Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja patrzy na cyfrowy pobór do wojska, gdy liczba ofiar na Ukrainie rośnie | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Nowe elektroniczne wezwanie będzie dotyczyć nie tylko młodych poborowych, ale wszystkich mężczyzn odpowiedzialnych za służbę wojskową.

Rosja planuje wprowadzić elektroniczne dokumenty wojskowe, aby utrudnić mężczyznom uniknięcie powołania do walki na Ukrainie.

Duma Państwowa, niższa izba parlamentu, zatwierdziła niezbędne przepisy w dwóch oddzielnych, błyskawicznych głosowaniach we wtorek, prawie jednogłośnie.

Zgodnie z nowymi propozycjami wezwania będą wysyłane drogą elektroniczną na osobiste konto potencjalnego rekruta na głównym portalu rządowym. Zostanie ona uznana za doręczoną, gdy zostanie dostarczona drogą elektroniczną.

Zgodnie z przepisami obywatele, którzy nie stawią się w urzędzie werbunkowym do wojska, automatycznie otrzymają zakaz podróżowania za granicę i będą musieli stawić czoła wielu innym ograniczeniom, które komplikują im życie w Rosji.

Andriej Kartapołow, przewodniczący Komitetu Obrony, powiedział, że nowe zasady będą dotyczyć nie tylko młodych poborowych, ale wszystkich mężczyzn odpowiedzialnych za służbę wojskową.

Kartapołow powiedział w telewizyjnym oświadczeniu: „Projekt zawiadomienia uważa się za otrzymany z chwilą opublikowania go na koncie osobistym osoby odpowiedzialnej za służbę wojskową”.

zasłona tajemnicy

Posunięcie to jest częścią szerszego dążenia Moskwy do udoskonalenia systemu, którego użyła do wzmocnienia swoich sił zbrojnych na Ukrainie, chociaż przedstawiciele rządu twierdzą, że obecnie nie ma planów zmuszania większej liczby ludzi do walki tam.

Projekt nowego porządku zamknąłby wiele luk wykorzystywanych przez uchylających się od poboru i dałby Rosji infrastrukturę organizacyjną do przeprowadzenia bardziej kompleksowej i dalekosiężnej kampanii mobilizacyjnej – jeśli i kiedy zdecyduje się to zrobić.

Niektórzy politycy skarżyli się, że zmiany wprowadzono w pośpiechu, nie dając im wystarczająco dużo czasu na analizę.

Nina Ostanina z Partii Komunistycznej powiedziała, że ​​wielu posłów nie ma czasu na przestudiowanie dziesiątek stron propozycji. „Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za to prawo” – powiedziała w parlamencie.

READ  Wiadomości od George'a Santosa: Na Kevina McCarthy'ego narasta presja, gdy wychodzą na jaw finansowe niespójności Santosa

Inny komunista, Artem Prokofiew, pytał, dlaczego ustawa została przyjęta pod „taką zasłoną tajemnicy”.

Ale marszałek Sejmu Wiaczesław Wołodin zaapelował do parlamentarzystów, by nie „sabotowali” czytań.

Potrzeba modernizacji

Zanim zmiany wejdą w życie, muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Senat – który również ma za nimi głosować z dużą przewagą – oraz przez prezydenta Władimira Putina. Oczekuje się, że oba kroki zostaną wdrożone w najbliższych dniach.

Rosja twierdzi, że w zeszłym roku zmobilizowała około 300 000 ludzi, aby pomogli jej ścigać to, co nazywa „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie, ale teraz koncentruje się na próbach rekrutacji zawodowych żołnierzy-ochotników poprzez kampanię reklamową.

„Musimy ulepszyć i zmodernizować system wycofania wojska” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow na konferencji prasowej, wspominając „problemy”, jakie mieliśmy w zeszłym roku z kampanią mobilizacyjną.

Początkowa decyzja o wprowadzeniu mobilizacji po raz pierwszy od czasów II wojny światowej skłoniła dziesiątki tysięcy żołnierzy w wieku wojskowym do ucieczki za granicę, a w kilku rosyjskich miastach wybuchły protesty, które zostały szybko stłumione.

„Teraz jednym kliknięciem można wysłać prawie wszystkich do okopów” – napisał w mediach społecznościowych StalinGułag, jeden z najpopularniejszych rosyjskich blogerów opozycyjnych.

Ostrzegł, że wielu urzędników może ulec pokusie ignorowania przesłanek zakazujących pełnienia służby wojskowej, w tym warunków zdrowotnych czy rodzinnych.

„Będziesz mówić o swoich płaskostopiach lub trojgu dzieci, w tym dzieciach niepełnosprawnych gdzieś w okolicach Bachmutu” – powiedział antykremlowski bloger, odnosząc się do punktu zapalnego na pierwszej linii frontu we wschodniej Ukrainie.

Tysiące rosyjskich żołnierzy i najemników zginęło podobno w wielomiesięcznej bitwie o Bachmuta.

naprawić błędy”

Pieskow odrzucił sugestie, że plany cyfryzacji mogą doprowadzić do kolejnej fali paniki i emigracji młodych Rosjan, którzy chcą uniknąć walki na Ukrainie.

„[This plan] niezwiązanych z mobilizacją”, powtarzając wcześniejsze zapewnienia, że ​​nie ma planów drugiej fali masowego werbunku.

READ  Chiny poprosiły Rosję o opóźnienie inwazji na Ukrainę do czasu Zimowych Igrzysk Olimpijskich, mówią amerykańscy urzędnicy

W ramach obecnego systemu mężczyźni, których celem są rekruterzy wojskowi, są dostarczani osobiście pod ich zarejestrowany adres lub miejsce pracy, które muszą osobiście podpisać.

Rekruterzy czasami mieli trudności z oddaniem dokumentów i sprawdzeniem, czy mają poprawny adres dla subskrybentów.

Kreml obiecał w zeszłym roku naprawić „błędy” w swojej początkowej kampanii mobilizacyjnej, w której mężczyźni nie kwalifikowali się do poboru do wojska z powodu wieku lub stanu zdrowia powołanych do walki na Ukrainie.