Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Fala upałów w Europie: czerwone alerty wydane w 16 włoskich miastach

Fala upałów w Europie: czerwone alerty wydane w 16 włoskich miastach

  • Napisane przez Roberta Greenalla i Christy Cooney
  • wiadomości BBC

podpis pod zdjęciem,

Odwiedzający byli dotknięci upałem na Akropolu w Grecji, który znajduje się na szczycie skalistego wzgórza i oferuje niewiele cienia

W 16 miastach we Włoszech wydano czerwone alerty, ponieważ ekstremalne upały nadal dotykają południową Europę.

Ostrzeżenia, które wskazują na zagrożenia nawet dla osób zdrowych, w najbliższych dniach będą dotyczyć turystycznych punktów zapalnych, w tym Rzymu, Florencji i Bolonii.

Fala upałów trwała już dłużej niż zwykle, a temperatury w nocy pozostały wysokie.

Oczekuje się, że temperatury w Europie wzrosną w przyszłym tygodniu, ponieważ zbliża się kolejna fala upałów.

Okresy ekstremalnych upałów występują w ramach normalnych wzorców pogodowych, ale na całym świecie stają się coraz częstsze, intensywniejsze i trwają dłużej z powodu globalnego ocieplenia.

Włoski rząd doradzał każdemu zadaszone obszary Poprzez czerwone alerty w sobotę, aby unikać bezpośredniego światła słonecznego między 11:00 a 18:00 i zwrócić szczególną uwagę na osoby starsze lub słabe.

W Rzymie 59-letnia przewodniczka Felicity Hinton powiedziała BBC, że wysokie temperatury w połączeniu z przeludnieniem sprawiły, że poruszanie się po mieście stało się „koszmarem”.

„W Rzymie zawsze jest gorąco, ale upał trwa o wiele dłużej niż zwykle” – powiedziała.

Tymczasem temperatury w Grecji osiągnęły w ostatnich dniach 40 stopni Celsjusza (104 Fahrenheita) lub więcej. Akropol w Atenach – najpopularniejsza atrakcja turystyczna kraju – został zamknięty w najciemniejsze godziny w piątek i sobotę, aby chronić odwiedzających.

Czerwony Krzyż zapewnia wodę i udziela pierwszej pomocy w miejscu, które znajduje się na szczycie skalistego wzgórza i zapewnia odwiedzającym niewiele cienia.

podpis pod zdjęciem,

Wolontariusze z Greckiego Czerwonego Krzyża rozdają butelki z wodą w Atenach w piątek

Wysokie temperatury dotarły także do centralnej części Europy, dotknęły Niemcy i Polskę.

Biuro Meteorologiczne Republiki Czeskiej wydało ostrzeżenie, że temperatura w weekend może przekroczyć 38°C, co jest wyjątkowo wysoką temperaturą w kraju.

Oczekuje się, że w niektórych częściach południowej Hiszpanii, południowo-wschodnich Włoch i prawdopodobnie w Grecji temperatury osiągną 47 stopni Celsjusza w dalszej części tygodnia. Niektóre rekordy miasta prawdopodobnie zostaną pobite.

Jednak w Wielkiej Brytanii w sobotę w niektórych częściach Anglii spodziewane są ulewne deszcze i porywisty wiatr.

Meteorolodzy powiedzieli, że było to spowodowane przesunięciem strumienia strumieniowego na południe, który zasilał gorącą pogodę w Europie, a także przyciągał systemy niskiego ciśnienia do Wielkiej Brytanii – co skutkowało niestabilną, zimną atmosferą.

Obecna fala upałów w Europie została nazwana przez Włoskie Towarzystwo Meteorologiczne Cerberus, na cześć trójgłowego potwora, który pojawia się w Piekle Dantego.

Włoscy meteorolodzy ostrzegają, że nadchodząca fala upałów – nazwana Charon na cześć przewoźnika, który przewoził dusze do podziemi w mitologii greckiej – może w przyszłym tygodniu podnieść temperatury powyżej 40°C.

Fale upałów zaobserwowano również w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, Chin, Afryki Północnej i Japonii.

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Włochy to jeden z krajów, w których występują najwyższe temperatury

Według unijnego serwisu monitorowania klimatu Copernicus, ostatni miesiąc był najcieplejszym miesiącem w historii.

Najwyższa temperatura kiedykolwiek zarejestrowana w Europie wyniosła 48,8°C na Sycylii w sierpniu 2021 r.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrzegła, że ​​ekstremalne warunki pogodowe spowodowane ocieplającym się klimatem „niestety stają się nową normą”.

Jak odczułeś ekstremalne upały? Możesz podzielić się swoimi doświadczeniami za pośrednictwem poczty elektronicznej [email protected].

Jeśli czytasz tę stronę i nie widzisz formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz, lub możesz wysłać do nas e-mail na adres [email protected]. W każdym zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska, wieku i lokalizacji.