mundurze wojskowym z żółtą opaską – często noszonymi przez ukraińskich żołnierzy jako symbole identyfikacyjne.

Sprawca i pozostali mężczyźni pokazani na klipie noszą na nogach białe opaski, które rosyjscy żołnierze noszą w celu identyfikacji.

Można ich również usłyszeć mówiących po rosyjsku, chociaż nie jest to ostateczne, ponieważ wielu Ukraińców mówi również po rosyjsku.

Podczas krótkiego klipu wideo mężczyzna z dużym nożem odcina głowę ofierze, która miała na ramieniu żółtą opaskę i biały bandaż wokół nogi.

W pewnym momencie jeden z mężczyzn trzymał kamizelkę kuloodporną z trójzębem – państwowym symbolem Ukrainy.

Kolorystyka i kształt insygniów trójzębu są podobne do tych z ukraińskich sił lądowych.

Na kamizelce kuloodpornej znajduje się również coś, co wygląda jak symbol czaszki Punishera (postać z komiksu), który w obecnym konflikcie został zauważony przez walczących po obu stronach.

W Internecie pojawiły się spekulacje, że wideo zostało nakręcone w pobliżu miasta Krymina we wschodniej Ukrainie.

BBC nie było w stanie zweryfikować tych twierdzeń, ponieważ cechy otaczające wideo dostarczają bardzo niewielu wizualnych dowodów na jego lokalizację, takich jak określone budynki lub punkty krajobrazowe.

Nie jest też jasne, kiedy nagranie zostało nagrane. To tak, jakby z obecnego konfliktu biało-żółte opaski były używane przez przeciwne strony do identyfikacji.

Liście na filmie są jasnozielone, co wskazuje, że mogły pochodzić z późnej wiosny lub lata zeszłego roku.

Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych sugerowali, że mogło to być kręcone w lipcu, ale nie możemy tego zweryfikować.

Materiał filmowy zaczął krążyć na Telegramie późnym wtorkiem, po tym jak popularny prokremlowski bloger udostępnił go swoim prawie 300 000 obserwujących.

Później twierdził, że nie był oryginalnym źródłem wideo i że materiał filmowy znajdował się na Telegramie, zanim go opublikował. Nie mogliśmy znaleźć żadnych poprzednich wersji.

Od tego czasu wideo rozprzestrzeniło się na Twitterze.

„W świecie podróbek, w którym żyjemy, musimy zweryfikować autentyczność tego materiału” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych krąży również inny film, rzekomo pokazujący rozczłonkowane ciała dwóch żołnierzy.

Film pokazuje coś, co wydaje się być zniszczonym transporterem opancerzonym M113, używanym głównie przez siły ukraińskie. Mężczyzna filmujący scenę po rosyjsku mówi, że przejechał minę. W pobliżu można zobaczyć co najmniej dwa ciała bez głów i rąk leżące na ziemi.

Na prawym ramieniu jednego ze zwłok widnieje żółta opaska, która wskazuje, że ofiary walczyły po stronie ukraińskiej. Co najmniej trzech innych żołnierzy było widzianych stojących nad dwoma ciałami.

Jednak BBC nie było w stanie zweryfikować lokalizacji wideo.

Założyciel Wagnera, Jewgienij Prigożyn, wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że „nie znalazł żadnych dowodów”, że wydarzenia na filmie miały miejsce w pobliżu Bakhmuta lub dotyczyły bojowników Wagnera.

Od początku wojny w sieci pojawiło się wiele przerażających filmów.

Rzeczniczka Unii Europejskiej ds. zagranicznych Nabila Masrali przypomniała Rosji, że musi ona przestrzegać prawa humanitarnego i dodała, że ​​Unia Europejska zobowiązuje się do pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich sprawców zbrodni wojennych popełnionych w czasie wojny.