Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pływaczki transpłciowe wykluczone z zawodów żeńskich przez Finę |  pływanie

Pływaczki transpłciowe wykluczone z zawodów żeńskich przez Finę | pływanie

Globalny organ zarządzający Swimming, FINA, zagłosował za zakazaniem transpłciowym kobietom udziału w elitarnych zawodach kobiecych, jeśli miały kontakt z jakimkolwiek etapem męskiego dojrzewania, w przełomowej decyzji, która odróżnia je od większości sportów olimpijskich.

Decyzja, podjęta przez 71% głosów 152 narodowych stowarzyszeń na mistrzostwach świata w Budapeszcie, pojawiła się tuż po raporcie komitetu naukowego Fina, który stwierdził, że transpłciowe kobiety zachowują znaczną przewagę nad pływakami nawet po obniżeniu poziomu testosteronu. poziomy poprzez farmaceutyki. .

W nowym 34-stronicowym dokumencie politycznym Fina powiedziała, że ​​transpłciowi sportowcy płci męskiej i żeńskiej mogą teraz rywalizować w kategorii tylko dla kobiet „pod warunkiem, że nie doświadczyli żadnego okresu dojrzewania płci męskiej po Tanner 2”. [which marks the start of physical development]lub przed ukończeniem 12 lat, w zależności od tego, co nastąpi później.

Komentując tę ​​politykę, prezes FINA Hussain Al-Muslim powiedział: „Musimy chronić prawa naszych sportowców do współzawodnictwa, ale musimy także chronić uczciwość konkurencji w naszych imprezach, zwłaszcza w kategorii kobiet w zawodach FINA”.

Fina obiecała utworzyć grupę roboczą w celu ustanowienia kategorii „otwartej” dla kobiet transpłciowych na niektórych wydarzeniach w ramach jej nowej polityki.

„W nas każdy sportowiec zawsze będzie mile widziany” – dodał Muslim. „Stworzenie klasy otwartej będzie oznaczać, że każdy będzie miał możliwość rywalizacji na elitarnym poziomie. Nie robiono tego wcześniej, więc będziesz potrzebować Veeny, aby poprowadzić.”

Głosowanie sprawia, że ​​dopiero drugi organ zarządzający olimpijską po Mistrzostwach Świata w Rugby w 2020 roku nałoży zakaz ze względów naukowych. Większość innych sportów wykorzystuje limity testosteronu jako podstawę do umożliwienia transpłciowym kobietom konkurowania w kategorii kobiet, pozycja, która zachęcała do włączenia, ale była krytykowana z niesprawiedliwych powodów.

W sporcie pojawił się powszechny niepokój po tym, jak Leah Thomas, która była umiarkowaną pływaczką jako zawodnik płci męskiej, była w stanie Zdobycie tytułu NCAA National College w Stanach Zjednoczonych w tym roku. Inni argumentowali, że Thomas jest pionierem, którego sukces i tożsamość należy celebrować, a nie ograniczać. Jednak to głosowanie oznacza, że ​​Thomas nie będzie już mógł konkurować w kategorii kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, jak zamierzano.

READ  COVID-19: listy podróży w Wielkiej Brytanii zostaną zaktualizowane – dowiedz się, które kraje mogą zmienić kolor na czerwony | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Zapisz się do The Recap, naszego cotygodniowego e-maila z wybranymi przez redaktorów.

Była brytyjska pływaczka Sharon Davis z zadowoleniem przyjęła tę wiadomość, mówiąc na Twitterze: „Nie mogę powiedzieć, jak dumna jestem z mojego sportu, szefowa Fina i Fina uprawiają naukę, proszą sportowców / trenerów i stają w obronie uczciwego sportu dla kobiet. zawsze witaj wszystkich, bez względu na to, kim jesteś, ale uczciwość jest podstawą sportu”.

Inna była pływaczka, Karen Pickering, powiedziała: „Byłam na Fina podczas prezentacji, dyskusji i głosowania i mogę ręczyć za troskę i empatię okazywaną sportowcom, którzy nie byliby teraz w stanie konkurować w swojej kategorii płci. mogą być zgodne z… ale uczciwość konkurencji musi być chroniona dla kategorii kobiet.