Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Setki pacjentów uciekają ze szpitala Shifa w Gazie

Setki pacjentów uciekają ze szpitala Shifa w Gazie

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Setki pacjentów opuściło szpital Al-Shifa w mieście Gaza w sobotę rano, gdy izraelscy urzędnicy nasilili wezwania, aby cywile udali się do „bezpiecznej strefy” w południowo-zachodniej części Strefy Gazy.

Ministerstwo Zdrowia Gazy oświadczyło, że Izrael nakazał transport rannych i wysiedlonych ze szpitala Al-Shifa, największej placówki medycznej w Gazie, oraz że ci, którym udało się opuścić szpital, zaczęli to robić.

Armia izraelska zaprzeczyła, jakoby nakazała opuszczenie pacjentom lub personelowi medycznemu i stwierdziła, że ​​„odpowiedziała na prośbę” dyrektora szpitala, aby umożliwić mieszkańcom Gazy, którzy chcieli to opuścić.

Szpital Al-Shifa, który według Izraela znajduje się nad gęstą siecią podziemnych tuneli, w których mieszczą się centra przywódcze Hamasu, stał się jednym z głównych ośrodków trwającej trzy tygodnie izraelskiej ofensywy lądowej, budząc strach wśród pacjentów i osób szukających schronienia w obiekt.

Hamas zaprzeczył wykorzystywaniu szpitala Al-Shifa do celów wojskowych i określił te zarzuty jako izraelski pretekst do zajęcia szpitala.

Izrael opublikował materiał filmowy przedstawiający korytarz tunelu w Shifie, ale w piątek stwierdził, że udowodnienie, że w tym miejscu znajduje się centrum dowodzenia, zajmie trochę czasu. Nie udało się niezależnie zweryfikować nagrania.

Później w sobotę szef Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyny ​​(UNRWA) powiedział, że otrzymał „przerażające zdjęcia i nagrania wideo kilkudziesięciu zabitych i rannych” po tym, jak szkoła ONZ w Al Fakhoura, w której szukali schronienia, została zamknięta. zbombardowany.

„Te ataki nie mogą stać się powszechne i muszą się skończyć” – napisał Philippe Lazzarini na portalu społecznościowym X. Dodał: „Humanitarne zawieszenie broni nie może dłużej czekać”.

Izraelska armia oświadczyła, że ​​prowadzi dochodzenie w sprawie incydentu.

Yousef Abu Al-Rish, dyrektor Ministerstwa Zdrowia w Gazie, powiedział Al Jazeerze, że ludzie opuścili Shifę, popychając rannych na łóżka szpitalne i wózki inwalidzkie wzdłuż mocno zniszczonej drogi pełnej zwłok uczestników walk.

„To była przerażająca scena: ranne rodziny i dzieci, niektóre z amputowanymi rękami, którym kazano chodzić po linii prostej [single file] Pomiędzy dwoma izraelskimi czołgami.

„Gdy tylko minęliśmy izraelskie działa, miejscowi mieszkańcy przyszli nam z pomocą i zabrali ze sobą rannych. Największa grupa rannych kieruje się na południe.”

Ministerstwo Zdrowia Gazy poinformowało, że 120 z 650 rannych w szpitalu Al-Shifa nadal przebywa w szpitalu, a pięciu lekarzy próbuje koordynować ich wypis.

Reham Al-Jaafari, rzeczniczka organizacji humanitarno-aktywistycznej ActionAid Palestine, określiła ewakuację pacjentów jako „wyrok śmierci dla setek osób, które będą musiały porzucić opiekę ratującą życie i podróżować wiele kilometrów do nieczynnych już szpitali. ” „.

Proces przenoszenia osób ze szpitala następuje w momencie, gdy armia izraelska sygnalizuje zamiar rozszerzenia swoich działań naziemnych poza północną Strefę Gazy, gdzie znajduje się szpital Al-Shifa.

Szef Sztabu Generalnego Herzi Halevy powiedział w piątek, że armia izraelska będzie kontynuować działania w Strefie Gazy i atakować „coraz więcej obszarów” po tym, jak zrzuciła tysiące ulotek w Khan Yunis w południowej Gazie wzywających ludzi do opuszczenia domów. .

Setki tysięcy Gazańczyków uciekło już na południe Strefy Gazy, aby uniknąć walk. Jednak Mark Regev, doradca premiera Izraela Benjamina Netanjahu, powiedział w piątek, że Izrael zwraca się teraz do mieszkańców Khan Yunis, aby przesunęli się w stronę – jak twierdzi – „bezpiecznej strefy” w Al-Mawasi, obszarze o powierzchni 14 kilometrów kwadratowych. na południu. -Zachód regionu.

„Prosimy ich, aby przenieśli się w miejsce, w którym, mamy nadzieję, znajdą się namioty i szpital polowy” – powiedział w wywiadzie dla MSNBC. „Wiem, że dla wielu z nich nie jest to łatwe, ale nie chcemy, aby cywile znaleźli się w krzyżowym ogniu”.

Jednak grupy pomocowe skrytykowały plan jako niewykonalny. Kilka agencji ONZ oświadczyło w czwartek, że nie będą uczestniczyć w ustanawianiu bezpiecznych stref bez zgody wszystkich stron, natomiast Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia, określił ten plan jako „przepis na katastrofę”.

„Próba zgromadzenia tak dużej liczby osób na tak małym obszarze z tak niewielką infrastrukturą i usługami dramatycznie zwiększy ryzyko dla zdrowia osób, które już znajdują się w trudnej sytuacji” – powiedział w piątek.

Według izraelskich urzędników Izrael zbombardował, a następnie najechał Strefę Gazy w zeszłym miesiącu po tym, jak bojownicy Hamasu przeprowadzili najbardziej śmiercionośny atak w historii kraju, zabijając około 1200 osób i biorąc 240 zakładników.

Według palestyńskich urzędników ds. zdrowia izraelska reakcja doprowadziła do śmierci prawie 11 500 osób, a także do wysiedlenia ponad 1,5 miliona z 2,3 miliona mieszkańców Strefy.

READ  Protesty w Kenii: gaz łzawiący został wystrzelony w konwój Raila Odinga w Nairobi