Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna na Ukrainie: cywile Awdijiwki nie mogą się doczekać rosyjskiego ataku

Wojna na Ukrainie: cywile Awdijiwki nie mogą się doczekać rosyjskiego ataku

  • Napisane przez Jenny Hill
  • BBC News, Kijów

Skomentuj zdjęcie,

Rosja przeprowadziła krwawy atak na ukraińskie miasto Awdijwka, bombardując je z powietrza

Gdy rosyjskie rakiety niszczą miasto Awdijiwka, Hanna desperacko próbuje uciec. Jednak jej starsza matka nie chce opuścić domu.

„Nie mogę jej zostawić” – mówi nam Hannah przez telefon. „Powiedziała, że ​​chce spać we własnym łóżku. Ma 71 lat i problemy z nogami. Gdyby została sama, nie miałaby dostępu do wody ani drewna na opał.”

Niepewnie zamknięci w mieszkaniu na piątym piętrze, żyjąc w obliczu ciągłych bombardowań i nalotów, należą do ostatnich pozostałych mieszkańców Awdijiwki.

To strategicznie ważne i będące przedmiotem gorących sporów miasto położone jest na linii frontu we wschodniej Ukrainie.

Większość ludzi uciekła. Walki toczą się tu od 2014 roku, ale od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na dużą skalę w lutym ubiegłego roku populacja spadła z ponad 30 000 do nieco ponad 1000.

Rosja przeprowadziła poważny atak na miasto na początku tego miesiąca, a walki nasiliły się w ostatnich dniach. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił sytuację jako „bardzo trudną”.

„Wszędzie są połamane okna i drzwi” – ​​mówi Hanna. „Przy codziennych atakach trudno je naprawić, ponieważ każdego dnia znów się psują”.

Miasto bywa określane jako brama do Doniecka, które od 2014 roku jest okupowane przez Rosję i siły prorosyjskie. Zajęcie leżącej niedaleko Awdijiwki umożliwiłoby im przesunięcie linii frontu, utrudniając tym samym siły rządowe. Siły ukraińskie odzyskują kontrolę nad regionem.

Zapuszczenie się do ostatniego sklepu w mieście oznacza wzięcie życia w swoje ręce, mówi Hanna.

„Nie ma miejsc, w których można by się ukryć w razie ataku… Jeśli usłyszysz gwizdek, nie będziesz miał wystarczająco dużo czasu, aby dotrzeć w bezpieczne miejsce”.

Od tego czasu ten sklep został zniszczony.

Mieszkańcy Awdiivki w większym stopniu polegają teraz na obiekcie znanym jako Punkt Niezwyciężoności. W całym kraju znajdziesz stacje pomocy utworzone przez rząd; Zaprojektowany, aby zapewnić żywność, ciepło, siłę i schronienie.

Dla niektórych w Awdijiwce punkt immunitetu jest teraz domem.

Marina, czterdziestoletnia pielęgniarka, zgłosiła się na ochotnika do placówki i wprowadziła się po tym, jak w wyniku ataku wybili drzwi i okna jej domu.

Ale nawet we względnym bezpieczeństwie piwnicy twierdzi, że nie sypia zbyt dużo.

„Pociski latają każdej nocy. Każdego dnia i każdej nocy. Za dużo ich.

Dorosły syn Mariny uciekł z Avdiivki. Ma nadzieję wkrótce pójść w jej ślady.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Spośród ponad 30 000 przedwojennej populacji w Awdijiwce nadal przebywa nieco ponad 1000 cywilów.

Wyprowadzenie ludzi z miasta jest trudne i niebezpieczne. Ewakuacją kieruje specjalna jednostka policji, znana jako Białe Anioły, choć czasami trudno jej przekonać ludzi do opuszczenia terenu.

Członek załogi Hennadi Yudin powiedział, że w zeszłym tygodniu przetransportowano w bezpieczne miejsce 50 osób.

Jednak sytuacja w regionie znacznie się pogorszyła.

„Mają miejsce ciągłe ataki na miasto i pobliskie wsie. Są one wystrzeliwane albo z artylerii, z wielu wyrzutni rakietowych, albo z bomb i rakiet kierowanych przez lotnictwo. Atakują miasta, wsie i domy, w których mieszkają ludzie. „

Przygotowując się do ewakuacji, Marina wspomina Awdijiwkę sprzed wybuchu wojny.

„Był park i ulica. Było dużo sklepów. Sadziliśmy drzewa. Było tu bardzo pięknie. Mieliśmy ośrodek kultury, było mnóstwo festiwali i uroczystości.”

Ma nadzieję, że pewnego dnia wróci. Jednak szukając schronienia w zniszczonym rodzinnym mieście, obawia się, że nie będzie już do czego wracać.

„Nie ma już Awdijiwki”.

Dodatkowe raporty Hannah Ziby, Anastasii Levchenko i Scarlett Barter

READ  Odprawa Mistrzostw Świata 2022: Iran i Stany Zjednoczone zmierzają w stronę ognia | Mistrzostwa Świata 2022