Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rządzący w Polsce lider BIS chce przedyskutować Webera z EPL przed wyborami – EURACTIV.com

Rządzący w Polsce lider BIS chce przedyskutować Webera z EPL przed wyborami – EURACTIV.com

Rządzący w Polsce lider Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński powiedział, że chce porozmawiać z liderem Europejskiej Partii Ludowej Manfredem Weberem, niemieckim politykiem, którego PiS oskarżył o próbę ingerencji w wybory krajowe.

Wieloletni rywale wagi ciężkiej PiS, Kaczyński i lider PO Donald Tusk, zmierzą się w kampanii wyborczej zaplanowanej na 15 października. Niegdyś współzałożyciel PO, obecny lider partii wrócił dwa lata temu do Polski, gdzie pełnił najpierw funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, a następnie poprzednika Webera na czele partii EPL.

Zapytany o post, który Tusk napisał na Twitterze o tym, czy obaj o tym porozmawiają, Kaczyński powiedział, że zrobi to z Weberem.

„Drogi Jarosławie, nie ma powodu do strachu ani wstydu. U mnie (dyskusja) będzie po polsku” – Tusk powiedział Odpowiedź odnosi się do ograniczonej znajomości języków obcych przez Kaczyńskiego. „Godzina debaty i strachu minęła” – dodał Tusk.

Wywiad Webera Frankfurter Allgemeine Na początku tego roku PiS wywołał oburzenie wśród polityków, którzy określili EPP jako „jedyną siłę, która może powstrzymać PiS i przywrócić Polskę do Europy”.

Zdementował też pogłoski o możliwej współpracy EPL z PiS i innymi członkami grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR). Zamiast tego powołał się na potrzebę zbudowania „zapory ogniowej” przeciwko partii Kaczyńskiego.

Polski obóz rządzący stwierdził, że wypowiedzi Webera były próbą ingerencji w wybory w kraju przez EPP lub rodzinne Niemcy Webera. W zeszłym tygodniu parlament przyjął rezolucję, w której posłowie zobowiązali się do przeciwstawienia się bezprawnej ingerencji w polskie wybory.

Ostatnia telewizyjna debata między Kaczyńskim a Tuskiem odbyła się w 2007 roku, tuż przed wyborami krajowymi. Większość mediów i ekspertów zgodziła się, że Tusk spisał się bardzo dobrze, wskazując telewizyjną debatę jako jeden z czynników, które doprowadziły do ​​utraty władzy przez PiS w tamtym roku.

READ  Nowe brytyjskie fregaty Typ 31 mają powstać częściowo w Polsce

Od tego czasu wielu uważa, że ​​Kaczyński unika rozmów z Tuskiem, który ostatnio dał do zrozumienia, że ​​jest na nie otwarty.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Dowiedz się więcej z EURACTIV