Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska spełnia warunki do złożenia kluczowych dokumentów, aby otrzymać dofinansowanie z UE – twierdzi minister Reuters

Polska spełnia warunki do złożenia kluczowych dokumentów, aby otrzymać dofinansowanie z UE – twierdzi minister Reuters

©Reuters.

WARSZAWA (Reuters) – Polska spełniła warunki złożenia kluczowych dokumentów umożliwiających dostęp do funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, co oznacza, że ​​zostaną one opublikowane za kilka miesięcy – powiedziała w sobotę minister finansów i polityki regionalnej Katarzyna Bełczyńska-Nalex.

UE wstrzymała miliardowe finansowanie dla Polski w związku z obawami związanymi z reformami sądownictwa wdrożonymi przez poprzedni nacjonalistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS), które zdaniem krytyków podważyły ​​niezależność sądów.

Nowy prounijny rząd obiecał przywrócenie praworządności i uwolnienie funduszy unijnych, spotyka się jednak ze sprzeciwem zwolenników i sojuszników byłej partii rządzącej, w tym prezydenta Andrzeja Dudy i części czołowych sędziów.

„W końcu mamy zielone światło na składanie dokumentów (związanych z funduszami strukturalnymi), co fachowo nazywa się samooceną” – cytuje wypowiedź Pełczyńskiej-Nałęcz TVN24.

„…Te dokumenty zostaną rozpatrzone i po ich przetworzeniu zostanie wydana zgoda na złożenie wniosków o dofinansowanie, więc zajmie to kolejne 2-3 miesiące i kolejne 1,5 miesiąca” – dodał.

Powiedział, że ważny jest proces wyrażania zgody na przesłanie samooceny i dokumenty zostały już przesłane, bo są przygotowane.

Minister poinformował w piątek na platformie społecznościowej X, że Polska spełniła ostateczne warunki, aby otrzymać 76 mld euro dofinansowania z budżetu UE na lata 2021-2027.

Komisja Europejska stwierdziła, że ​​Polska oficjalnie powiadomiła ją, że jej zdaniem spełniła warunki wymagane prawem do otrzymania pieniędzy, ale kwestia ta jest nadal przedmiotem oceny.

READ  Polska twierdzi, że Stany Zjednoczone są „otwarte” na rozmieszczenie większej ilości broni jądrowej na swojej ziemi