Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niinisto jedzie do Polski;  Być może jego ostatnia oficjalna wizyta była wiadomością

Niinisto jedzie do Polski; Być może jego ostatnia oficjalna wizyta była wiadomością

Wizyta w Niemczech w zeszłym tygodniu i w przyszłym tygodniu w Polsce może być ostatnią oficjalną wizytą prezydenta Sauli Niinisto w ciągu 12 lat urzędowania.

W ubiegłą środę fińska i niemiecka para prezydencka spotkała się z burmistrz Bonn Katją Dorner. Zdjęcie: Anna Charizmo / Krzyk

Poniedziałek, prezydencie Sauli Niinistö Rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce, która będzie prawdopodobnie ostatnią oficjalną wizytą w jego 12-letniej kadencji.

Na razie nie zapowiedziano żadnych dalszych oficjalnych wizyt w ostatnich miesiącach jego kadencji, która kończy się 1 marca.

Od objęcia urzędu w 2012 r. Niinistö odbył około 20 wizyt oficjalnych i państwowych, a także dziesiątki mniej formalnych wyjazdów roboczych do krajów na całym świecie.

Wizyty robocze to zazwyczaj kilkugodzinne spotkania z innymi głowami państw. Wizyty oficjalne i ich bardziej formalna wersja, wizyty państwowe, zwykle obejmują saluty gwardii honorowej, fanfary, księgi gości i wydarzenia w więcej niż jednym mieście, w tym program dla świty Prezydenta. Większość głów państw odbywa tylko kilka podróży w roku.

Poniedziałek i wtorek, Niinistö i jego żona, pisarz Jenny Haugeo Odwiedzi Warszawę. Gospodarzem będzie Prezydent RP Andrzeja Dudy i jego żona, Agatha Kornhauser-TudaNauczyciel i były literat.

Pięć osób w garniturach, dwie stojące i trzy siedzące przy stołach z mikrofonami, kwiatami i flagami za nimi.

Niinisto i Duda (siedzą po lewej) na szczycie NATO w Warszawie w 2016 r. Fot. Jacek Turczyk / EPA

Oprócz stosunków dwustronnych obaj szefowie państw będą rozmawiać o bezpieczeństwie regionalnym. Obejmuje to wojnę na Ukrainie i niedawne problemy graniczne, w ramach których Rosja wypycha obecnie osoby ubiegające się o azyl do Finlandii, podobnie jak Białoruś zrobiła to na granicach Polski i Litwy w 2021 r. Terytorium w pobliżu granicy z Białorusią.

Niinistö weźmie udział w ceremonii złożenia wieńców i porozmawia o bezpieczeństwie europejskim ze studentami UW.

Niinistö ostatni raz odwiedził Polskę prawie trzy lata temu. Brał wówczas udział w obchodach 75. rocznicy powstania obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Duda, który po raz pierwszy został wybrany na kandydata prawicowo-populistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość, ostatni raz odwiedził Finlandię w 2017 r., dwa lata po objęciu urzędu.

READ  Cholerny mechaniczny wyczyn. Nowy album z wcześniej niepublikowanymi piosenkami byłego gitarzysty Megadeth, Chrisa Poland

Powtarzające się wizyty oficjalne

W piątek Niinisto spotkał się z przewodniczącym estońskiego parlamentu. Larry’ego HuzaraPo omówieniu sytuacji granicznej z Ministerialną Komisją Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa w Mäntyniemi, jego oficjalnej rezydencji.

Dzień wcześniej Niinistö i Haukio wrócili z dwudniowej oficjalnej wizyty w Niemczech, gdzie gościł ich prezydent. Franka-Waltera Steinmeiera i jego żona, Elke Büdenbender.

Zamiast w stolicy Berlina prezydenci spotkali się w oficjalnej rezydencji Steinmeiera w Bonn, gdzie omówili także migrację i bezpieczeństwo granic, a także kwestie Ukrainy i Gazy.

Para prezydencka odwiedziła także pobliską starówkę Angel. To druga wizyta Niinisto w Niemczech w tym roku.

Przedterminowe głosowanie na 13. prezydenta Finlandii rozpocznie się za niecałe dwa miesiące, 17 stycznia. Wybory odbędą się 28 stycznia, druga tura odbędzie się prawdopodobnie 11 lutego, a zwycięzca zostanie ogłoszony 1 marca. Jeśli kandydat zdobędzie zdecydowaną większość głosów w pierwszej turze, zostanie zaprzysiężony 1 lutego.

Użytkownicy posiadający Yle ID mogą komentować nasze wiadomości. Możesz utworzyć swój identyfikator Yle To łącze. Wyjaśniono nasze wytyczne dotyczące komentowania i moderowania Tutaj.