Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trump wzywa Alabamę do ochrony leczenia in vitro po orzeczeniu sądu

Trump wzywa Alabamę do ochrony leczenia in vitro po orzeczeniu sądu

W zeszłym tygodniu stanowy Sąd Najwyższy orzekł, że zamrożone embriony mają takie same prawa jak dzieci, a ludzie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za ich zniszczenie.

W następstwie orzeczenia co najmniej trzy kliniki tymczasowo wstrzymały leczenie zapłodnieniem in vitro.

W piątek Trump wezwał prawodawców do znalezienia „natychmiastowego rozwiązania”.

Były prezydent napisał na swojej platformie Truth Social: „Chcemy ułatwić matkom i ojcom posiadanie dzieci, a nie utrudniać! Obejmuje to wspieranie dostępności metod leczenia niepłodności, takich jak sztuczne zapłodnienie, w każdym stanie Ameryki”.

„[Like] Dodał: „Zdecydowana większość Republikanów, konserwatystów, chrześcijan i Amerykanów pro-life zdecydowanie popiera udostępnienie sztucznego zapłodnienia parom starającym się o cenne dziecko”.

Jego uwagi były jego pierwszymi komentarzami w tej sprawie i wskazują na jego sprzeciw wobec orzeczenia, które według niektórych Republikanów zaszkodzi im w wyborach i utrudni plany odzyskania kobiet z przedmieść, a także zmiany wyborców.

Trump ma największe szanse na nominację Partii Republikańskiej w listopadowych wyborach i można powiedzieć, że jest głosem wiodącym w partii.

Kolejnym przejawem wysiłków partii, by zdystansować się od rządzenia Alabamą, Narodowo-Republikańska Komisja Senatorska, która pomaga jej członkom w uzyskaniu wyboru do Kongresu, wysłała w piątek notatkę do kandydatów, w której zalecała im wyrażenie poparcia dla zapłodnienia in vitro i „kampanii na rzecz zwiększania dostępu” do leczenie.

„Żaden republikański kandydat do Senatu nie popiera wysiłków mających na celu ograniczenie dostępu do leczenia niepłodności” – napisał Jason Thielman, dyrektor wykonawczy komisji, w notatce otrzymanej przez CBS, partnera BBC.

Inni Republikanie, w tym kandydaci do Senatu, tacy jak Carrie Lake w Arizonie, w piątek poparli dostęp do zapłodnienia in vitro.

Demokraci już przedstawiają sprawę Alabamy jako zwiastun dalszych ataków na prawa kobiet, jeśli ich rywale zrobią postępy w następnych wyborach powszechnych.

Biden powiedział w poście na portalu „X”, wcześniej na Twitterze, że decyzja w sprawie Alabamy była możliwa jedynie dzięki orzeczeniu Sądu Najwyższego USA z 2022 r. – z których Trump mianował trzy – znoszącego prawa do aborcji.

Choć wielu konserwatystów świętowało zakończenie sprawy Roe przeciwko Wade, okazało się to potężną zachętą dla Demokratów do głosowania, a dla Republikanów koszmarem w zakresie komunikacji.