Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kryzys ewakuacyjny zbliża się po tym, jak Biden i Kongres nie przedłużą zakazu Covid | Administracja Bidena

a Ogólnokrajowe moratorium na wydalenia w Stanach Zjednoczonych Miał on wygasnąć w sobotę wieczorem po tym, jak Joe Biden i Demokraci w Kongresie nie zdołali dostosować się do długoterminowej strategii mającej na celu powstrzymanie milionów Amerykanów przed wyrzuceniem ich z domów podczas fali Covid-19.

Ponad 3,6 miliona Amerykanów jest zagrożonych eksmisją, niektórzy w ciągu kilku dni, ponieważ prawie 47 miliardów dolarów federalnej pomocy mieszkaniowej dla stanów podczas pandemii powoli trafia w ręce najemców i właścicieli. Pobyt kończy się o północy w sobotę.

Napięcia eskalowały późno w piątek, gdy stało się jasne, że nie będzie żadnego rozwiązania. Biden wezwał samorządy do „podjęcia wszelkich możliwych kroków” w celu wypłacenia pieniędzy. Eksmisje mogą rozpocząć się już w poniedziałek.

„Nie ma wymówki, aby żaden kraj lub region nie przyspieszył pieniędzy dla właścicieli i najemców, którzy mocno ucierpieli podczas tej pandemii” – powiedział Biden. „Każdy stan i samorząd powinien otrzymać te pieniądze, aby zapobiec każdej możliwej eksmisji”.

Zdumiewające odkrycie ujawniło rzadki rozłam między prezydentem a jego sojusznikami na Kapitolu, który może mieć trwały wpływ.

Biden rozpoczął bójkę, deklarując, że pozwoli na wygaśnięcie zakazu eksmisji, zamiast odwoływać się od orzeczenia Sądu Najwyższego wskazującego, że będzie to ostateczny termin. W czwartek Kongres wezwał do szybkiego przedłużenia terminu.

Demokraci byli zdenerwowani zbieraniem głosów na początku piątku. Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi apelowała do kolegów o przyjęcie przepisów przedłużających termin, nazywając to „moralnym obowiązkiem” ochrony najemców i właścicieli.

Ale po godzinach kłótni Demokraci nie byli w stanie zdobyć poparcia dla przedłużenia zakazu. Próba prostego zatwierdzenia przedłużenia, bez formalnego głosowania, została zablokowana przez Republikanów Izby Reprezentantów. Senat może spróbować ponownie w sobotę.

Prawodawcy byli oburzeni perspektywą eksmisji podczas pandemii.

„Mieszkanie samo w sobie jest istotnym społecznym wskaźnikiem zdrowia, nawet przy braku Covida” – powiedziała Alexandria Ocasio-Cortez, czołowa Demokratka w Izbie Reprezentantów Nowego Jorku. „Masowa eksmisja w Stanach Zjednoczonych jest sama w sobie kryzysem zdrowia publicznego”.

READ  Armia UE „oddzieli Europę od sojuszników Wielkiej Brytanii i USA” - „Margaret Thatcher miała rację” | świat | Aktualności

Maxine Waters z Kalifornii, przewodnicząca Komisji Usług Finansowych, która napisała ustawę awaryjną, powiedziała, że ​​przywódcy Izby Reprezentantów powinni byli przeprowadzić głosowanie, nawet jeśli się nie powiedzie, aby pokazać Amerykanom, że próbują rozwiązać problem.

„Czy jest to wystarczająco nagły wypadek, aby uniemożliwić rodzinom wyjście na ulicę?” – powiedział Waters w pospiesznie usłyszany piątek. „Co, do diabła, stanie się z tymi dzieciakami?”

Ale Kathy McMorris Rodgers z Waszyngtonu, czołowa Republikanka w innym panelu w tej sprawie, powiedziała, że ​​projekt ustawy Demokratów został przyspieszony.

„To nie jest sposób na stanowienie prawa” – powiedziała.

Zakaz został wprowadzony, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się Covid-19 przez osoby, które zostały wyrzucone na ulice i w schroniskach. Kongres zapłacił stanom prawie 47 miliardów dolarów wcześniej w czasie kryzysu Covid-19, aby wesprzeć właścicieli i najemców po zamknięciu firm.

