Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

USA zatwierdzają sprzedaż śmigłowca Apache za 12 miliardów dolarów Polsce – Digital Journal

USA zatwierdzają sprzedaż śmigłowca Apache za 12 miliardów dolarów Polsce – Digital Journal

Śmigłowce US Army AH64 Apache biorą udział w defiladzie wojskowej z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie 15 sierpnia 2023 r.

W poniedziałek Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż śmigłowców szturmowych Apache do Polski za 12 miliardów dolarów, co jest ważną umową z wiodącym sojusznikiem wspierającym Ukrainę w jej walce z rosyjską agresją.

Polska otrzyma 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache od ich producenta, firmy Boeing, poinformował Departament Stanu w zawiadomieniu Kongresu o sprzedaży.

W zeszłym roku Polska zdecydowała się na Apacze, aby zastąpić starzejącą się flotę śmigłowców z czasów sowieckich.

Sprzedaż „zwiększy zdolność Polski do stawienia czoła obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zapewnienie niezawodnych sił zdolnych do odstraszania przeciwników i uczestniczenia w operacjach NATO” – czytamy w oświadczeniu Departamentu Stanu.

Polska zdecydowanie wspierała kierowane przez Stany Zjednoczone wysiłki mające na celu wsparcie Ukrainy przeciwko rosyjskiej agresji, przy czym większość miliardowej amerykańskiej broni została dostarczona Ukrainie przez granicę przez Polskę.

Polska ogłosiła w styczniu, że planuje wydać 4 proc. swojego PKB na obronność – powyżej celu NATO wynoszącego 2 proc.

W czerwcu Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych otrzymał pierwsze czołgi Abrams w ramach wartego 1,4 miliarda dolarów kontraktu na wcześniej używane pojazdy bojowe.

W ubiegłym roku Polska zakupiła kolejne 250 Abramów nowoczesnego wariantu M1A2, które mają być dostarczone do końca 2024 roku. Był to pierwszy kraj poza Stanami Zjednoczonymi, który miał czołgi.

Wojna na Ukrainie nadwyrężyła stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską, której konserwatywny rząd wcześniej spierał się z administracją prezydenta Joe Bidena w kwestiach obejmujących prawa osób LGBTQ i wolność mediów.

W raporcie Departament Stanu nazwał Polskę „siłą stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie”.

Kongres ma prawo do przeglądu i zablokowania umowy dotyczącej helikoptera, ale nie oczekuje się sprzeciwu.