Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Setki osób opuszczają szpital Al-Shifa w Gazie w obawie, że wiele osób zginie w schronie ONZ

Setki osób opuszczają szpital Al-Shifa w Gazie w obawie, że wiele osób zginie w schronie ONZ

Wyjaśnienie wideo,

Mieszkańcy Shify uciekają wśród ostrzału, gdy poruszają się czołgi armii izraelskiej

W sobotę setki osób, w tym niektórzy pacjenci, opuściło główny szpital w mieście Gaza. Część personelu medycznego stwierdziła, że ​​poproszono ich o opuszczenie kraju, ale Izrael kwestionuje to.

Wielu z nich spacerowało po zasypanych gruzami ulicach, podczas gdy rozległy się strzały.

Co więcej, urzędnicy Hamasu ds. zdrowia poinformowali, że w dwóch eksplozjach w Dżabalii w północnej Gazie zginęło 80 osób.

Izrael powiedział BBC, że nie może potwierdzić, że zbombardował szkołę ONZ, która została zamieniona w schron, ale prowadzi dochodzenie.

BBC Verify dysponuje geoprzestrzennym materiałem filmowym przedstawiającym szkołę Al Fakhoura w Jabalii, na którym widać kilka osób – w tym kobiety i dzieci – ciężko rannych lub leżących bez ruchu na ziemi w różnych częściach budynku.

Na nagraniu widać ponad 20 ofiar, z czego około połowa w jednym pomieszczeniu na parterze, które również nosi ślady rozległych zniszczeń.

Dyrektor generalny Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA), Philippe Lazzarini, powiedział, że widział „przerażające zdjęcia i materiały filmowe przedstawiające dziesiątki zabitych i rannych” w jednej ze szkół jego agencji, „która zapewnia schronienie tysiącom wysiedleńców”. ”

Dodał: „Te ataki nie mogą stać się powszechne. Muszą się skończyć”.

Co więcej, kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że w innych częściach Dżabalii zginęło ponad 30 osób z jednej rodziny, co również uznano za izraelski nalot.

Armia izraelska nie skomentowała natychmiast raportu, ale oświadczyła, że ​​rozszerza swoje operacje w Gazie, w tym w Dżabalii, aby wycelować w Hamas.

Ministerstwo zdrowia kierowane przez Hamas twierdzi, że liczba ofiar śmiertelnych w Gazie osiągnęła 12 300. Istnieje obawa, że ​​pod gruzami pogrzebanych jest ponad 2000 kolejnych.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Siły izraelskie monitorowały w sobotę Palestyńczyków opuszczających północną Strefę Gazy

Wspólny zespół ONZ pod przewodnictwem Światowej Organizacji Zdrowia określił szpital Al-Shifa jako „strefę śmierci” po odwiedzeniu obiektu po jego okupacji i ewakuacji przez armię izraelską.

Zespół oceniał szpital przez godzinę i stwierdził, że widział dowody bombardowań i strzelanin, a także zauważył masowy grób przy wejściu do szpitala.

Powiedziano im, że zawiera szczątki 80 osób.

Po nakazach ewakuacji wydanych przez armię izraelską 300 pacjentów pozostaje w stanie krytycznym w szpitalu Al-Shifa – wcześniej największym i najnowocześniejszym szpitalu w Gazie.

Zespół WHO oświadczył, że próbuje zorganizować pilną ewakuację pozostałych pacjentów i personelu do innych ośrodków w Gazie.

Dziennikarz pracujący w szpitalu powiedział BBC, że w szpitalu pozostali jedynie „pacjenci, którzy nie mogą się poruszać i bardzo niewielu lekarzy”.

Khader, dziennikarz przebywający w Shifie, powiedział BBC: „Podnieśliśmy ręce i nieśliśmy białe flagi”.

„Ostatnia noc była bardzo trudna. Odgłosy eksplozji i strzałów były przerażające. Buldożery zrobiły ogromne dziury na dziedzińcu szpitalnym i zmieciły część budynków”.

Wcześniej kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia podało, że w szpitalu pozostało 120 pacjentów, a także nieokreślona liczba wcześniaków.

Armia izraelska zaprzeczyła wydaniu rozkazu ewakuacji szpitala Al-Shifa i oświadczyła, że ​​zgodziła się na prośbę dyrektora szpitala, aby osoby chcące opuścić szpital mogły ewakuować się „bezpieczną drogą”.

„IDF w żadnym momencie nie nakazywały ewakuacji pacjentów ani zespołów medycznych, a wręcz sugerowały, że IDF ułatwi wszelkie prośby o ewakuację medyczną” – stwierdzono w oświadczeniu.

Doktor Ramez Radwan, lekarz, który powiedział, że władze izraelskie nakazały mu opuścić Shifę, określił sytuację w szpitalu jako „żałosną”, twierdząc, że nie ma środków przeciwbólowych ani antybiotyków, a u niektórych pacjentów „z ran wychodzą robaki”. .

W ostatnich dniach armia izraelska dokonała nalotu na szpital w ramach, jak to określiła, „ukierunkowanej operacji przeciwko Hamasowi”, ale nie przedstawiła jeszcze konkretnych dowodów na to, że grupa przeprowadziła w ramach szpitala poważną operację.

Zwróciła się do Palestyńczyków z północnej Gazy o opuszczenie dla własnego bezpieczeństwa, a obecnie zaczęła mówić mieszkańcom miasta Khan Yunis na południu, gdzie znajduje się kilka tysięcy osób, które uciekły z północnej Gazy, że oni również muszą teraz opuścić.

Więcej o wojnie między Izraelem a Gazą

READ  COVID-19: Firma twierdząca, że ​​szczepionka Pfizer zmienia ludzi w szympansy zbanowane z Facebooka | nowości naukowe i technologiczne