Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W dwóch zbiorowych mogiłach w Polsce znaleziono prochy 8000 ofiar II wojny światowej

W dwóch zbiorowych mogiłach w Polsce znaleziono prochy 8000 ofiar II wojny światowej

Komentarz

WARSZAWA, Polska — Specjalni śledczy w Polsce twierdzą, że odkryli w leśnych egzekucjach dwa masowe groby zawierające prochy co najmniej 8000 Polaków zabitych przez nazistów podczas II wojny światowej, po tym, jak naziści próbowali ukryć ciała poprzez palenie i sadzenie drzew. doły grobowe.

Śledczy z Narodowego Instytutu Historycznego uczcili odkrycie w tym tygodniu przemówieniami i ceremonią złożenia wieńców w Puszczy Białowieskiej, 160 kilometrów na północ od Warszawy.

Od marca 1944 r. ciała potajemnie pochowane w lesie przez okupujących nazistów „zostały wyprowadzone, spalone i sproszkowane, aby zapobiec ujawnieniu tej zbrodni, aby nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności” – Carol Nawrocki, prezes Instytutu Narodowego Pamięci, powiedział środa.

„Te wysiłki nie powiodły się” – powiedział Nawrocki.

Naziści wykorzystywali innych więźniów, głównie Żydów, do kamuflażu. Ci więźniowie również zostali zabici.

Eksperci Instytutu powiedzieli, że co najmniej 17 ton popiołu znaleziono w dwóch dołach o głębokości 3 metrów (10 stóp), co oznacza, że ​​pochowano tam szczątki co najmniej 8000 osób.

Eksperci twierdzą, że ofiarami byli głównie więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu jenieckiego Soldau w polskim mieście Działto, gdzie powieszono ich w lesie w latach 1940-44. Więźniami obozu było ok. 30 tys. osób, głównie polskich elit, wojskowych, bojowników ruchu oporu i Żydów, z których duża część zginęła lub zginęła w ramach hitlerowskiego programu zagłady.

Wiadomo, że las jest miejscem pochówku zabitych więźniów, ale dokładna lokalizacja masowych grobów i liczba ofiar wciąż nie jest znana. Archeolodzy i antropolodzy z instytutu odkryli w tym miesiącu dwa masowe groby.

Agencja bada zbrodnie nazistowskie i komunistyczne na Polakach i ma prawo wnosić oskarżenia przeciwko podejrzanym, jeśli żyją.