Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina prosi Zachód o ogromny wzrost dostaw ciężkiej artylerii |  Ukraina

Ukraina prosi Zachód o ogromny wzrost dostaw ciężkiej artylerii | Ukraina

Ukraina wezwała Zachód do dostarczenia 300 wyrzutni rakiet, 500 czołgów i 1000 haubic przed kluczowym spotkaniem w środę, w związku z obawami w niektórych kręgach, że przesuwa swoje żądania dotyczące broni w stylu NATO do granic możliwości.

Prośba ekstremistów została upubliczniona w poniedziałek przez Michaiła Podolaka, kluczowego doradcę prezydenta, na Twitterze, gdzie powiedział, że Ukraina potrzebuje „parytetu broni ciężkiej”, aby pokonać Rosja i zakończyć wojnę.

To wymagałoby 300 systemów wielokrotnego startu rakiet (MLRS) — znacznie więcej niż siedmiu, powiedział Do tej pory popełnione przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię – oraz sześćdziesięciu lub więcej, które według innych konsultantów zaspokoiłyby jej potrzeby.

Na pełnej liście Podolaka znalazło się też „1000 haubic” kalibru NATO 155 mm, czyli kilkukrotnie więcej niż do tej pory. Stany Zjednoczone, główny dostawca broni, dostarczyły 109 do końca maja.

W środę w Brukseli odbędzie się specjalne spotkanie ministrów obrony, któremu przewodniczy Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, aby omówić przyszłe darowizny broni, trzecie takie spotkanie od początku wojny. Ben Wallace, jego brytyjski odpowiednik, ma wziąć udział.

Dzieje się to w czasie, gdy armia ukraińska zmaga się z intensywnym atakiem rosyjskiej artylerii na wschodni region Donbasu i straciła w kilka dni 200 żołnierzy biorących udział w najbardziej zaciekłych walkach w kraju. Europa Od końca II wojny światowej.

W obliczu takiej presji spotkanie nabrało szczególnego znaczenia w Kijowie, który chce dostarczyć dużą i szybką amunicję, aby przed zmianą pogody spróbować wyprzeć rosyjskich najeźdźców ze swojego terytorium.

Niektórzy eksperci twierdzą, że tweet Podolaka najlepiej wytłumaczyć jako manewr negocjacyjny. Ale pojawiają się również pytania, czy taka presja publiczna może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, zwłaszcza w przypadku krajów takich jak Niemcy, które wielokrotnie wahały się w kwestii dostaw broni i wolniej niż Stany Zjednoczone i Wielka Brytania dostarczały Ukrainie to, co publicznie obiecały.

READ  Afganistan: Ostatni brytyjski żołnierz opuścił Kabul podczas ostatniej wyprawy wojskowej - zakończenie 20-letniej kampanii Wielkiej Brytanii | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Niemieckie uzbrojenie wykorzystane pod koniec kwietnia to haubice i artyleria mobilna Gibbarda, ale artyleria ma przybyć pod koniec tego miesiąca, a wyspecjalizowane pojazdy opancerzone zaplanowano na lipiec, ku frustracji Kijowa.

Inne żądania wysuwane przez Podolaka, doradcę szefa sztabu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, to „500 czołgów; 2000 pojazdów opancerzonych 1000 bezzałogowych statków powietrznych” — cała wielka liczba ciężkiej broni, która drastycznie zmieniła równowagę wojskową, a w niektórych przypadkach w dużej mierze wyczerpała zachodnie zapasy.

Trzysta MLRS będzie stanowić mniej więcej połowę obecnego zapasu Stanów Zjednoczonych. Według Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) armia amerykańska liczy 363 żołnierzy HIMARS Ciężarówka artylerii rakietowej i 225 wyrzutni gąsienicowych M270, a Korpus Piechoty Morskiej USA ma kolejne 47. Wielka Brytania ma 35 własnych wersji M270.

W zeszłym tygodniu inny ukraiński doradca prezydenta, analityk wojskowy Ołeksij Aristowicz, powiedział, że Kijów będzie potrzebował 60 wyrzutni rakiet, aby powstrzymać rosyjskich najeźdźców „martwych na ich drodze” – a niektórzy uważają, że rzeczywisty popyt na Ukrainie wynosi 100, znacznie powyżej obecnego poziomu zachodnich ofert.

Podarunek w postaci 1000 haubic z grubsza pasowałby do arsenału Stanów Zjednoczonych. Dane Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych, zebrane przed przekazaniem 109 sztuk, pokazują, że armia amerykańska posiadała 518 holowanych haubic M777 tego samego typu, które zostały już dostarczone, a US Marines 481 dodatkowych armat.

Jednak mocarstwa zachodnie mają do dyspozycji ponad 500 czołgów. Sama armia amerykańska ma około 2645 czołgów Abrams i około 3450 więcej czołgów, zgodnie z corocznym przeglądem zapasów wojskowych IISS.

Przed i na początku wojny kraje zachodnie zapowiedziały, że zapewnią Ukrainie jedynie „broń defensywną”, aby albo powstrzymać inwazję, albo zatrzymać postęp. Jednak Rosji udało się zająć dużą część terytorium na wschodzie i południu, co doprowadziło do wezwań do wysiedlenia jej sił.

READ  „Potężne eksplozje” za dwoma gazociągami Nord Stream przeciekają na Morzu Bałtyckim | wiadomości ze świata