Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna między Rosją a Ukrainą – na żywo: ofensywa Putina w Donbasie „słabnie”, gdy UE zobowiązuje się stanąć po stronie Kijowa

Wojna między Rosją a Ukrainą – na żywo: ofensywa Putina w Donbasie „słabnie”, gdy UE zobowiązuje się stanąć po stronie Kijowa

Skutki rosyjskiego ataku rakietowego na magazyn pocztowy na Ukrainie, w wyniku którego zginęło sześć osób

Brytyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że zakrojony na szeroką skalę rosyjski atak na miasto w regionie Donbasu „zawiódł” po napotkaniu „silnej” ukraińskiej obrony.

Ministerstwo Obrony poinformowało, że Kreml stracił około 200 pojazdów opancerzonych podczas ataków na Awdikę w ciągu ostatnich trzech tygodni.

„Na południu natarcie Ukrainy pomiędzy dwiema głównymi liniami dobrze przygotowanych rosyjskich pozycji obronnych utrzymuje się na stosunkowo stałym poziomie” – stwierdziło w oświadczeniu Ministerstwo Obrony.

„W okolicach miasta Awdijewka w Donbasie zakrojony na szeroką skalę rosyjski atak na silną ukraińską obronę został uchylony”.

W innym miejscu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​UE będzie wspierać Ukrainę „tak długo, jak będzie to konieczne”.

Poinformowała o tym podczas swojej szóstej wojennej wizyty w Kijowie, gdzie miała odbyć rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Oczekuje się, że obaj przywódcy omówią postępy w procesie akcesji Ukrainy do bloku.

„Oczywiście kwestia ekspansji będzie głównym tematem obrad, podobnie jak nasze wsparcie finansowe i militarne” – powiedziała reporterom podczas swojej szóstej wizyty w kraju.

„Najważniejszym przesłaniem jest to, abyśmy mogli być pewni, że stoimy po stronie Ukrainy bez względu na wszystko”.

1699112601

Ukraińscy żołnierze widzieli w Awdijiwce zaledwie 700 metrów sił rosyjskich

Materiał wideo pokazał, że ukraińscy żołnierze znajdowali się na pozycjach zaledwie 700 metrów od swoich rosyjskich odpowiedników we wschodnim mieście Awdijiwka.

Ukraińców widziano w fabryce koksu w mieście dzień po tym, jak miejscowy burmistrz oświadczył, że Rosja koncentruje swoje wysiłki na przejęciu tej fabryki.

Burmistrz miasta Witalij Barabasz w przemówieniu w ogólnokrajowej telewizji powiedział, że przechwycone audycje audio ujawniły, że Moskwa stara się obecnie zabezpieczyć miejską gigantyczną fabrykę koksu.

„Mają nowy cel, fabrykę koksu. Muszą się tego podjąć. Kropka” – powiedział Barabash.

W ciągu ostatniego miesiąca Awdijiwka stała się najnowszym punktem zapalnym na linii frontu. W piątkowy wieczór ukraiński Sztab Generalny podał w raporcie, że jego siły odparły 17 ataków na miasto i okolice.

Tomka Watlinga4 listopada 2023 o godzinie 15:43

1699111290

Ukraina „nie jest w ślepym zaułku” – mówi Zełenski.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprzeczył jakoby sytuacja na linii frontu znalazła się w impasie, pomimo stosunkowo niewielkich zysków w kontrofensywie Kijowa.

Wygłosił te uwagi podczas rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

„Pamiętajcie, 24-go powiedzieliśmy wszystkim, ile nam zostało pieniędzy. Nie wszyscy przywódcy się z nami skontaktowali… Byliśmy w trudniejszej sytuacji niż Ukraina od początku niepodległości.”

„Ale bardzo wierzyliśmy, walczyliśmy i wygrywaliśmy. Dziś czas minął i ludzie są zmęczeni.

„Są różne opinie. Wszyscy ludzie, niezależnie od stanu zdrowia. Ale to nie jest stan stagnacji. Jeszcze raz to podkreślam”.

Prezydent Zełenski spotkał się w sobotę z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen

(Global Images Ukraina za pośrednictwem Getty)

Tomka Watlinga4 listopada 2023 o godzinie 15:21

1699111255

Prezydent Zełenski wita Przewodniczącego Komisji Unii Europejskiej

Prezydent Zełenski przyjął Ursulę von der Leyen w Kijowie, gdy Ukraina rozpoczyna rozmowy akcesyjne z UE.

„Nawet w środku wojny totalnej Ukraina jest zaangażowana w reformy. Wyraźnie uznajemy, że członkostwo każdego kraju w Unii Europejskiej oznacza uznanie dla osiągniętego postępu instytucjonalnego.

Dlatego Ukraina nie domaga się cięć w drodze do UE i realizuje wszystkie zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. Dokonaliśmy postępu w zakresie praworządności, ochrony praw człowieka i wolności wspólnot narodowych, zwiększenia przejrzystości instytucji państwa i wzmocnienia systemu antykorupcyjnego.

Ukraina nie zatrzyma się na transformacji. Reformy będą kontynuowane. Przygotowaliśmy przepisy, które zapewnią systemowi antykorupcyjnemu większe możliwości skutecznego działania. W parlamencie znalazł się już projekt ustawy o specjalistycznym ściganiu antykorupcyjnym. Pracujemy także nad ustawą o lobbingu, która zwiększy otwartość procesów politycznych i ochroni kraj przed szkodliwym wpływem oligarchów i innych osób dążących do obejścia praworządności.

