Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W odpowiedzi na śmierć Nawalnego Biden nakłada nowe sankcje na Rosję

W odpowiedzi na śmierć Nawalnego Biden nakłada nowe sankcje na Rosję

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na ponad 500 rosyjskich celów w odpowiedzi na śmierć działacza opozycji Aleksieja Nawalnego oraz w przeddzień drugiej rocznicy totalnej inwazji na Ukrainę.

Ogłoszone w piątek przez prezydenta USA Joe Bidena środki mają na celu ukaranie osób łamiących prawa człowieka i spowolnienie machiny wojennej pod przywództwem Władimira Putina.

Biden powiedział, że pakiet, największy od rozpoczęcia wojny, „zapewni, że Putin zapłaci wysoką cenę za swoją agresję za granicą i represje w kraju”.

Powiedział, że środki będą wymierzone w „osoby powiązane z uwięzieniem Nawalnego”, a także rosyjski sektor finansowy, przemysł obronny i sieci zaopatrzeniowe.

Sankcje wymierzą także blisko 100 podmiotów „za zapewnienie tylnego wsparcia rosyjskiej machinie wojennej”.

Posunięcie to następuje tydzień po śmierci Nawalnego, najwybitniejszego krytyka Putina w kraju, w kolonii karnej w Arktyce. Zachodni przywódcy szybko zwrócili uwagę, że za jego śmierć odpowiedzialny jest rząd rosyjski.

„Nie dajcie się zwieść: Putin jest odpowiedzialny za śmierć Nawalnego” – powiedział Biden.

W środę Wielka Brytania podjęła także decyzję o ukaraniu Rosji w związku ze śmiercią Nawalnego, nakładając zamrożenie aktywów i zakazy podróżowania na sześć dużych stanowisk więziennych w kolonii karnej, w której zmarł działacz.

Tego samego dnia Unia Europejska ogłosiła sankcje na kilka zagranicznych firm, w tym na firmy z Indii i Chin, oskarżane o wspomaganie rosyjskich wysiłków wojennych.

READ  Ponad 50 górników i ratowników zginęło po wybuchu kopalni węgla w Rosji