Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Potężne eksplozje” za dwoma gazociągami Nord Stream przeciekają na Morzu Bałtyckim |  wiadomości ze świata

„Potężne eksplozje” za dwoma gazociągami Nord Stream przeciekają na Morzu Bałtyckim | wiadomości ze świata

Policja z Kopenhagi poinformowała w oświadczeniu, że wstępne śledztwo w sprawie uszkodzenia dwóch gazociągów Nord Stream w duńskiej części Morza Bałtyckiego wykazało, że przecieki były spowodowane „potężnymi eksplozjami”.

Władze dodały, że dalsze śledztwa 26 września w sprawie przerwania rurociągów Nord Stream 1 i 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii będą prowadzone wspólnie przez kopenhaską policję i duńską służbę bezpieczeństwa i wywiadu.

Duńskie ustalenia wydają się być podobne do ustaleń szwedzkich prokuratorów, którzy stwierdzili, że dwie inne dziury w rurociągu wydawały się być wynikiem eksplozji, a sprawa była przedmiotem dochodzenia jako akt poważnego sabotażu.

Szwedzka gazeta Expressen poinformowała we wtorek, że w pękniętym gazociągu Nord Stream 1 na Morzu Bałtyckim brakuje odcinka o długości co najmniej 50 metrów (164 stóp).

obrazek:
Mapa przedstawiająca rurociągi

Szwedzkie i duńskie władze badają cztery przecieki w rurociągach łączących Rosję z Niemcami
Morze Bałtyckie stało się punktem zapalnym kryzysu na Ukrainie.

Wideo Expressen, nagrane małym zdalnie sterowanym pojazdem podwodnym lub podwodnym dronem, pokazywał zgięty metal i szeroko otwarty rurociąg w mętnych wodach dna Morza Bałtyckiego.

Części rurociągu wydawały się mieć proste i ostre krawędzie, podczas gdy inne były zniekształcone, a nagrany materiał filmowy wykazywał głębokość około 80 metrów (262 stóp).

Instalacje lądowe gazociągu Nord Stream 1 w Lubmen w Niemczech
obrazek:
Instalacje lądowe gazociągu Nord Stream 1 w Lubmen w Niemczech

Expressen powiedział, że wideo zostało nakręcone w poniedziałek.

Policja duńska nie była w stanie powiedzieć, kiedy śledztwo się zakończy.

„Wciąż jest za wcześnie, aby mówić cokolwiek o ramach, w których będzie funkcjonować międzynarodowa współpraca ze Szwecją i Niemcami, ponieważ zależy to od kilku czynników” – powiedziała kopenhaska policja.

Zdjęcia i filmy pokazywały bąbelki unoszące się na powierzchnię wody morskiej po wyciekach w zeszłym miesiącu.

Światowi przywódcy opisali szkody jako akt sabotażu, a Moskwa starała się obwiniać Zachód, sugerując, że na tym skorzystają Stany Zjednoczone. Waszyngton zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi.

READ  Truss ostrzega, że ​​kryzys rosyjsko-ukraiński to „niebezpieczny moment dla świata” Rosja