Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W Lublinie otwarto „najpiękniejszy dworzec autobusowy w Polsce”.

W Lublinie otwarto „najpiękniejszy dworzec autobusowy w Polsce”.

Po trzech latach budowy i inwestycji wartej 340 milionów złotych (78 milionów euro) w Lublinie otwarto nowy dworzec autobusowy, okrzyknięty przez media „najpiękniejszym w Polsce”.

„To nie tylko punkt przesiadkowy, to symbol postępu, nowoczesności i troski o środowisko” – powiedział marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawierski podczas uroczystości otwarcia dworca kolejowego, która odbyła się na początku tego miesiąca.

„To nie jest stacja na rok 2024, tylko na rok 2050” – powiedział lokalna gazeta wiceminister finansów i polityki regionalnej John Siscoe. Dziennik Wsotny.

Nowy obiekt zlokalizowany jest tuż przy głównym dworcu kolejowym miasta i będzie pełnił funkcję węzła komunikacyjnego dla transportu miejskiego, regionalnego i dalekobieżnego. Pierwszy autobus odjechał do Charkowa na Ukrainie.

Najbardziej charakterystyczną cechą budynku są filary przypominające kielichy, które niektórzy porównują do filarów słynnego singapurskiego Gardens by the Bay. Ma „zieloną ścianę” złożoną z prawie 27 000 roślin.

Aby zmniejszyć wpływ obiektu na środowisko, na dachu zainstalowano panele słoneczne oraz system zbierania wody deszczowej z kostki brukowej „antydymnej”, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza, gdy grunt jest na swoim miejscu.

Jak podaje portal informacyjny Murator Plus, ściany budynku wykonano ze szkła o niskim współczynniku przenikania ciepła, a do ogrzewania zastosowano gruntowe pompy ciepła.

W zeszłym roku, jeszcze przed otwarciem, budynek został uznany za najlepszy projekt ekologiczny w corocznym polskim konkursie Green Building Awards. W 2019 roku, będąc jeszcze na etapie koncepcyjnym, znalazł się na krótkiej liście kandydatów do nagrody World Building of the Year.

Z 340 mln zł kosztów budowy prawie dwie trzecie pochodziło z funduszy unijnych. Nowy obiekt zastępuje stary dworzec autobusowy wybudowany w latach 70. XX wieku i zlokalizowany jest w innym miejscu miasta, przy Alei Dysiglesia.

Lublin dawny dworzec autobusowy (Panka/Wikimedia Commonspod CC BY-SA 4.0)

Jednak gazeta Gazety Wyborczej Zaznacza, że ​​nie wszyscy przewoźnicy od razu przenoszą się do nowego obiektu. Niektórzy twierdzą, że na przygotowanie nowych rozkładów jazdy dostali bardzo mało czasu. Inni krytykują nową lokalizację, co oznacza, że ​​autobusy będą musiały jeździć ulicami o dużym natężeniu ruchu, co może wydłużyć czas podróży o 15–20 minut.

READ  KSTAR Polska powołany do globalnej ekspansji - pv magazyn międzynarodowy

Obecnie miasto uruchomiło specjalną linię autobusową łączącą stary i nowy dworzec. Oczekuje się, że wszyscy przewoźnicy przejdą na nowy obiekt do końca drugiego kwartału tego roku.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Źródło zdjęcia głównego: Miasto Lublin