Ale prawodawcy powiedzieli, że rządy stanowe powoli rozdzielają pieniądze. W piątek powiedzieli, że wydano tylko 3 miliardy dolarów.

Według Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast do końca marca 6,4 miliona gospodarstw domowych było zalegających z czynszem. Według US Census Bureau, na dzień 5 lipca prawie 3,6 miliona osób stwierdziło, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy stanie przed eksmisją.

W niektórych miejscach prawdopodobnie nastąpi wzrost liczby eksmisji od poniedziałku, podczas gdy w innych wzrośnie liczba pozwów sądowych, które doprowadzą do eksmisji w ciągu kilku miesięcy.

Biden powiedział w czwartek do administracji Związano ręce po tym, jak Sąd Najwyższy wskazał, że moratorium nie zostanie przedłużone do końca miesiąca. Zastępca sekretarza prasowego Białego Domu, Karen Jean-Pierre, powiedziała, że ​​administracja popiera wysiłki Kongresu „do przedłużenia moratorium na eksmisje, aby chronić tych bezbronnych lokatorów i ich rodziny”.

Biały Dom był jasny, że Biden chciałby przedłużyć federalne moratorium z powodu rozprzestrzeniania się wysoce zaraźliwego typu delty. Istnieją jednak również obawy, że powództwo sądowe może skutkować wydaniem orzeczenia ograniczającego zdolność reagowania na kryzysy zdrowia publicznego.

READ  Zamach stanu w Nigrze: prezydent Mohamed Bazoum jest „w dobrym nastroju” pomimo aresztowania

Kierownictwo stara się zatrzymać lokatorów innymi sposobami. W czerwcu wydała ponad 1,5 miliarda dolarów pomocy w wynajmie, pomagając prawie 300 000 rodzin. Biden zwrócił się do departamentów mieszkalnictwa, rozwoju miast, rolnictwa i spraw weteranów o przedłużenie moratorium na eksmisję na domy jednorodzinne z federalnym ubezpieczeniem. A agencje ogłosiły w oświadczeniu późnym piątkowym wieczorem, że zostanie on przedłużony do końca września.

W głosowaniu 5-4 w zeszłym miesiącu, Sąd Najwyższy zezwolił na utrzymanie zakazu eksmisji do lipca. Brett Kavanaugh, jeden z większości, dał jasno do zrozumienia, że ​​zablokuje jakiekolwiek przedłużenie, chyba że będzie „jasny i konkretny mandat od Kongresu”.

Doradcy przywódcy większości w Senacie Chuck Schumer z Nowego Jorku i senator Sherrod Brown z Ohio, przewodniczący Komisji ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich, powiedzieli, że obaj pracują nad ustawą mającą na celu przedłużenie moratorium i proszą Republikanów, aby nie blokowali on-ona.

„Nakaz zdrowia publicznego, aby zapewnić rozszerzoną ochronę najemcom, jest jasny” – powiedziała Diane Yntel, dyrektor wykonawczy National Coalition on Low Income Housing. „Jeśli sprawy sądów federalnych uniemożliwiają szerokie rozszerzenie, Administracja Bidena Powinna wdrożyć wszystkie możliwe alternatywy, w tym bardziej restrykcyjny zakaz nieruchomości dotowanych przez władze federalne.

Właściciele, którzy sprzeciwili się pobytowi i zakwestionowali go w sądzie, sprzeciwiają się przedłużeniu. Domagają się też szybkiego podziału dopłat do czynszów. National Condominium Association i kilka innych organizacji złożyło w tym tygodniu federalny pozew o odszkodowanie w wysokości 26 miliardów dolarów.

„Każde przedłużenie moratorium na eksmisję oznaczałoby niefinansowany mandat rządowy, który zmusza dostawców mieszkań do świadczenia kosztownych usług bez rekompensaty i obciąża najemców długiem nie do przezwyciężenia” – powiedział prezes i dyrektor generalny NAA, Bob Bennigar, dodając, że obecny kryzys podkreśla potrzebę mieszkania.