Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosną obawy o ludność cywilną w Siewierodoniecku, gdy fabryka się rozbija, a most wysadzi w powietrze | Ukraina

Regionalny gubernator powiedział, że rosyjska artyleria uderza w obszar przemysłowy, który daje schronienie 500 cywilom we wschodnioukraińskim mieście Siewierodonieck, a most za miastem został wysadzony w powietrze, co budzi obawy tych, którzy nie mogli jeszcze wyjechać. .

„Rosjanie nadal szturmują miasto i mają ogromną przewagę w artylerii, w pewnym stopniu zepchnęli ukraińskich żołnierzy do odwrotu” – powiedział w porannym reportażu na swoim kanale Telegram Serhij Heyday, gubernator obwodu ługańskiego. „Rosjanie niszczą kwartał po kwartale”, powiedziała Heidi, dodając, że armia rosyjska „częściowo odniosła sukces w nocy” i kontrolowała 70% miasta.

Zniszczenie przez siły rosyjskie mostu na rzece Siewierskij Doniec pozostawia cywilom pozostawionym tylko jeden most, aby uciec na zachód do sąsiedniego miasta Łysekańsk, które również zostało zbombardowane, ale nadal znajduje się w rękach ukraińskich.

Mapa

„Jeśli most zawali się po nowym bombardowaniu, miasto zostanie już odcięte. Nie będzie możliwości opuszczenia Siewierodoniecka samochodem” – powiedział Hedayi.

Istnieją obawy, że scenariusz podobny do tego, który widzieliśmy w południowym mieście portowym Mariupol, gdzie setki ludzi było uwięzionych przez tygodnie w hutach Azovstal, może wystąpić w zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku, gdzie Hayday powiedział, że schroniło się 500 cywilów. 40 z nich to dzieci.

Haiday poinformował, że strona ukraińska prowadzi negocjacje z Moskwą w sprawie ewakuacji ludności cywilnej z Azotu, ale jak dotąd nie udało mu się osiągnąć porozumienia. „Próbujemy się dogadać, z pomocą [Ukrainian deputy prime minister] Irina Vereshuk, żeby zorganizować korytarz, to jeszcze nie zadziałało.” „Schrony Azota nie są tak silne jak w Azovstal w Mariupolu, więc musimy wyprowadzać ludzi z gwarancjami bezpieczeństwa”.

Siewierodonieck stał się centralnym punktem wysiłków Moskwy o awans na wschodzie UkrainaRosja chce zająć regiony Ługańska i Doniecka, zwane łącznie Donbasem, po tym, jak nie udało się szybko zdobyć ukraińskiej stolicy, Kijowa, na początku wojny.

READ  Wiadomości o cenach bitcoinów na żywo: rynek kryptowalut gwałtownie rośnie, gdy Rosja i Turcja badają kryptowalutę

Roman Vlasenko, szef administracji obwodu Siewierodoniecka, powiedział lokalnej telewizji, że siły ukraińskie walczą ulicą po ulicy o kontrolę nad miastem, przy czym siły ukraińskie i rosyjskie poniosły ciężkie straty. „Nasze dzieci nadal są niezłomne, ale warunki są trudne” – powiedział. Własenko powiedział, że od miesiąca miasto było pozbawione normalnej komunikacji i usług.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Zwracając się do swojego narodu podczas wieczornego przemówienia wideo, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że wojska w Siewierodoniecku walczą o „każdy metr”.

Główny cel taktyczny okupantów nie uległ zmianie. Napierają w Siewierodoniecku i trwają tam zaciekłe walki – dosłownie na metr – powiedział prezydent, dodając, że armia rosyjska próbuje wpompować w Donbas „słabo wyszkolone” rezerwy.

Zełenski: „intensywna” walka w „dosłownie na każdym metrze” w Siewierodoniecku – wideo

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w swoim najnowszym wywiadzie Raport Przeprawy rzeczne były prawdopodobnie jednym z najważniejszych wyznaczników przebiegu wojny.

Główny sektor centralny, 90 km od linii frontu Rosji w Donbasie, znajduje się na zachód od Dońca Siewierskiego i aby odnieść sukces na obecnym etapie operacyjnym ofensywy, Rosja musiała albo przeprowadzić ambitne działania eskortowe. lub szturm na przeprawy rzeczne”, MON powiedział,

W zeszłym miesiącu Rosja poniosła ciężkie straty podczas wielokrotnych prób przekroczenia rzeki. Według szacunków otwartego źródła w jednej próbie Rosja straciła ponad 80 pojazdów w wyniku ukraińskiego ognia.

Również w poniedziałek Amnesty International oskarżyła Rosję o zbrodnie wojenne na Ukrainie, twierdząc, że ataki na Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, z użyciem kilku zakazanych bomb kasetowych, zabiły setki cywilów.

Wybitna organizacja praw człowieka stwierdziła w raporcie zatytułowanym „Każdy może umrzeć w dowolnym momencie”, wybitna organizacja praw człowieka stwierdziła w raporcie zatytułowanym „Powtarzające się bombardowania dzielnic mieszkalnych w Charkowie masowe ataki, które zabiły i zraniły setki cywilów, a tym samym stanowią przestępstwa wojenne.”

Reuters przyczynił się do powstania tego raportu