Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina bliżej większego sukcesu z Rosją |  świat |  Aktualności

Ukraina bliżej większego sukcesu z Rosją | świat | Aktualności

Według szefa europejskiego wywiadu wojskowego Ukraina jest coraz bliżej większego sukcesu w starciu z Rosją.

Pułkownik Margo Grossberg, dowódca Centrum Wywiadu Estońskich Sił Obronnych, zwrócił uwagę na różne oznaki, że ukraińska kontrofensywa przebiega pomyślnie. Przemawiając na swojej regularnej piątkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Obrony w Tallinie, Grossberg stwierdził, że ukraińskie naloty zniszczyły rosyjskie przywództwo i logistykę.

Powiedział, że siły rosyjskie na linii frontu zaczynają tracić siły z powodu braku rotacji.

„Rezerwy Federacji Rosyjskiej wyczerpują się, ponieważ jednostek nie można obracać z przodu” – powiedział Grossberg.

Powiedział, że duży wpływ miało również ugrzęźnięcie sił rosyjskich w bagnie Bakhmuta. Nie bez znaczenia jest też fakt, że rosyjskie wojska powietrznodesantowe, które od wiosny stacjonują w Bachmucie, są nadal unieruchomione w mieście i ponoszą straty i nie mogą zostać wysłane gdzie indziej ani do rezerwy” – miał powiedzieć Grossberg. .

Wyjaśnił, że jednostki ukraińskie zajęły kluczowe obszary na północy i południu miasta, co pozwoliło im na kierowanie ostrzałem artyleryjskim miasta, które nadal znajduje się w rękach sił rosyjskich. To z kolei, jak powiedział Grossberg, umożliwiło siłom ukraińskim przejęcie kontroli nad drogami do miasta, co spowodowało problemy z zaopatrzeniem stacjonujących tam jednostek rosyjskich.

Tymczasem na froncie południowym, w rejonach Zaporoża i Wielkiej Nowosełki, jak powiedział Grosberg, ukraińskie jednostki zwiększyły okupowane obszary i zniszczyły ważne cele na tym obszarze precyzyjnymi uderzeniami. Zwrócono uwagę na atak rakietowy na hotel okupowany przez siły rosyjskie na Zaporożu, w którym zginął jeden z najwyższych dowódców Moskwy na Ukrainie.

Grosberg powiedział, że na północnym wschodzie Rosja nie jest jeszcze bliska taktycznego przełomu w rejonie Svyatov i Kobyansk, mimo że jest to kluczowa część obecnej rosyjskiej ofensywy. Grossberg tłumaczył, że zwycięstwo w tym miejscu jest dla Rosjan kluczowe, gdyż zmusi Ukrainę do wycofania się z okolic Bachmuta.

READ  Upadek chińskiej rakiety - najnowszy: według Sił Kosmicznych USA statek kosmiczny rozbił się wcześniej, niż oczekiwano

Grossberg powiedział również, że jednostki Grupy Wagnera przekazały w ciągu ostatniego tygodnia broń ciężką i strzelecką jednostkom armii rosyjskiej. Grossberg powiedział, że chociaż jednostki Wagnera pozostają w obwodzie ługańskim, nie prowadzą już działań wojennych.

„Wszystko to wskazuje, że Ukraińcy są bliscy osiągnięcia jeszcze większego sukcesu” – podsumował Grossberg.