Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Muzeum Auschwitz wycina fragmenty holokaustu nowojorczyków w Polsce

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau stanowczo potępia artykuł w „New Yorkerze” poświęcony stypendium Holokaustu w Polsce

WARSZAWA, Polska – Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau ostro potępiło artykuł w „New Yorker” dotyczący stypendium dla Holokaustu w Polsce, zarzucając gazecie publikowanie kłamstw i wypaczeń na temat roli Polski w czasie II wojny światowej.

Rząd odpowiedział również na Twitterze, że wiceminister spraw zagranicznych Simon Singovsky „dobrze przyjął zdecydowaną odpowiedź ze strony polskiej dyplomacji”.

Muzeum Auschwitz znajduje się w południowej Polsce, która podczas wojny znajdowała się pod okupacją niemiecką. Dziś jest to polska agencja rządowa, która stoi na straży szczątków najgorszego nazistowskiego obozu zagłady. Wiadomo, że potępia negowanie Holokaustu i przypadki rewizjonizmu.

Było to gorąco dyskutowane w sobotę po tym, jak nowojorczyk opublikował w piątek artykuł Mashy Kesson dotyczący sprawy dwóch polskich historyków Holokaustu, którzy zostali niedawno skazani przez polski sąd za zniesławienie zmarłego wojskowego urzędnika wiejskiego.

Główne punkty kontrowersji toczą się wokół jednego wersetu: „Aby wyzwolić kraj z rzezi trzech milionów Żydów, polski rząd posunie się nawet do ścigania uczonych za oszczerstwa”. Ta myśl powtarza się w tekście artykułu.

Podczas masakry zginęło około 3 milionów polskich Żydów, ale większość zginęła bezpośrednio przez nazistowskie siły okupacyjne Adolfa Hitlera w Polsce. Polska armia konspiracyjna przeciwstawiła się Niemcom, a polski rząd, w przeciwieństwie do innych okupowanych narodów, nigdy nie współpracował z nazistami.

Przedmiotem dyskusji był jednak stopień, w jakim Polacy pomagali Żydom, występowali jako obserwatorzy lub pomagali Niemcom w mordowaniu dziesiątek tysięcy Żydów, którym udało się uciec z gett. To bardzo ważna kwestia w Polsce, a polskie władze nacjonalistyczne chętnie podkreślają polski bohaterstwo i zachęcają do dochodzenia w sprawie polskich wykroczeń.

READ  Polska opóźni wyjście z węgla, otworzy więcej kopalń w związku z kryzysem energetycznym

Twierdzenie w artykule New Yorkera, że ​​polski rząd ukarał uczonych, nie jest trafne. Rząd dał wyraz swojej nienawiści do uczonych. Jednak sprawa jest sprawą cywilną wytoczoną przez prawicową grupę zaprzyjaźnioną z rządem.

Piotr Civinsky, dyrektor Muzeum Auschwitz, powiedział, że artykuł „New Yorkera” „zawiera wiele kłamstw i wypaczeń i trudno mi uwierzyć, że to zbieg okoliczności”.

„Co więcej, jeśli chodzi o Holokaust, wszelkie wypaczanie prawdy historycznej jest bardzo niebezpieczne. Dotyczy to wszystkich form negacji, rewizjonizmu i wypaczania prawdy historycznej ”- powiedział Civinsky.

David Harris, dyrektor naczelny American Jewish Council, nazwał niedzielny artykuł „skandalicznym”.

Tylko Niemcy i Niemcy były odpowiedzialne za nazistowskie obozy śmierci od Auschwitz do Treblinki ”- napisał Harris na Twitterze, dodając, że niesławne słowa w Auschwitz -„ Orbit Much Free ”(praca uwalnia) – zostały napisane po niemiecku, a nie po polsku. Nigdy nie należy o tym zapomnieć. ”

———

To wydanie koryguje nazwę organizacji jako American Jewish Group, a nie American Jewish Congress.