Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ustawodawcy naciskają na UE o prawa na Węgrzech i w Polsce

Ustawodawcy naciskają na UE o prawa na Węgrzech i w Polsce

BRUKSELA (AP) – Prawodawcy UE wywarli w czwartek presję na komitet wykonawczy UE, aby ograniczył dostęp do funduszy UE dla Węgier i Polski w związku z obawami o demokratyczny sprzeciw w obu krajach.

Parlament Europejski przegłosował 529-150 głosów, przy 14 głosach za rezolucją wzywającą Komisję Europejską do przyspieszenia wszelkich możliwych naruszeń prawa, które „wpłynęłyby lub poważnie zagroziłyby doskonałemu zarządzaniu finansami budżetu Unii”.

Zarówno Węgry, jak i Polska są kierowane przez prawicowe populistyczne rządy i zostały uwikłane w działania UE w związku z obawami, że naruszają europejskie standardy przepisami i praktykami, które zagrażają sądownictwa, wolności mediów i wolności osobistej.

Gospodarki obu krajów znacznie skorzystały na unijnych pieniądzach od czasu przystąpienia do sojuszu w 2004 roku. Nie mogąc zmienić kursu politycznego żadnego narodu, Komisja Europejska zaproponowała dostęp do środków publicznych, aby połączyć przestrzeganie zasad demokratycznych.

Węgry i Polska początkowo dążyły do ​​zablokowania unijnego budżetu i pakietu naprawczego na lata 2021-2017 przed wprowadzeniem „przepisu prawnego”, ale ostatecznie zgodziły się na warunkowy plan, aby Europejski Sąd Najwyższy dokonał jego przeglądu. . W marcu złożyli pozew.

Chociaż ustawa uchwalona na Węgrzech w sprawie Węgier wzbudziła głębokie zaniepokojenie wysiłkiem na rzecz ograniczenia praw osób LGBT w tym kraju, wydaje się, że Komisja oczekuje na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. . Ale prawodawcy powiedzieli, że podejmą kroki prawne przeciwko temu, co określają jako „brak działania” Brukseli.

W tym samym czasie Komisja nie podjęła jeszcze decyzji, czy zaakceptować narodowy plan Węgier, aby uzyskać dotacje w wysokości 7,7 miliardów (8,3 miliardów dolarów) na ożywienie gospodarki dotkniętej epidemią. Termin wykluczenia to 12 lipca.

„Ponownie mówimy o mechanizmie warunkującym praworządność. Ale kiedy wreszcie zobaczymy jakieś działanie? Mechanizm ten wszedł w życie 1 stycznia, ale nie został wdrożony” – powiedział Eder Cardiazable Ruble, członek hiszpańskiego socjalizmu Parlament Europejski.

READ  UCI Gravel World Series: Petr Vakoc i Basia Borowiecka wygrywają w Polsce

„Zgodziliśmy się na rozporządzenie i oczekujemy, że w końcu zostanie ono wykorzystane” – powiedział.

Poza wezwaniem do natychmiastowego wykorzystania tego mechanizmu, parlamentarzyści UE wezwali Komisję do wyjaśnienia sposobu działania tych organizacji oraz do ustanowienia „jasnego, dokładnego i przyjaznego dla użytkownika systemu” składania skarg dotyczących ewentualnych naruszeń.