Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kilka miast generuje miejskie emisje gazów cieplarnianych – badanie

Kobieta w masce przechodzi obok budynków w zanieczyszczony dzień w Handan City, prowincja Hebei, Chiny, 12 stycznia 2019 r. REUTERS / Stringer / Zdjęcie pliku

LONDYN/MADRYT (Reuters) – Tylko 25 dużych miast – prawie wszystkie w Chinach – odpowiadało za ponad połowę gazów cieplarnianych pompowanych przez próbkę 167 ośrodków miejskich na całym świecie, analiza emisji. Trendy pokazane w poniedziałek.

Jednak w przeliczeniu na mieszkańca emisje z miast w najbogatszych częściach świata są nadal generalnie wyższe niż emisje z ośrodków miejskich w krajach rozwijających się. studia Opublikowano w ogólnodostępnym czasopiśmie Frontiers in Sustainable Cities.

Badanie porównało emisje gazów cieplarnianych zgłaszane przez 167 miast w 53 krajach i wykazało, że 23 chińskie miasta – w tym Szanghaj, Pekin i Handan – wraz z Moskwą i Tokio stanowiły 52% całości.

Obejmował więcej miast z Chin, Indii, Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej ze względu na ich większy wkład w globalne emisje i ich znaczenie w debacie klimatycznej.

Współautor badania, Shaoqing Chen, ekolog z Uniwersytetu Sun Yat-sen w południowochińskim mieście Guangzhou, powiedział, że odkrycia podkreślają ważną rolę, jaką miasta odgrywają w redukcji emisji.

„To proste i logiczne” – powiedział. „Jeśli nie będziesz działać, w końcu będziesz cierpieć (zmiany klimatyczne)” – powiedział.

Średnie temperatury na świecie wzrosły już o ponad 1°C w porównaniu z poziomem odniesienia sprzed epoki przemysłowej i nadal są na dobrej drodze do przekroczenia limitu 1,5–2°C określonego w porozumieniu paryskim.

Jednak Chen i inni naukowcy ostrzegli, że niektóre dane dostępne do wykorzystania w ich badaniu są niekompletne, a niektóre miasta podają liczby sięgające 2005 roku.

Dodali, że brak spójności w sposobie raportowania emisji przez miasta utrudnia porównania.

„ostatnia partia”

Badania opublikowane w 2018 r. w czasopiśmie Environmental Research Letters przeanalizowały znacznie większą próbkę 13 000 miast, dużych i małych, i wykazały, że 100 miast zawierających 11% światowej populacji doprowadziło do 18% emisji dwutlenku węgla.

READ  Fragmenty czaszki Beethovena wracają do Wiednia

Nowa analiza „przyczynia się do rosnącej literatury i naszego zrozumienia emisji miejskich” – powiedziała Karen Seto, profesor geografii i nauk miejskich na Uniwersytecie Yale, która jest współautorką artykułu z 2018 roku.

„Naprawdę trudno porównywać jabłka do jabłek pod względem emisji gazów cieplarnianych w mieście, ale musisz spróbować, a gazeta wykonuje dobrą robotę” – dodał Dan Hornweg, profesor na Uniwersytecie Technologicznym w Ontario i były doradca Banku Światowego ds. Zrównoważonego Rozwoju miasta. i zmiany klimatu.

Chen powiedział, że nowa analiza była pierwszą analizą, w której przyjrzano się celom redukcji emisji w megamiastach i postępom w ich redukcji.

A 68 miast – większość z nich w krajach rozwiniętych – wyznaczyło bezwzględne cele w zakresie redukcji emisji.

Jednak tylko 30 z 42 miast, w których śledzono postępy w badaniu, wykazało spadek. Większość z nich była w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Analiza potwierdza oczekiwania naukowców, że podczas gdy w Chinach miasta o wyższych emisjach na mieszkańca są na ogół głównymi ośrodkami produkcyjnymi, te w krajach rozwiniętych o wyższych emisjach na mieszkańca mają zwykle wyższy poziom konsumpcji.

Hornweg powiedział, że chociaż bardziej zaawansowane gospodarki w Europie i poza nią mogą teraz rosnąć bez zwiększania emisji, świat porusza się z różnymi prędkościami.

„Wygenerowali mnóstwo emisji w drodze, aby tam dotrzeć, a Chiny są w tym momencie. Wiemy, że Indie w pewnym momencie tam dotrą, a ostatnim wielkim impulsem w tym wszystkim będzie Afryka” – powiedział.

Dodatkowe raporty Kanupriyi Kapoor w Singapurze. Montaż przez Katie Daigle i Helen Popper

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.