Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dzisiejszy pożar w Walencji: co najmniej 4 osoby zginęły w wyniku ogromnego pożaru, który objął dwa budynki Campanar w Hiszpanii

Dzisiejszy pożar w Walencji: co najmniej 4 osoby zginęły w wyniku ogromnego pożaru, który objął dwa budynki Campanar w Hiszpanii

Co najmniej cztery osoby zginęły w wyniku ogromnego pożaru, który strawił dwa budynki mieszkalne w Walencji w Hiszpanii, a zdesperowani mieszkańcy rzucili się na balkony, aby uciec.

Około 19 osób uznano za zaginione, a co najmniej 13 osób zostało rannych w wyniku pożaru, który wybuchł w centrum miasta w czwartkowy wieczór.

Strażacy pospieszyli na pomoc ludziom znajdującym się w 14-piętrowych budynkach w nadmorskiej dzielnicy Campanar, gdzie z okien wydobywały się płomienie, a w nocne niebo unosiła się chmura czarnego dymu.

Pożar, który wybuchł około 17:30 czasu lokalnego, rozprzestrzenił się również na pobliski budynek, w związku z czym zalecono ludziom, aby trzymali się z daleka. Strażacy z trudem ugasili płomienie, które rozprzestrzeniały się szybko pod wpływem silnego wiatru i materiałów budowlanych.

Widziano mieszkańców czekających na ratunek na balkonach, a strażacy za pomocą dźwigu uratowali dwóch mieszkańców z jednego z balkonów.

Do pomocy w akcji ratunkowej wysłano żołnierzy hiszpańskiej wojskowej jednostki ratunkowej

(Prawa autorskie 2024 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone)

Na miejsce wysłano żołnierzy z hiszpańskiej wojskowej jednostki ratunkowej, a ratownicy medyczni rozbili duży namiot, aby opiekować się rannymi na miejscu.

Ze wstępnych raportów służb ratunkowych wynika, że ​​co najmniej 13 osób doznało złamań, oparzeń i zatrucia dymem. Wśród 13 osób sześciu to strażacy.

W pożarze rannych zostało co najmniej 13 osób

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Nie było od razu jasne, ile osób przebywało w budynkach i ile osób udało się uratować.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez na platformie X napisał, że jest „zszokowany strasznym pożarem budynku w Walencji” i dodał, że zaoferował miastu „wszelką niezbędną pomoc”.

READ  Rumunia Eksplozja: Ogromne eksplozje na stacji benzynowej zginęły dwie osoby, a dziesiątki zostały ranne

„Chcę wyrazić moją solidarność ze wszystkimi poszkodowanymi i wyrazy uznania dla całego personelu ratunkowego, który był już obecny na miejscu zdarzenia” – powiedział.

Gazeta El Pais podała, że ​​w budynku, w którym początkowo wybuchł pożar, znajduje się 138 mieszkań, w którym mieszka około 450 mieszkańców.

Kobieta powiedziała TVE, że na pierwszym piętrze budynku widziano chłopca uwięzionego, a strażacy próbowali go ratować.

Mieszkaniec drugiego piętra budynku powiedział Radiu La Sexta, że ​​ogień szybko objął budynek po tym, jak ogień wybuchł na czwartym piętrze.

„Ogień rozprzestrzenił się w ciągu 10 minut” – powiedział mężczyzna. Dodał, że materiały znajdujące się na elewacji budynku mogły przyczynić się do szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru.

Zewnętrzna warstwa budynku, wykonana z paneli aluminiowych z izolacją piankową, „bardzo dobrze izoluje przed ciepłem i zimnem, ale jest bardzo łatwopalna” – powiedział gazecie El Paí, inżynier David Higuera.