World

Afgańska rodzina uwięziona na lotnisku w Stambule po ucieczce przed groźbami talibów | indyk

Szesnastu członków afgańskiej rodziny uciekło Talibowie Groźby śmierci uwięziły lotnisko w Stambule przez ostatnie dwa tygodnie, a tysiące uchodźców udają się drogą lądową w poszukiwaniu schronienia w indyk, zgodnie ze stanem bezpieczeństwa w Afganistan szybko pogarsza się po wycofaniu sił USA i NATO.

Rodzina z miasta Herat postanowiła opuścić kraj w czerwcu po tym, jak krewny został zastrzelony na ulicy Talibowie siły. Wiele z nich współpracuje z międzynarodowymi organizacjami pomocowymi w kwestiach takich jak prawa kobiet i nadal borykają się z zagrożeniami.

Postanowili ominąć surowe przepisy wizowe dla Afgańczyków w większości krajów, wydając swoje oszczędności na Euro 2020 Karnety kibica na mecze piłki nożnej odbywające się w rosyjskim Sankt Petersburgu, w nadziei na uzyskanie azylu po przyjeździe.

Jednak rodzina została odwrócona od lotu przesiadkowego w Stambule 22 czerwca i prób ubiegania się o azyl i ochronę międzynarodową w indyk Członek rodziny powiedział Guardianowi, że od tego czasu był wielokrotnie odrzucany.

„Utknęliśmy w międzynarodowej strefie tranzytowej przez 16 dni” – powiedział 28-letni Farzad, który poprosił o zatajenie nazwiska rodziny dla ich bezpieczeństwa. „Wszyscy, których poprosiliśmy o pomoc, mówili, że to nie jest ich praca, musimy być na tureckiej ziemi, aby ubiegać się o status uchodźcy”.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił Koniec amerykańskiej wojny z ruchem dżihadystycznym w Afganistanie w kwietniu. Od tego czasu talibowie poczynili ogromne postępy, często przejmując kontrolę nad obszarami bez walki. Teraz twierdzą, że kontrolują 85% kraju, budząc obawy przed wznowioną wojną domową.

Zachodnia prowincja Herat jest Ostatnia rzecz, która spada na jesień: Talibowie przejęli kontrolę nad dwoma głównymi przejściami granicznymi z Iranem i Turkmenistanem oraz dużą częścią wsi poza miastem Herat.

Uwięziona rodzina Herat nie mogła się porządnie umyć i zabrakło pieniędzy na jedzenie podczas ich gehenny lub spanie na podłodze lub na siedzeniach lotniskowych. Zaczął pojawiać się starszy członek Korona wirus Objawy i uporczywy kaszel, dziecko zaczęło mieć problemy z układem pokarmowym, a dziewczynka potrzebowała antybiotyków na infekcję, ale personel medyczny zapewniał tylko środki przeciwbólowe.

READ  Zamieszki na Kapitolu: „Kanon szamanów” Jacob Chansley przyznaje się do winy za atak z 6 stycznia | Wiadomości z USA

Kilka dni później dziewczynce pozwolono odwiedzić szpital, ale została odesłana z receptą, której rodzina nie była w stanie zrealizować. Kilkakrotnie powiedzieli, że pracownicy linii lotniczych i policja grozili im przymusową deportacją do ich kraju Afganistan.

W końcu zostali zabrani do lokalnej strefy tranzytowej na kolejne dwa dni, aw sobotę pozwolono im udać się do budynku Tureckiego Urzędu Imigracyjnego na lotnisku, gdzie zostali podzieleni na sekcje dla mężczyzn i kobiet i mogli wziąć prysznic i spać.

Nie jest jasne, czy złożono ich wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej.

Władze lotniska, IGA, skierowały prośby Guardiana o komentarz do władz imigracyjnych, które z kolei stwierdziły, że status rodziny jest kwestią Home Office. Rzecznik MSW nie odpowiedział od razu.

“[The family] Sprzedali wszystko, z czego mogli się wydostać, a nawet odkąd wyjechali, sytuacja się pogorszyła” – powiedział inny członek rodziny, który mieszka w Stanach Zjednoczonych, próbując pomóc z daleka.

“Nie mają do czego wracać. Pójdą wszędzie poza Afganistanem, o ile będzie to bezpieczne.”

W ostatnich dniach pojawił się też plik Napływ uchodźców afgańskich do Van, prowincja kurdyjska we wschodniej Turcji, w pobliżu granicy z Iranem. Roshen Takva, dziennikarz, który udokumentował napływ Afgańczyków, Irańczyków, Pakistańczyków i Bangladeszu, którzy mają nadzieję dotrzeć do Europy przez Turcję w ciągu ostatniej dekady, powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch nocy widział około 1700 osób – głównie Afgańczyków – przechodzących.

„Liczby są ogromne, nigdy nie mieliśmy czegoś takiego w przeszłości. Zwykle uchodźcy nie ujawniają swoich nazwisk ani nie chcą dużo rozmawiać, ale tym razem powiedzieli, że decyzja Bidena spowodowała, że ​​talibowie wypowiedzieli nową wojnę , dlatego teraz uciekają”.

Stawka dla nowej fali Afgańczyków jest wysoka na każdym etapie podróży. W Turcji w sobotę wieczorem po ataku zginęło co najmniej 12 osób, a 26 zostało poważnie rannych Minibus do ucieczki przewrócił się Na autostradzie w hrabstwie Van. Kolejnych 60 osób zaginęło i prawdopodobnie utonęło po łodzi przewożącej uchodźców i migrantów Próba przekroczenia ogromnego jeziora Van przewróciła się 30 czerwca. Takva powiedział, że wierzy, iż większość ofiar obu incydentów to Afgańczycy.

READ  Zawieszenie starań Unii Europejskiej o ratyfikację Chińskiej Umowy Inwestycyjnej po nałożeniu sankcji | Europa

Grożono nam لل [by the Taliban] „Kilka razy, ale nigdy wcześniej nie myśleliśmy o opuszczeniu Afganistanu” – powiedział Farzad, członek rodziny, który teraz utknął w biurach imigracyjnych na lotnisku w Stambule.

Ale teraz siły USA i NATO odchodzą, sytuacja pogorszyła się, niż myśleliśmy. Nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko odejść”.

About the author

Halsey Pearson

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment