Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina krytykuje wysiłki pokojowe Brazylii i wzywa Lulę do obejrzenia następstw inwazji |  Brazylia

Ukraina krytykuje wysiłki pokojowe Brazylii i wzywa Lulę do obejrzenia następstw inwazji | Brazylia

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva potępił „naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy” przez Rosję i ponownie wezwał do mediacji w celu zakończenia wojny, ponieważ był krytykowany za swoje wcześniejsze komentarze na temat konfliktu.

Podczas wtorkowego lunchu z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem Lula powiedział, że grupa krajów neutralnych powinna się spotkać, aby pomóc w wynegocjowaniu pokoju między Rosją a Ukrainą.

Lula spotkał się z krytyką ze strony Stanów Zjednoczonych za komentarze, które wygłosił w weekend, że przedłużają walki, dostarczając broń Ukrainie.

Wcześniej we wtorek ukraiński rząd skrytykował także Lulę za jego wysiłki na rzecz zawarcia porozumienia pokojowego między Kijowem a Moskwą, zapraszając prezydenta Brazylii do odwiedzenia rozdartego wojną kraju i przekonania się o konsekwencjach rosyjskiej inwazji.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odwiedził Brasilię, chwaląc wezwania Luli do wynegocjowania porozumienia.

Rzecznik ukraińskiego MSZ powiedział we wtorek, że Kijów „z zainteresowaniem” obserwuje wysiłki Luli zmierzające do rozwiązania konfliktu, ale skrytykował rząd brazylijski za przywiązywanie równej wagi do „ofiary i agresora”.

Rzecznik Oleg Nikołenko potwierdził, że Lula został zaproszony do Kijowa „w celu zrozumienia prawdziwych przyczyn rosyjskiej agresji i jej konsekwencji dla bezpieczeństwa światowego”.

Lula odmówił dostarczenia broni Ukrainie i zasugerował, aby Brazylia poprowadziła „klub pokojowy” narodów neutralnych w celu mediacji w dyskusjach między obiema stronami, w ramach jego wysiłków na rzecz przywrócenia temu krajowi Ameryki Południowej międzynarodowego znaczenia po usunięciu Jaira. lat Bolsonaro.

Podejście niezaangażowane jest zgodne z długą tradycją pokoju i współpracy w polityce zagranicznej Brazylii. Ale neutralność Brazylii w wojnie jest coraz częściej postrzegana na Zachodzie jako wypaczona w kierunku Rosji.

Jeśli chcesz być traktowany poważnie jako pośrednik pokojowy w tym konflikcie, musisz odwiedzić obie strony. Rosja nie jest sama, powiedziała Bruna Santos, dyrektor Instytutu Brazylii w think tanku Wilson Center.

READ  Kongres uchwala tymczasową ustawę, aby uniknąć zamknięcia rządu | Wiadomości z USA

W Waszyngtonie osoba zaznajomiona ze sprawą powiedziała Reuterowi, że amerykańscy urzędnicy prywatnie wyjaśnili frustrację administracji Bidena swoim brazylijskim odpowiednikom w związku z krytyką Luli dotyczącą uzbrojenia Ukrainy.

Doradca Luli ds. polityki zagranicznej, Celso Amorim, nazwał krytykę USA „śmieszną” i podkreślił, że Brazylia nie podziela stanowiska Rosji.

W zeszłym miesiącu Amorim spotkał się z Władimirem Putinem w Moskwie, aby omówić perspektywy pokoju i zorganizować wizytę Ławrowa w Brasilii.

Przemawiając w poniedziałek wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Mauro Vieirą, Ławrow pochwalił wysiłki Brazylii w rozmowach pokojowych i wyraził wdzięczność za „zrozumienie genezy sytuacji”.

Nie było takich dwustronnych spotkań z ukraińskimi urzędnikami, a Waszyngton zganił Lulę za goszczenie Ławrowa.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby, oskarżył Brazylię w poniedziałek o „ubijanie rosyjskiej i chińskiej propagandy bez patrzenia na fakty”.

Lula stał się wirusowy w swoich uwagach z weekendu, które sugerowały, że obie strony są odpowiedzialne za konflikt, a Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie są zaangażowane w dążenie do pokoju.

„Europa i Stany Zjednoczone ostatecznie przyczyniają się do kontynuacji tej wojny” – powiedział Lula z Abu Zabi w niedzielę, po tym, jak dzień wcześniej powiedział w Pekinie, że Stany Zjednoczone powinny „przestać zachęcać do wojny”.

Wizyta państwowa Luli w Chinach w zeszłym tygodniu, będąca częścią jego dyplomatycznego resetu, zirytuje urzędników w Waszyngtonie w świetle rosnących napięć międzynarodowych.

Minister spraw zagranicznych Brazylii Vieira odrzucił krytykę Białego Domu. „Wcale się nie zgadzam” – powiedział dziennikarzom.

Ale po zganieniu Kijowa i Waszyngtonu Lula we wtorek przyjął bardziej krytyczny ton wobec rosyjskiej inwazji. Po spotkaniu z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem powiedział: „Jednocześnie mój rząd potępia naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy, opowiadamy się za wynegocjowanym rozwiązaniem politycznym”.