BRUKSELA (AP) – Urzędnicy unijni zwracają się w środę do Europejskiego Sądu Najwyższego w sprawie obaw o praworządność i niezależność sędziów Sądu Najwyższego, poinformowali w środę przedstawiciele UE.
Władze obozu oświadczyły, że zwracają się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o zarządzenie środków tymczasowych do czasu wydania ostatecznego wyroku w sprawie, „aby zapobiec dalszemu zwiększaniu niezależności sądów oraz poważnej i nieodwracalnej szkodzie dla prawa i porządku UE.
Komisja Europejska ostrzegła wcześniej Polskę, że jeśli rząd nie podejmie działań w celu rozwiązania problemów polskiego prawa dotyczących władzy sądowniczej, może skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
„To ważny krok w procesie naruszania prawa” – powiedział komisarz UE ds. Sprawiedliwości Didier Reinders o zaleceniu sądu.
Sprawa UE jest częścią długotrwałego konfliktu między Brukselą a nacjonalistycznymi rządami w Polsce i na Węgrzech o standardy demokratyczne i praworządność w koalicji 27 krajów.
Polska rozważa naruszenie prawa UE poprzez zezwolenie izbie dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kraju na podejmowanie decyzji, które mają bezpośredni wpływ na sędziów i podważają niezawisłość wymiaru sprawiedliwości w sposobie wykonywania przez nich pracy.
„Sprawy te obejmują sprawy, w których sędziowie zlikwidowali immunitet sędziów z zamiarem wszczęcia lub wstrzymania przeciwko nim postępowania karnego, co skutkuje tymczasowym zawieszeniem w sprawowaniu funkcji i obniżeniem ich wynagrodzeń” – stwierdziła Komisja Europejska. „Oczekiwanie, że sędziowie staną przed organizacją, w której wolność nie jest gwarantowana, stwarza„ efekt zimna ”dla sędziów”.
W Warszawie rzecznik rządu Piotr M ல்ல ller zakwestionował autorytet UE w tej sprawie.
„Regulacja obszaru sądownictwa należy wyłącznie do władzy krajowej, co jest bezpośrednim skutkiem konstytucji Polski i postanowień traktatów unijnych” – powiedział.
M ல்ல ller powiedział na Twitterze, że propozycja komisji skierowana do sądu „nie miała podstaw prawnych ani faktycznych”. „Przepisy w Polsce są zgodne ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej” – podkreślił.
Szereg postępowań legislacyjnych pod koniec 2019 r. Reguluje funkcjonowanie polskiego sądownictwa. Przepisy te weszły w życie w lutym 2020 r. W kwietniu Komisja Europejska rozpoczęła represje wobec prawicowego rządu w Warszawie, a dalsze działania podjęła w październiku i grudniu.
W listopadzie komisja dyscyplinarna zawiesiła sędziego Igora Duleyę i obniżyła jego pensję o 25%. Krytyczny wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości Duleya stał się symbolem walki o sprawiedliwość w Polsce. Odrzucono również immunitet Duleyi, co umożliwiło prokuratorom wniesienie oskarżenia przeciwko sędziemu za umożliwienie dziennikarzom zapoznania się z wyrokiem podczas przesłuchania o znaczeniu politycznym.
Był trzecim sędzią, który skrytykował politykę polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, zawieszoną przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego złożoną w większości z lojalistów rządowych.
Komisja Europejska w swoim postępowaniu tymczasowym dążyła do zawieszenia przepisów prawnych, które pozwalają sądowi na decydowanie o immunitecie, a także o zatrudnieniu, ubezpieczeniu społecznym i przejściu w stan spoczynku Sądu Najwyższego. ”
Christian Markiewicz, prezes największego zrzeszenia sędziów w Polsce, nazwał decyzję komisji „zwycięstwem ludzi wolnych” i „zwycięstwem sądownictwa”, ponieważ świadczy o poparciu Europy dla obrony ich niezawisłości.
Zasady wprowadzone przez rząd od czasu objęcia urzędu w 2015 roku zmusiły niektórych starych sędziów do przejścia na emeryturę, zwłaszcza tych, którzy krytycznie odnoszą się do działań rządu. Rząd zatrudnia wiernych i podkreśla, że potrzebne są zmiany w celu zrestrukturyzowania wymiaru sprawiedliwości, który przetrwał od czasów komunizmu.
Krytycy twierdzą, że od tego czasu większość pracowników została przeniesiona, a celem rządu jest sprawowanie kontroli politycznej nad sądownictwem.
Amnesty International stwierdziła, że decyzja komisji była „bardzo potrzebnym krokiem, aby zapobiec dalszemu niszczeniu niezależności sądownictwa w Polsce”.
„Pomimo środków tymczasowych wzywających do zawieszenia reżimu dyscyplinarnego, polskie władze nadal nękają sędziów i prokuratorów, którzy krytykują„ reformy ”- powiedziała Eve Kedi, dyrektor biura UE w Amnesty International.
___
Relacja Schizlovska z Warszawy.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher