Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wielka Brytania podpisała z Polską umowę o wartości 4 miliardów funtów na system obrony powietrznej

Wielka Brytania podpisała z Polską umowę o wartości 4 miliardów funtów na system obrony powietrznej

Brytyjski producent broni ma wyprodukować rakiety dla polskiego systemu obrony powietrznej nowej generacji za 4 miliardy funtów.

Sekretarz obrony Grant Schabbs powiedział, że wspólne modułowe rakiety przeciwlotnicze o zwiększonym zasięgu (CAMM-ER) poprawią obronę Europy przed „przeciwnikami” podczas wojny na Ukrainie.

Zaprojektowane w Wielkiej Brytanii rakiety, wyprodukowane przez MBDA, mają zasięg 40 km (25 mil) i mogą poruszać się z prędkością ponaddźwiękową, aby atakować współczesne zagrożenia, takie jak samoloty stealth i rakiety manewrujące.

Umowa z polską firmą zbrojeniową PGZ jest największą w historii umową handlową między Wielką Brytanią a Polską, tworzącą wspólne porozumienie obronne między obydwoma krajami.

Doprowadzi to do dostawy 1000 rakiet CAMM-ER i ponad 100 iLauncherów w ramach polskiego naziemnego systemu obrony powietrznej Narew.

Wzmocnij powiązania historyczne

Na początku tego roku Wielka Brytania podpisała oddzielny kontrakt o wartości 1,9 miliarda funtów na produkcję rakiet dla 22 polskich baterii obrony powietrznej.

Umowy zapewnią zatrudnienie ponad 500 brytyjskim fabrykom MBDA w Wielkiej Brytanii, a oczekuje się, że produkcja ostatecznie zostanie przeniesiona do Polski.

MBDA, wspólne przedsięwzięcie francuskiego Airbusa, brytyjskiego BAE Systems i włoskiego Leonardo, stwierdziło, że transakcja „przekształca” polski kompleksowy potencjał zbrojeniowy.

„Skala i ambicje NAREW są naprawdę imponujące – zbudowanie polskiej tarczy przeciwlotniczej przy użyciu naszej rodziny rakiet CAMM i wyrzutni iLauncher ochroni całe niebo nad Polską” – powiedział Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK.

Pociski ziemia-powietrze CAMM są już używane przez Royal Navy i armię brytyjską.

Ważny partner na Ukrainie

Warszawa jest uważana za kluczowego sojusznika Wielkiej Brytanii w Europie i NATO, ponieważ w zeszłym roku siły brytyjskie rozmieściły w tym kraju system obrony powietrznej Sky Sabre i czołgi bojowe Challenger 2.

„To kolejny ważny krok naprzód w naszych historycznych stosunkach obronnych z Polską, zapewniający zdolności obrony powietrznej nowej generacji, które będą stanowić wyraźny środek odstraszający naszych przeciwników” – powiedział Shabbs.

READ  Hakuje ramię, kij, aby zapewnić Polsce tytuł w softballu klasy D

Polska poczyniła znaczne inwestycje w swoje siły zbrojne po inwazji Rosji na Ukrainę, wydając w tym roku 3,9 procent swojego PKB na obronność, czyli dwukrotnie więcej niż obecny cel wydatków NATO.

Od początku wojny Warszawa zamówiła 250 amerykańskich czołgów Abrams i wyrzutni rakiet Himars, a także podpisała z Koreą Południową umowę o wartości 4,6 miliarda funtów na zakup setek wyrzutni rakiet Chunmoo, czołgów K2 i haubic samobieżnych K9. i myśliwce FA-50.