Prezydent Zełenski spotkał się w sobotę z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen

(Global Images Ukraina za pośrednictwem Getty)

Mira Pat4 listopada 2023 o godzinie 15:20

1699110055

Doradca Emiratów twierdzi, że Stany Zjednoczone są silniejsze po Ukrainie

Anwar Gargasz, doradca prezydenta ZEA, powiedział, że Stany Zjednoczone „wyjdą silniejsze” po wojnie na Ukrainie.

Stwierdził także, że rozmowy z Iranem uświadomiły mu, że „Iran jest zainteresowany dobrobytem w regionie”.

Anwar Gargasz uważał, że Stany Zjednoczone wzmocniły się po interwencji na Ukrainie

(Agencja Ochrony Środowiska)

Mira Pat4 listopada 2023 o godzinie 15:00

1699108806

ICYMI: Cień Trumpa unosi się nad bitwą w Kongresie, która może zdefiniować wojnę na Ukrainie

Moment nie może być gorszy. Podczas gdy Ukraina walczy o odparcie jednego z najbardziej śmiercionośnych rosyjskich ataków od początku wojny, pojawiają się obawy, że poparcie USA dla Kijowa może zostać poważnie osłabione przez Republikanów lojalnych wobec byłego prezydenta – mówi. Askold Kruszelniki.

Przeczytaj cały artykuł Askolda tutaj:

Matta Mathersa4 listopada 2023 o godzinie 14:40

1699106877

Minister Ukrainy mówi, że chce przekształcić swój kraj w centrum produkcji broni dla Zachodu

Nowo mianowany szef ukraińskiego przemysłu obronnego powiedział, że niestrudzenie pracuje nad zwiększeniem krajowej produkcji broni i chce przekształcić kraj w centrum produkcji broni dla Zachodu.

Oleksandr Kamysyhin, ukraiński minister przemysłu strategicznego, powiedział, że rosyjska inwazja na jego kraj i szalejąca na Bliskim Wschodzie wojna między Izraelem a Hamasem uwypukliły potrzebę wydatków krajów na ich systemy obronne.

Matta Mathersa4 listopada 2023 o godzinie 14:07

1699104549

Zachodni urzędnicy omawiają z Kijowem kwestię ewentualnych rozmów pokojowych z Moskwą – NBC

NBC zacytowała anonimowego wyższego rangą urzędnika amerykańskiego i byłego urzędnika amerykańskiego, który powiedział, że urzędnicy amerykańscy i europejscy rozmawiali z rządem ukraińskim na temat ewentualnych negocjacji pokojowych z Rosją w celu zakończenia wojny.

NBC stwierdziła, że ​​rozmowy obejmowały bardzo ogólny zarys tego, z czego Ukraina może być zmuszona, aby osiągnąć porozumienie z Rosją.

Zdjęcie pliku: Żołnierz 1. Brygady Ukraińskiej Gwardii Narodowej Burvy (Huragan) na transporterze opancerzonym podczas szkolenia bojowego

(Prawa autorskie 2023 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone.)

Matta Mathersa4 listopada 2023 o godzinie 13:29

1699102021

Zełenski mówi, że Ukraina będzie kontynuować reformy, w tym walkę z korupcją

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę, że Ukraina jest zaangażowana w forsowanie reform, w tym wzmacnianie praktyk antykorupcyjnych.

Przemawiał na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Kijowie.

Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu Unia Europejska złoży raport na temat postępów Ukrainy w staraniach o członkostwo w bloku.

Zdjęcie plikowe: Zełenski z von der Leyen na szczycie NATO

(Prawa autorskie 2023 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone)

Matta Mathersa4 listopada 2023 o 12:47

1699098505

Co najmniej 14 osób zostało rannych w rosyjskich atakach na Ukrainie

W zeszłym dniu rosyjskie ataki na Ukrainę raniły co najmniej 14 cywilów – podali w sobotę urzędnicy, gdy szef Komisji Europejskiej wrócił do stolicy Ukrainy, aby spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Gubernator obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko poinformował, że w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na wieś Zarechny dziewięć osób zostało rannych. Dodał, że w ciągu ostatniego dnia zaatakowano 26 miast i osiedli w regionie.

Gubernator obwodu chersońskiego Oleksandr Prokudin powiedział, że pięć osób zostało rannych. Dodał, że ataki w regionie przeprowadziły artyleria, pociski moździerzowe, drony, samoloty bojowe i czołgi.

Według gubernatora obwodu dniepropietrowskiego Serhija Łysaka miasto Nikopol, położone na przeciwległym brzegu Dniepru od największej w Europie elektrowni jądrowej w Zaporożu, znalazło się pod ostrzałem, ale nie zgłoszono natychmiast żadnych ofiar.

Zdjęcie archiwalne: Ukraińscy żołnierze stoją na transporterze opancerzonym M113 w Zarechniach

(AFP/Getty)

Matta Mathersa4 listopada 2023 o 11:48

1699094167

Von der Leyen: Unia Europejska będzie wspierać Ukrainę bez względu na cenę

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​UE będzie wspierać Ukrainę „tak długo, jak będzie to konieczne”.

Von der Leyen wypowiedziała się w ten sposób podczas swojej szóstej wojennej wizyty w Kijowie, gdzie miała odbyć rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Oczekuje się, że obaj przywódcy omówią postępy w procesie akcesji Ukrainy do bloku.

„Jestem tutaj, aby omówić drogę przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Wsparcie finansowe UE na rzecz odbudowy Ukrainy jako nowoczesnego, zamożnego i demokratycznego państwa. „

„Oczywiście kwestia ekspansji będzie głównym tematem obrad, podobnie jak nasze wsparcie finansowe i militarne” – powiedziała później reporterom.

„Najważniejszym przesłaniem jest to, abyśmy mogli być pewni, że stoimy po stronie Ukrainy bez względu na wszystko”.

Matta Mathersa4 listopada 2023 o 10:36